Krótka historia religii

Seria: Krótka historia
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Hisoty of religion
religia

Ta książka to – napisana z głębokim szacunkiem i dbałością o prawdę – panorama systemów i wierzeń religijnych od zarania dziejów ludzkości po wiek dwudziesty pierwszy. Pokazuje, jakich odpowiedzi udzielał człowiek w swoich dziejach na pytania będące fundamentem religii: Skąd się wziął wszechświat, a w nim człowiek? Czy istnieje ktoś, kto ich stworzył? Czy śmierć jest końcem wszystkiego? Czy czeka nas może coś jeszcze? A jeśli tak, to co to właściwie będzie?

Nie ograniczając się do największych religii – judaizmu, islamu, chrześcijaństwa, buddyzmu i hinduizmu – autor rozważa, skąd wzięły się wierzenia religijne, jak ludzie szukali i nadal poszukują sensu istnienia, analizuje dzisiejsze fascynacje scjentologią i kreacjonizmem, przemoc o podłożu religijnym, wrogość między ludźmi religijnymi i sekularystami, a także wiele innych problemów. Pisząc dla wierzących i niewierzących, a szczególnie dla młodych, którzy dopiero wyrabiają sobie własne zdanie, z wielką wrażliwością prowadzi czytelników przez świat wiary, podkreśla jej wyjątkową wartość dla człowieka, wzbudza ciekawość i zachęca do tolerancji.

Richard Holloway, emerytowany biskup Edynburga i prymas Szkockiego Kościoła Episkopalnego, jest autorem ponad dwudziestu książek, w tym światowego bestsellera „Leaving Alexandria: A Memoir of Faith and Doubt” (2012), prowadzi też programy radiowe i telewizyjne. Mieszka w Edynburgu.

źródło opisu: https://bonito.pl/k-1825727-krotka-historia-religii

źródło okładki: https://bonito.pl/k-1825727-krotka-historia-religii

Ostatnia z cyklu, którą posiadam (jakoś do "Krótkiej historii opium" mnie nie ciągnie...) ze względu na tematykę czytana "na deser". W pełni spełniła moje oczekiwania. Mam po niej apetyt na dużo, dużo więcej i uważam, że każdy od ateisty przez agnostyka do ortodoksa powinien przeczytać i wierzyć w to co mu w duszy gra :) Sądzę jednak, że po lekturze stanie się bardziej tolerancyjny a przy dobrych wiatrach może będzie też lepszym człowiekiem? Jeśli nie to, to zaspokoi swoja ciekawość poznawczą i poszerzy horyzonty w temacie, który dotyczy każdego z nas. Gorąco polecam.

astaldohil | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Prawdopodobnie nie ma lepszej książki, która w sposób równie zwięzły i obrazowy wprowadziłaby Was w najbardziej istotne kwestie funkcjonujących, to jest wciąż posiadających swoich wyznawców i zwolenników - bo na nich skupia się w głównej mierze Richard Holloway się skupia - doktryn i religii świata.

Ze sporym zaskoczeniem przyjąłem fakt, że w tej niewielkiej - jak na zakres poruszanych tematów - książce udało się ująć tyle interesujących i poszerzających horyzonty faktów na temat tak wielu religii i związków wyznaniowych: od hinduizmu, taoizmu, dźinizmu, poprzez judaizm, islam i chrześcijaństwo, zaratusztrianizm, shintō, oraz sikhizm, aż do czasów współczesnych i religii mormonów, bahaizm, Świadków Jehowy, a nawet New Age i scjentologii. A to tylko czubek góry lodowej tego, co możecie znaleźć w tej książce. Holloway odwołuje się również do mitów, czyniąc to kiedy jest to niezbędne do wskazania źródeł i prapoczątków niektórych z omawianych tu religii.

Autor w sposób niezwykle...

Memento vitae | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Na początek chcę zaznaczyć, że książka jest maksymalnie obiektywna, poza tym, że autor stawia dwie ważne wartości na piedestał - wolność religijną i tolerancję religijną. Jest to duży plus, biorąc pod uwagę, że autor jest emerytowanym biskupem Kościoła Episkopalnego w Szkocji (między 1992 a 2000 był jego "prezydentem"-biskupem), a więc osobą zaangażowaną religijnie przez większość swojego życia.

Krótka historia religii jest po prostu tym, czym wskazuje tytuł. Krótką i bardzo ogólną, ale jednak pokazującą najważniejsze aspekty różnych religii na świecie książką. Przewodnikiem po dziejach systemów wierzeń. Dowiemy się co nieco o tym dlaczego w ogóle religia powstała, jak nasi przodkowie tłumaczyli sobie sens życia, śmierć, a także hipotetyczne życie po niej, siły przyrody za pomocą nadprzyrodzonego świata. Richard Holloway poprowadzi nas po historii i systemie wierzeń różnych religii: hinduizmu, buddyzmu, judaizmu, taoizmu, konfucjanizmu, shinto, dźinizmu, wczesnego chrześcijaństwa,...

Cyfranek | 2018-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Z lektury „Krótkiej historii religii” jestem bardzo zadowolony. To dobrze i zwięźle napisana książka. Autor zgrabnie prezentuje główne nurty religijne zarówno w różnych częściach świata jak i na przestrzeni dziejów. Nie ogranicza się do naszego kręgu cywilizacyjnego, choć Zachód jest, jak dla mnie, zbyt obszernie reprezentowany. Trudno mi powiedzieć, czy to efekt wiedzy autora, czy dopasowania treści do amerykańskiego czytelnika. Nie oznacza to na szczęście, że hinduizm, dżinizm, sikhizm, taoizm, konfucjanizm czy shintoizm zostały potraktowane po macoszemu. Po prostu za dużo miejsca zajmują dywagacje na temat odłamów protestanckich, które moim zdaniem nie wniosły proporcjonalnie aż tyle nowego. Autor jednak uważa inaczej. Mnie do końca nie przekonał, choć przyznam, że zmienił moje myślenie o protestantyzmie.
Richard Holloway w przystępny sposób pokazuje idee tkwiące w jądrze poszczególnych religii. Nie ogranicza się do sposobu myślenia ale stara się również odnieść do kontekstu...

Asia | 2018-06-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, E-BOOK
Przeczytana: 06 maja 2018

Bardzo dobrze, krótko przedstawione religie świata na przestrzeni wieków. Polecam zarówno wierzącym (niezależnie od wyznania) jak i niewierzącym. To książka, do której co kilka lat będę wracać.

Konrad Owy | 2018-01-28
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Jako osoba "o nie do końca sprecyzowanej przynależności wyznaniowej" (bliżej mi do agnostyka), niepraktykująca, dość sceptycznie podszedłem do tej książki. Jakie było moje zaskoczenie po przeczytaniu pierwszych stron...
Pozycja dla każdego, niezależnie od wiary czy wyznania lub jego braku. Doskonale poszerza horyzonty. Inspiruje. Zmienia podejście do życia. Powinna być obowiązkową lekturą szkolną.

darkeagle125 | 2017-12-27
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Autor w krótki, obiektywny i interesujący sposób opisuje największe religie naszych czasów. Z pewnością po przeczytaniu książki nie domyśliłbym się, że jest księdzem :P

llark | 2018-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2018