Korepetycje z niepodległości

Wydawnictwo: W.A.B.
historia
Ela

Korepetycje z niepodległości to pozycja, w której Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawiają zawiłości wydarzeń sprzed stu lat. Autorzy nie skupiają się na wielkich słowach, wręcz przeciwnie - na całkiem przyziemnych sprawach. Opisują nie tylko kwestie społeczne, ekonomiczne czy finansowe, ale także stosunki międzyludzkie, gdyż to właśnie one decydowały o tym, dlaczego Polacy pragnęli niepodległości i w jaki sposób ją uzyskali.

źródło opisu: strona wydawnictwa

źródło okładki: strona wydawnictwa

Łukaszo | 2019-01-20

Patrzył na mapę. Oczami wyobraźni widział już dom, oddalony i wyczekiwany z utęsknieniem. Przechadzał się wokół stołu, gdzie mapa wytyczała nowe granice. Wysiłek opłacił się. Po 123 latach, które obfitowały w złe, ale i dobre momenty, nadszedł czas odrodzenia. Zmierzch przerodził się w noc, by później ukazał się blask jutrzenki z oczekiwanym świtem. Nadeszła wolność, a wraz z nią nowe wyzwania. Jegomość wyszedł z pomieszczenia, zostawiając mapę z nazwą Rzeczpospolita Polska.

Rzadko kiedy sięgam po opracowania, które posiadają więcej niż jednego autora. Dla tej książki jednak postanowiłem uczynić wyjątek. Może przyciągnęła mnie intrygująca nazwa, może była to zasługa obchodzonej pod koniec zeszłego roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Tak czy...

czytanienaplatanie | 2019-01-07
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Każda władza przedstawia historię w sposób dla siebie wygodny, akcentując niektóre wydarzenia, inne zupełnie pomijając. Dlatego warto swą wiedzę opierać na opracowaniach historyków, nie jedynie podręcznikach szkolnych i przekazie medialnym.

Książka ta, jest moim zdaniem, lekturą obowiązkową dla każdego Polaka, która daje odpowiedź na pytania w jaki sposób udało nam się wyrwać z jarzma zaborców i jak nasi przodkowie przyczynili się do obecnego kształtu Polski, jej ustroju, praw i rozwiązań, które w wielu przypadkach funkcjonują do dziś. Porusza tematy nie tylko związane z polityką, ale również uwarunkowania gospodarcze i społeczne. Znajdziemy w niej też wiele ciekawostek, które sprawiają, że lekturę, mimo naszpikowania faktami i datami, czyta się przyjemnie.

Zaskoczyło mnie, że Polacy jako jedni z pierwszych na świecie przyznali prawa wyborcze kobietom. Nie wiedziałam również, że nasza historia nie jest odosobniona i tak wiele krajów w Europie, Azji i Afryce walczyło w tym czasie...

Pawello | 2018-12-14

Książka całkiem nieźle napisana i przystępnie. Jedyną wadą (jak dla mnie) jest nierówny poziom pozycji. Zdarzają się fragmenty, gdzie przekazywane treści trącą oczywistością, banałem czy spłyceniem tematu do poziomu historii infantylnej. Gdyby w książce było więcej ciekawostek, a zdarzają się takie, które nawet pasjonatów historii mogą zdziwić, byłoby jeszcze ciekawiej :) I nota byłaby wyższa. Mimo popularnego charakteru nadaje się na podstawowe wprowadzenie do tematyki.