Amundsen. Ostatni wiking

Okładka książki Amundsen. Ostatni wiking Stephen R. Bown
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Amundsen. Ostatni wiking
Stephen R. Bown
7,3 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Last Viking: The Life of Roald Amundsen
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2018-05-09
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-09
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379768813
Tłumacz:
Krzysztof Cieślik
Tagi:
Krzysztof Cieślik Amundsen odkrycia geograficzne wielcy odkrywcy
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
606 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
585
571

Na półkach: , , , ,

Roald Amundsen to chyba ostatni podróżnik i badacz ‘nowych światów’, który swoimi zrealizowanymi marzeniami bezpowrotnie zamknął romantyczną epokę odkryć geograficznych. Stephen Bown w „Amundsen. Ostatni wiking” pochylił się nad tym nieszablonowym poszukiwaczem przygód obszarów okołobiegunowych, którego pasja i niemal chorobliwa potrzeba przekraczania granic ludzkich możliwości zaprowadziły do sławy.

Odmalowana pieczołowicie w książce osobowość Amundsena, samotnika i perfekcjonisty, który za słabość uważał każdy niedopracowany element przygotowań do wyprawy, jednoznacznie pokazuje źródła jego sukcesu. Z drugiej strony kontrowersje, które mniej lub bardzie słusznie stawiały go w nienajlepszym świetle, wynikały chociażby z brytyjskiego usprawiedliwienia porażki Scotta w wyścigu antarktycznym. Dodatkowo konflikty osobowościowe, których Amundsen był stroną, z reguły były skutkiem niewystarczającego perfekcjonizmu u współpracowników. Prywatnie Amundsen był szczery i przyjacielski dla sprawdzonych towarzyszy wypraw; gotów był nawet złożyć najwyższą ofiarę wyruszając na ratunek nielubianemu Włochowi.

Chyba najciekawsze fragmenty, to opisy przygotowań i przebiegu wyprawy, która ostatecznie doprowadziła go do odkrycia Przejścia Północno-Zachodniego; zapewne była ona dla polarnika hołdem złożonym poprzednikom – Rossowi, Parry’emu i Franklinowi. Czytając te jego skrupulatne przygotowania, m.in. prześledzenie dostępnych wspomnień innych badaczy, treningi w izolacji na pustkowiach zimnej Skandynawii czy nieustępliwe poszukiwanie sponsorów sprawia, że staje się oczywiste, iż był skazany na sukces. Zastanawiał się nad każdym możliwym do przewidzenia negatywnym aspektem wyprawy. Jako uparty Norweg, od młodości wyznawał zasadę, którą wysłowił tak:

„Wydaje mi się, że to Mark Twain opowiada o człowieku, który był tak mały, że musiał dwa razy wejść przez te same drzwi, żeby go dostrzeżono.”

Sama wyprawa stanowiła dla Amundsena źródło wnikliwej obserwacji Inuitów - ludzi, którzy doprowadzili do perfekcji życie w skrajnie nieprzyjaznym klimacie. Nauczył się, że psy jako zwierzęta pociągowe i ubiór z reniferów to klucze do kolejnych sukcesów i zdobycia Bieguna Południowego. Ta druga, najsłynniejsza wyprawa, pokazała cały kunszt logistyki Amundsena i żelazną konsekwencję w realizowaniu cząstkowych celów. Bown świetnie oddał plastycznymi słowami mroźny klimat Arktyki, wszelkie niedogodności, ale i narastające napięcie zwiastujące sukces wyprawy.

Polarnik całe życie podporządkował zmaganiom z przeciwnościami surowej przyrody, zaszczyty i celebryckie życie, choć absorbowały go, to szybko nudziły i nie stłumiły ostatecznie imperatywu poszukiwania przygód. Amundsen z pasją wykorzystywał nowinki techniczne w postaci samolotu i sterowców, które przyczyniły się również do jego ostatnich sukcesów arktycznych. Wszystkie unaocznione czytelnikom przeciwności losu, opisy kolejnych kilometrów przebytych na 50-stopniowym mrozie, analizy kondycji sfor psów, ucieczki statkiem przed wierzycielami, to w sumie najlepsze fragmenty stanowiące tak około połowy książki. Jednak mam pewne niedosyty.

Moja podstawowa uwaga krytyczna do autora jest związana z rozłożeniem akcentów w książce. Co prawda sam w posłowiu tłumaczy taki właśnie układ pracy, to wciąż dla mnie końcowy efekt okazał się w kilku punktach niesatysfakcjonujący i niezrozumiały. Widać, że przygotowania i przebieg wyprawy z odkryciem Przejścia Północno-Zachodniego pokazany został spójnie (w pierwotnym zamierzeniu autora, miał stanowić główny cel publikacji). Niestety opis wyprawy na południowy biegun okazał się zbyt skrótowy, co dziwi tym bardziej, że to najsłynniejsze osiągnięcie Amundsena. Poza tym Bown zbyt dużo uwagi poświęcił na celebryckie aktywności polarnika, szczególnie opisy tournée po Ameryce, które choć czasami mocno angażowały Amundsena, to niezbyt mnie ciekawiły. Ostateczna nota, to również konsekwencja usterek związanych z myleniem kierunków (północ-południe), w szczególności w przypadku poszukiwania biegunów magnetycznych (ten północny jest na półkuli południowej, a południowy w okolicy Arktyki).

Ponieważ to jedna z niewielu biografii Amundsena po polsku, to książkę trzeba przeczytać. Już nie ma takich wikingów, dla których ciekawe jest tylko to, co nieodkryte, na granicy ludzkich możliwości. Gorąco zachęcam do lektury.

Roald Amundsen to chyba ostatni podróżnik i badacz ‘nowych światów’, który swoimi zrealizowanymi marzeniami bezpowrotnie zamknął romantyczną epokę odkryć geograficznych. Stephen Bown w „Amundsen. Ostatni wiking” pochylił się nad tym nieszablonowym poszukiwaczem przygód obszarów okołobiegunowych, którego pasja i niemal chorobliwa potrzeba przekraczania granic ludzkich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    895
  • Przeczytane
    678
  • Posiadam
    156
  • 2018
    26
  • Teraz czytam
    25
  • 2023
    22
  • Audiobook
    18
  • Biografie
    18
  • Biografia
    15
  • 2022
    15

Cytaty

Więcej
Stephen R. Bown Amundsen. Ostatni wiking Zobacz więcej
Stephen R. Bown Amundsen. Ostatni wiking Zobacz więcej
Stephen R. Bown Amundsen. Ostatni wiking Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także