Korepetycje z niepodległości

Okładka książki Korepetycje z niepodległości Sławomir Koper, Tymoteusz Pawłowski
Okładka książki Korepetycje z niepodległości
Sławomir KoperTymoteusz Pawłowski Wydawnictwo: W.A.B. historia
historia
W.A.B.
2018-01-01
2018-01-01

Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Przeboje PRL Sławomir Koper, Marek Sierocki
Przeboje PRL Sławomir Koper, Mar...

Historia odzyskania niepodległości w telegraficznym skrócie, bez większych szczegółów (to na plus książki). Do tego też krótkie wprowadzenie do utraty niepodległości oraz charakterystyka zaborów. Bardzo dobra lektura.

Skrócona historia odzyskania niepodległości Polski w okresie pierwszej połowie XX wieku, przyczyny i okoliczności które umożliwiły scalenie trzech zaborów w niepodległe państwo.

W tej książce znalazłem coś czego nie znalazłem w innych, podobnych pozycjach opisujących nowe początki Rzeczpospolitej: zwartą syntezę historii polskich oddziałów zbrojnych i potem armii od wybuchu I wojny światowej do 1924r.

Książka ciekawa, pozwoliła mi w szerszy sposób spojrzeć na sytuację chłopów w czasach pomiędzy rozbiorami a okresem II wojny światowej. Zrozumiałam, dlaczego idee ludowe nabrały tak istotnego znaczenia w czasach Dwudziestolecia Międzywojennego oraz czemu komunizm w bolszewickiej formie nie pustoszył masowo umysłów ludzi w Polsce. Miłe zaskoczenie, tym bardziej, że okładka początkowo nie zgrywała mi się z tytułem pozycji (na szczęście Autorzy okazali się przygotowani merytorycznie do podjęcia rozważań). Polecam.

Parę ciekawych faktów, których na lekcji historii w szkole nie uświadczymy, ale książkę mocno psuło skakanie po datach, w jednym rozdziale jeden aspekt poruszony, po czym w następnym cofnięcie do innej daty i aspektu, można się pogubić. Temat mocno okrojony i w sumie spodziewałam się więcej o niepodległości, a jej historia jest burzliwa, ale do ogarnięcia, tutaj jakoś w połowie gdzieś ten temat niepodległości się trochę zagubił. Merytorycznie świetne podejście, ale całość średnia pod względem chronologii i jakiegoś uporządkowania tematu.

Dobra książka, ukazuje nasze skomplikowane dzieje, a raczej ich fragment, jakże znaczący. To chyba naprawdę cud, nie tylko ten nad Wisłą, że nasz kraj, mimo tylu dzielących nas wiecznie poglądów i kwestii politycznych, zdołał się zjednoczyć. dzięki Bogu. Brakuje mi trochę w tej książce takich opisów życia powszedniego z tych czasów, ale w sumie można sobie doczytać w jakichś pamiętnikach.
I dobrze jest czytać, że Polska była bardzo udanym krajem :)

Dobra książka, która wielu czytelnikom w przystępny sposób pokaże drogę naszych dziadów do niepodległości. Zaczyna się do rozbiorów, skończy po Wielkiej Wojnie. Nie jest to żadne opasłe dzieło pełne dat, a wręcz przeciwnie; czyta się ją szybko. Sprzyjają temu krótkie rozdziały i przystępny język.
Polecam każdemu amatorowi( nie historykowi) który chce troszkę poszerzyć swoją wiedzę historyczną.

Polecam każdemu amatorowi( nie historykowi) który chce troszkę poszerzyć...

Patrzył na mapę. Oczami wyobraźni widział już dom, oddalony i wyczekiwany z utęsknieniem. Przechadzał się wokół stołu, gdzie mapa wytyczała nowe granice. Wysiłek opłacił się. Po 123 latach, które obfitowały w złe, ale i dobre momenty, nadszedł czas odrodzenia. Zmierzch przerodził się w noc, by później ukazał się blask jutrzenki z oczekiwanym świtem. Nadeszła wolność, a wraz z nią nowe wyzwania. Jegomość wyszedł z pomieszczenia, zostawiając mapę z nazwą Rzeczpospolita Polska.

Rzadko kiedy sięgam po opracowania, które posiadają więcej niż jednego autora. Dla tej książki jednak postanowiłem uczynić wyjątek. Może przyciągnęła mnie intrygująca nazwa, może była to zasługa obchodzonej pod koniec zeszłego roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Tak czy owak postanowiłem zagłębić się w lekturę. Sama książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, przez co powinna trafić do każdego odbiorcy. Opisywane zdarzenia skupiają się na wszystkich latach dążenia do odzyskania niepodległości przez naszych rodaków. Jest to szeroki wachlarz sytuacji i wydarzeń, które ukształtowały naszych przodków i utwierdziły ich w przekonaniu do walki o wolny kraj. Nie jest to pozycja bardzo szczegółowa, jednakże niesie ze sobą masę ciekawostek i pozwala zajrzeć za kulisy walki o wolność. Autorzy prezentują nie tylko aspekty polityczne i militarne, lecz także gospodarcze i społeczne, dzięki czemu otrzymujemy wyraźny zarys kształtowania się społeczności polskiej począwszy od czasów porozbiorowych.

Ważnym elementem książki jest też ukazanie budowania odrodzonej ojczyzny od strony mentalnej, co pozwala dostrzec jak dużo pracy i wysiłku kosztował nasz naród ten proces. Kultura i przywiązanie do ojczystej ziemi nie zostały tu pominięte. Pomimo tego, iż mamy tu dwóch autorów nie da się jednoznacznie określić, który z nich napisał poszczególny rozdział. Styl jest podobny, a każdy z nich idealnie się ze sobą komponuję. Nie jest to na pewno opracowanie dla historycznych wyjadaczy, ale bez względu na to, jest to zawsze jakaś kolejna i ciekawa cegiełka dodana do literatury popularnonaukowej. Po za tym pozwala szerzej spojrzeć na długoletni proces, który zakończył się 11 listopada 1918 roku.

Każda władza przedstawia historię w sposób dla siebie wygodny, akcentując niektóre wydarzenia, inne zupełnie pomijając. Dlatego warto swą wiedzę opierać na opracowaniach historyków, nie jedynie podręcznikach szkolnych i przekazie medialnym.

Książka ta, jest moim zdaniem, lekturą obowiązkową dla każdego Polaka, która daje odpowiedź na pytania w jaki sposób udało nam się wyrwać z jarzma zaborców i jak nasi przodkowie przyczynili się do obecnego kształtu Polski, jej ustroju, praw i rozwiązań, które w wielu przypadkach funkcjonują do dziś. Porusza tematy nie tylko związane z polityką, ale również uwarunkowania gospodarcze i społeczne. Znajdziemy w niej też wiele ciekawostek, które sprawiają, że lekturę, mimo naszpikowania faktami i datami, czyta się przyjemnie.

Zaskoczyło mnie, że Polacy jako jedni z pierwszych na świecie przyznali prawa wyborcze kobietom. Nie wiedziałam również, że nasza historia nie jest odosobniona i tak wiele krajów w Europie, Azji i Afryce walczyło w tym czasie o swoją suwerenność. Nie wszystkie jednak miały szczęście utrzymać niepodległość przez sto lat.

Z ciekawostek można dowiedzieć się między innymi dlaczego zwracamy się do siebie per Pani/Pan mimo, że w innych państwach europejskich mówią per ty/wy? Czemu salutujemy dwoma palcami i skąd wzięła się nazwa Rzeczpospolita Polska?

Nie jest to książka wyczerpująca temat i zapewne nie takie było zamierzenie autorów, gdyż z pewnością ważnych treści nie udałoby się zamknąć nawet w kilku tomach. Jest to jednak niewątpliwie dobra podstawa i zachęta do pogłębienia tematu w interesującym czytelnika zakresie.

Książka całkiem nieźle napisana i przystępnie. Jedyną wadą (jak dla mnie) jest nierówny poziom pozycji. Zdarzają się fragmenty, gdzie przekazywane treści trącą oczywistością, banałem czy spłyceniem tematu do poziomu historii infantylnej. Gdyby w książce było więcej ciekawostek, a zdarzają się takie, które nawet pasjonatów historii mogą zdziwić, byłoby jeszcze ciekawiej :) I nota byłaby wyższa. Mimo popularnego charakteru nadaje się na podstawowe wprowadzenie do tematyki.

• Ebooki
  • Polska

Dodaj cytat z książki Korepetycje z niepodległości