rozwińzwiń

Marzenie Engelbarta. Czytanie i pisanie w świecie cyfrowym

Okładka książki Marzenie Engelbarta. Czytanie i pisanie w świecie cyfrowym Henning Lobin
Okładka książki Marzenie Engelbarta. Czytanie i pisanie w świecie cyfrowym
Henning Lobin Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej popularnonaukowa
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Biblioteka Myśli Współczesnej
Tytuł oryginału:
Engelbarts Traum: Wie der Computer uns Lesen und Schreiben abnimmt
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2017-11-23
Data 1. wyd. pol.:
2017-11-23
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306034103
Tłumacz:
Łukasz Musiał
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
580
249

Na półkach: ,

"Wiedza jako dobro: widok biblioteki jako budynku, w którym książki się gromadzi, wykorzystuje i przede wszystkim chroni, prowadzi do utrwalenia koncepcji wiedzy jako dobra materialnego, które powstaje w procesie kumulacji ilościowej. [...] Koncepcja ta nie przewiduje, że wiedza może się ulotnić, okazać nieprawdziwa lub że może ulec zapomnieniu" (99).

"Cyfryzacja sprawiła, że odebrano nam możliwość bezpośredniego kontaktu z pismem, a wraz z komputerem na scenie kultury pojawił się nowy podmiot" (126).

"Powieść, dzieło filozoficzne czy naukowe żądają od nas zatopienia się w lekturze, krótko mówiąc: głębokiej koncentracji, bez której czytelnik w ogóle nie będzie w stanie dotrzeć do istoty przekazu. [Tymczasem dzisiaj] książki dzieli się na krótsze jednostki, a publikacje naukowe mają znacznie bardziej rozwinięty komponent wizualny. Lektura hipertekstów przyzwyczaiła czytelników do tego, by czytać mniejsze, niezależne od siebie fragmenty tekstu. W rezultacie zagrożony jest model lektury 'wyłącznej', zasadzającej się na pełnej koncentracji, takiej, którą kultura pisma uznawała nieledwie za modlitwę" (208),

"Jeden z wiodących operatorów sieci społecznościowych [Facebook] kupił za czternaście miliardów euro prostą aplikację na smartfony [Whatsup], służącą do przesyłania wiadomości tekstowych przez internet i stworzoną przez firmę zatrudniającą zaledwie kilkadziesiąt osób. Sumę odpowiadającą rocznemu dochodowi Singapuru czy Chorwacji i przekraczającą giełdową wartość takich przedsiębiorstw jak Lufthansa czy Porsche spożytkowano na zakup prostego programu do pisania i czytania krótkich wiadomości tekstowych - tylko dlatego, że programu tego używa ponad półtora miliarda ludzi. Takie liczby uświadamiają nam, że od dawna utraciliśmy zdolność do sterowania kierunkiem rozwoju świata cyfrowego. W kulturze cyfrowej nie decydujemy samodzielnie o wartościach i ideach. Kultura ta - w połowie ludzka ,w połowie automatyczna - stała się czymś w rodzaju istoty hybrydowej albo cyborga. Nie potrafimy już nią sterować" (334-335, por. 277).

"Wiedza jako dobro: widok biblioteki jako budynku, w którym książki się gromadzi, wykorzystuje i przede wszystkim chroni, prowadzi do utrwalenia koncepcji wiedzy jako dobra materialnego, które powstaje w procesie kumulacji ilościowej. [...] Koncepcja ta nie przewiduje, że wiedza może się ulotnić, okazać nieprawdziwa lub że może ulec zapomnieniu" (99).

"Cyfryzacja sprawiła,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Posiadam
    6
  • Przeczytane
    4
  • Popularnonaukowe i naukowe
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • Abonament
    1
  • Interesujące
    1
  • Poradniki, Popularnonaukowe
    1
  • Auf Deutsch
    1
  • Eseje/felietony/wywiady
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Marzenie Engelbarta. Czytanie i pisanie w świecie cyfrowym


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne