Krótka historia religii

Wydawnictwo RM
2017-09-11
2017-09-11
Sergiusz Lipnicki

Książka prowadzi nas w ciekawy sposób przez historie tego w co wierzą miliony ludzi.

Bardzo dobra książka przybliżająca historię i wierzenia najpowszechniejszych religii.
Od jakiegoś czasu próbowałam poczytać więcej na temat różnych religii, ale w większości ilość szczegółów i suchych faktów zniechęcała mnie szybko do kolejnych pozycji.
W bieżącej książce autor wydaje się przedstawiać najistotniejsze elementy poszczególnych religii ciekawie i z humorem. Wreszcie zrozumiałam o co chodzi w Hinduizmie :) .
W niektórych przypadkach, kiedy autor pisał o judaizmie i chrześcijaństwie wyjaśnienia autora różniły się od przekazanej mi wiedzy np. przypowieść o Hiobie - pierwszy raz spotkałam się z interpretacją przedstawioną w książce.
Co pokazuje jak niejednolite są religie ...
Autor stara się przedstawiać religie w sposób obiektywny tzn. oderwany od oceniania czy są prawdziwe czy nie. Nie jest jednak w stanie oderwać się od swoich przekonań moralnych dlatego znajduje się tu negatywne podejście do
usprawiedliwiania złych zachowań w imię religii, odrzucania zdobyczy nauki przez religie i dyskryminowania z uwagi na rasę, płeć czy orientacje seksualną i bezkrytycznego przyjmowanie nauczania religii.
Natomiast pozostawia czytelnikom wybór czy Bóg/świat nadnaturalny istnieje nie ukierunkowując go w żadną stronę.

1957

Religie świata w pigułce!

Napisana w świetnym stylu, nie bez czarnego humoru, książka, której autora w życiu nie podejrzewałabym o bycie kapłanem.
Obiektywna, punktująca najważniejsze fakty, nie omijająca wątków kontrowersyjnych, no i przede wszystkim: nie wartościująca. Nie wskazująca, że ta czy inna religia jest lepsza, czy gorsza.

Polecam!

Religie świata w pigułce!

Polecam!

Świetna książka o religiach. Uważam, że każda osoba interesująca się światem i choć trochę tym tematem powinna przeczytać. Czyta się szybko i przyjemnie.

Ja mam mieszane uczucia. Sam nie wierzę w Boga, ale od takiej książki oczekiwałbym braku opinii a raczej informacje. Czyli to nie krótka historia religii tylko co ja, były biskup a ostatnio wielki działacz na rzecz LGBT myślę na temat religii. Pod tym względem cała seria Krótka Historia jest skrzywiona na Woke.

Najpierw przeczytałem, że autor ku zaskoczeniu wielu recenzentów jest księdzem. A później przeczytałem znakomicie, obiektywnie napisany wyciąg z tego co jest istotne w największych czy najważniejszych religiach. I o każdej autor pisze z sympatią i stara się uchwycić to co jest w niej najcenniejsze.

Krótka, ale treściwa i przede wszystkim nienachalna :)
Autor nie jest stronniczy i wszystkie religie traktuje na równi.
Szacuneczek- zwłaszcza, że jest byłym biskupem.

Krótka, ale treściwa i przede wszystkim nienachalna :)
Autor nie jest stronniczy i wszystkie religie traktuje na równi.
Szacuneczek- zwłaszcza, że jest byłym biskupem.

Zdumiewające, że autor, który jawnie przyznaje, że religia została wymyślona, jest emerytowanym biskupem Edynburga...

Świetny, skrócony opis najważniejszych religii. Doskonała i bardzo przystępna lektura.

Czytałam z prawdziwą przyjemnością! Przystępna, ale nie powierzchowna historia powstawania najpopularniejszych nurtów religijnych.
Byłam zdziwiona, kiedy dowiedziałam się, że autorem jest biskup - czytając książkę, myślałam, że pisał ją ateista!

• Popularnonaukowe
  • Religia

Dodaj cytat z książki Krótka historia religii