Malarstwo holenderskie. Złoty wiek

sztuka
Arkady
2017-01-01
2017-01-01

Do holenderskiego malarstwa XVII wieku mam wielką słabość od lat, tj. od czasu gdy jako dziecko uświadomiłem sobie, że "zdjęcie" wiszące na ścianie w kuchni moich rodziców, przedstawiające suto zastawiony stół, tak naprawdę jest reprodukcją jednej z martwych natur Pietera Claesza :) Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać z jaką maestrią i pietyzmem holenderscy malarze Złotego wieku potrafili oddać banalne sytuacje, zwykłe przedmioty i całą przyziemną codzienność współczesnego im świata. Zupełnie jakbym oglądał nie obrazy a właśnie zdjęcia z XVII wieku. “Dychy” nie będzie, bo zabrakło mi tu oddzielnego rozdziału o holenderskich malarzach-marynistach, których autorzy albumu potraktowali po macoszemu. Z kwestii technicznych, ważnych w przypadku albumu - bardzo starannie wydana książka. Duży format, sztywna oprawa, obwoluta, dobry papier. Całostronicowe i dwustronicowe reprodukcje, zbliżenia na detale i bardzo ciekawy tekst o kupieckim społeczeństwie i jego zadziwiającej malarskiej pasji. Polecam!

Książkę malarstwo holenderskie złoty wiek wybrałam ze względu na rozdział o malarstwa rodzajowym, bardzo dobrze obrazującym życie codzienne i malarski komentarz artystów co do tych właśnie wydarzeń. Książka wykonana estetycznie, nie ma natłoku informacji, świetnie fotografie, bardzo przyjemna czcionka, co sprawia, ze po książce się „płynie”. To nie pierwsza moja książka z wydawnictwa Arkady i na pewno nie ostatnia. Polecam osobom raczkującym w tematyce malarstwa holenderskiego jak i pasjonatom.

„Z poetami, malarzami i muzykami jest tak samo jak z grzybami: wśród dziesięciu tysięcy jeden dobry”.

Od 25 listopada, do 10 kwietnia 2016 roku, na Wałach Chrobrego w Szczecinie można było oglądać 120 dzieł malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego i flamandzkiego. Wystawa ta była pierwszym w Polsce pokazem dzieł ze Schwerina (Państwowe Muzeum w Niemczech). Na wystawie prezentowana była szeroka gama obrazów Holandii oraz Flandrii złotego wieku. Sama nazwa wystawy Nie tylko tulipany miała na celu wyjście poza stereotyp, w myśleniu o sztuce złotego wieku. Widzowie mogli zobaczyć między innymi portrety, pejzaże, martwą naturę, czy sceny rodzajowe. Wały Chrobrego cieszyły się w tym czasie wielką popularnością, okazało się bowiem, że malarstwo holenderskie przyciąga tłumy, zwłaszcza kobiet i dzieci.

Sztuka holenderska w XVII wieku kształtowało się w niezwykle trudnych warunkach, społecznych politycznych i religijnych. Dopiero co wywalczona wolność spod habsburskiej katolickiej hegemonii, spowodowała powstanie mieszczańskiej Republiki Zjednoczonych Prowincji, kierowała się ona protestanckimi zasadami wiary. Cała sytuacja znajdowała niezwykłe odzwierciedlenie w ówczesnej sztuce. Z wszelkich scen religijnych całkowicie usunięto kult świętych, natomiast chętnie czerpano inspirację z fragmentów biblijnych. Jednymi z ciekawszych obrazów tamtych czasów są np. Quiringh van Brekelenkam, Wnętrze krawieckiego warsztatu, Jan Vermeer, Mleczarka, 1658, czy Jan Steen, Zwariowane gospodarstwo, 1663.

Twórców tego czasu można było bardzo łatwo rozpoznać. Jeśli na obrazie jest dużo malutkich (ubranych) ludzi wyglądających normalnie, jest to Bruegel; jeśli na obrazie jest dużo malutkich (nagich) ludzi robiących dziwne rzeczy, jest to Bosch.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych malarzy holenderskich bez wątpienia, jest Bosch. Ostatni z prymitywistów flamandzkich, tworzył na przełomie gotyku i wczesnego renesansu. O artyście niewiele wiadomo, w wieku trzynastu lat był świadkiem tragicznego, wielkiego pożaru. Właśnie w nim koneserzy jego sztuki upatrują dziwaczność jego dzieł oraz ich psychodeliczny aspekt. Jako jeden z prymitywistów spowodował, że jego dzieła są postrzegane w kontekście sztuki późnego średniowiecza, a także nowożytności. Malował niemal wszystko, od dzieł ukazujących życie codzienne jak płótno Wóz z sianem, po dzieła całkowicie fantastyczne, jak Ogród rozkoszy ziemskich, to na nim Bosch przedstawia ludzi jako zabawki w rękach demonów, jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych obrazów malarza. Warto także przyjrzeć się szczegółom na malunku. Kiedyś obraz nazywany był Truskawkowym obrazem, z uwagi na to, że truskawki są niemal wszechobecne, symbolizują rozkosz i są efemeryczne. Wzrok przykuwa piekło ukazane na tym niezwykłym tryptyku. Zwierzęta i demony torturują ludzi, którzy wcześniej jedli owoce. Wizja bogata w detale, przedziwne stwory, futurologiczne budowle godne Gaudiego – do dziś mnoży interpretacje, a jednoznaczne odczytanie dzieła – nie jest możliwe.

Hieronim Bosch do dziś pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i wielkich artystów.

W malarstwie holenderskim nie da się także nie wspomnieć o Brueglu. Pieter Bruegel starszy to tak zwany malarz chłopski, ze względu na tematykę większości swoich dzieł. Artysta ten przedstawia nam zupełnie inną wizję świata niż Bosch, bardziej delikatną jednak z równie pełną soczystych kolorów, oraz dużej ilości postaci. Jednymi z piękniejszych i bardziej znanych obrazów artysty są Wieża Babel, Żniwa, Taniec wieśniaków, czy Pejzaż z upadkiem Ikara.

Przyznam, że malarstwo holenderskie oraz flamandzkie jest jednym z moich ulubionych, ze względu na kolory, zapełnienie płótna, a także charakter prac.

Album Malarstwo Holenderskie Złoty Wiek Pana Claudio Pescio, to kolejna zachwycająca pozycja dla wszystkich miłośników sztuki, która zabiera nas we wspaniały okres rozkwitu malarstwa w Holandii. Pozycja ta to nie tylko niezwykłe obrazy, ale także historia ich twórców. W książce możemy przyjrzeć się pracom np. Rembrandta, Vermeera, czy Elinga. Wspaniałe dzieła, oryginalne ciekawostki, nieznane fakty, wspaniała grafika, oraz ekskluzywna oprawa.

Album na niesamowicie wysokim poziomie pod względem informacji oraz kolorystyki, przyciąga jak magnes. Wiele z obrazów zawartych w publikacji jest szeroko znanych np. Dama z perłą, ale jest również wiele takich, które nie są popularne, a naprawdę warto się nad nimi pochylić. Niezwykle podoba mi się np. Kobieta czytająca list, czy Pejzaż z Polderami. Wiele z holenderskich dzieł sztuki znajduje się w muzeach, a także w prywatnych zbiorach. Pozycja Pana Pescio pozwala, na głębsze ich poznanie, zanim wybierzemy się do galerii sztuki, czy na wystawę.

Malarze z każdego kraju mają swój niepowtarzalny styl, moim zdaniem polscy i holenderscy artyści mają wiele ze sobą wspólnego, np. porównując dzieła Chełmońskiego i Steena. Na końcu publikacji zebrana jest martwa natura, przyznam, ze nie jest to zbiór moich ulubionych obrazów wolę pejzaże, jednak trzeba przyznać, że niektóre z tych prac są naprawdę piękne.

Album Malarstwo Holenderskie Złoty Wiek od pierwszej strony zachęca czytelników, aby z pozycją zostać na długo. Mnie urzekł, jestem przekonana, że spodoba się także i Wam.

Malarstwo towarzyszyło człowiekowi od zarania dziejów. Na przestrzeni wieków zrodziło się wiele gatunków, pojawiło się wielu mniej lub bardziej wybitnych twórców. A ich dzieła nieprzerwanie zachwycają, czasem wzbudzają kontrowersję, ale przede wszystkim są inspiracją dla kolejnych pokoleń.

"Malarstwo holenderskie. Złoty wiek" to przepięknie wydany album, który poświęcony został artystom tworzącym w XVII w., określanym Złotym wiekiem malarstwa holenderskiego. Sam tytuł tej publikacji przywodzi na myśl tylko wspaniałe dzieła, ale kiedy Czytelnik otwiera album i zaczyna kartkować jego zawartość, przepada na długie godziny. Rozpoczyna się prawdziwa magia, a zachwyt nad kolejnymi obrazami zaprezentowanymi w tym albumie przybiera na sile wraz z każdą stroną.
Kogo znajdziemy w tym albumie? Samych mistrzów, a wśród nich m.in.: Elinga, Van Ostade, Codde, Vermeer, Leyster, Fabritius, Rembrandt, Flinck, Van Aelst, van der Poel, Hals, De Witte, Fabritius, Koninck, de Hooch, Houbraken, Vroom, Van Ruisdael, Steen, Heda, Brouwer...
Między kolejnymi reprodukcjami obrazów, Czytelnik otrzymuje sporą dawkę informacji o twórcach tego wyjątkowego okresu i ich dziełach. Czasem Czytelnik może przyjrzeć się z bliska niesamowitym detalom dzięki specjalnym powiększeniom obrazów - jest to bardzo pomocne przy dostrzeżeniu szczegółów lub przyjrzeniu się technice malarza.
Język, w jakim została napisana ta publikacja, jest prosty i przystępny dla każdego, nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką. Dzięki przejrzystemu układowi i podpisom pod każdym obrazem, lektura tego albumu to czysta przyjemność.I zarazem zachęta, by poznawać więcej i więcej.
Jak już wspomniałam, album jest pięknie wydany. Twarda okładka, obwoluta, dobrej jakości papieru i druk, który nie zakłamuje barw, w dodatku w idealnym formacie. Już sam album jest wspaniałą ozdobą biblioteczki.
Album "Malarstwo holenderskie. Złoty wiek" kierowany jest do szerokiego grona odbiorców – zarówno pasjonatów sztuki, jak i laików w tej dziedzinie. Czytelnik znajdzie w książce treści, które mogą go zaskoczyć, zainspirować, zmienić sposób interpretacji sztuki.

Serdecznie polecam!

"Malarstwo holenderskie. Złoty wiek" to przepięknie wydany album, który...

• sztuka
  • Historia sztuki