Opowieści nawigacyjne

Glob
1987-12-08
1987-12-08
Marynistyka Żeglowanie Żagle Żeglarstwo

Kiedy ktoś interesuje się piratami, żeglugą i morskimi przygodami odważnych śmiałków, w końcu dochodzi do wniosku że dobrze by było wiedzieć jak dokładnie oni się na tym bezkresnym morzu odnajdywali. No bo skoro nie było GPS ani tym bardziej telefonów komórkowych, to czy był inny sposób na poruszanie się po oceanie?

Książka nie opowiada o przygodach piratów ale o początkach nawigacji. Przeprowadzi nas przez historię najprostszych narzędzi do pomiaru wysokości gwiazd aż do tych, przy których nasza wiedza musi być już naprawdę rozległa. Kapitan Żeglugi opowiada w sposób fascynujący okraszony anegdotami , powstanie róży wiatrów, kompasie - tak chętnie obecnie tatuowanych. Przedstawi nam zastosowanie ma i sposoby ich odczytywania. Nie jest to nudna, typowo naukowa książka. Dzięki ciekawym ilustracją oraz obrazowemu tłumaczeniu, wszystko wydaje się proste i co ważniejsze ciekawe.

Bardzo trudno było by mi wybrać mój ulubiony fragment czy rozdział, bowiem każdy z nich był fascynujący na swój sposób.

"Już przed Archimedesem było wiadomo, że obiekt utrzymujący się na powierzchni wody musi mieć pływalność dodatnią."

Możemy dowiedzieć się z niej na przykład dlaczego kapitan odchodzi wraz ze statkiem na dno.  Lub co to za tajemnicze metalowe znaki są na łodziach. Także jak widać, nie tylko nawigacja i matematyka przeplatają się tutaj. Myślę, że z książki spokojnie można bardzo dużo wynieść, nawet jeśli niektóre pojęcia mogą nam się wydać zbyt skomplikowane lub w naszych oczach zrodzi się panika na widok matematycznych wykresów. Ale czyż nie tym jest właśnie nawigacja? Wykresem, który pomaga nam dotrzeć do celu.

Nie chcę zbytnio się rozpisywać na temat "Opowieści Nawigacyjnych" Józefa Gawłowicza gdyż zepsułabym całą przyjemność z odkrywania tego - przynajmniej dla mnie - nieznanego świata morskiej żeglugi. Jest na pewno jedna z lepszych pozycji na ten temat, która wszystko wyjaśnia a przynajmniej znaczną większość. Nie żałuję absolutnie, że po nią sięgnęłam. Morskie anegdoty zostaną ze mną na dłużej i umilą nie jeden wieczór z rodziną, z którą będę się mogła podzielić nimi.

Sylwia "Sirroco" Stinia

Książka nie opowiada o przygodach piratów ale o...

Świetna pozycja na półce każdego nawigatora. Książka napisana z pasją oraz profesjonalizmem zawodowego Kapitana. Polecam

• Marynistyka
  • Morza, żeglarze, okręty
  • Poczekalnia
  • Morskie

Dodaj cytat z książki Opowieści nawigacyjne