Ulisses z Bagdadu

Okładka książki Ulisses z Bagdadu
Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Znak literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Ulysse from Bagdad
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2010-02-25
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-25
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324013135
Tłumacz:
Jan Maria Kłoczowski
Tagi:
nadzieja bagdad

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1701 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
128
43

Na półkach:

Eric-Emmanuel Schmitt ma na swoim koncie wiele znanych przez czytelników powieści, np. „Oskar i Pani Róża”, „Przypadek Adolfa H.” czy „Tektonika uczuć”. Pamiętam, że po przeczytaniu tej ostatniej zdałam sobie sprawę z tego, że mam do czynienia z naprawdę wspaniałym pisarzem. W takiej sytuacji nie pozostało mi nic innego jak tylko polować na kolejną jego powieść. „Ulisses z Bagdadu” już od pierwszej przeczytanej strony daje czytelnikowi do zrozumienia, że historia ta nie jest historią banalną, dobrze sprawdzającą się w roli lektury dla „zabicia czasu”.

Saad Saad jest młodym, wykształconym człowiekiem. Od najmłodszych lat żyje zgodnie z przyjętymi wartościami, który imponuje swoją siłą i pewnością. Jednak plany idealnego, dostatniego życia u boku ukochanej nigdy nie będą mogły się ziścić. Embargo nałożone na Irak przez Stany Zjednoczone, jak również kraj całkowicie pogrążony w wojnie zabiera bohaterowi wszystko to, co miał najcenniejsze. Od teraz życie każdego człowieka stąpającego po kraju piekła będzie wymagało pewnych poświęceń.
Główny bohater nie od początku był skłonny do ucieczki z Iraku. Uważał, że pozostawienie rodziny bez jakichkolwiek środków do życia i opieki już samo w sobie jest wyrokiem. W ostateczności z woli swej matki decyduje się na wyjazd. Anglia. To tam znajduje się ziemia obiecana.

Eric-Emmanuel Schmitt zestawia i konfrontuje kilka ważnych aspektów tożsamości głównego bohatera. Z jednej strony Saad Saad jako muzułmanin musi przestrzegać prawa swej wiary. Z kolei obowiązki obywatela(obrońcy kraju) kolidują z prawem człowieka. Aby żyć w zgodzie ze sobą należy odciąć się i wybrać jedną z tych wartości. Nie jest to jednak takie proste jak mogłoby się wydawać. Zatracenie wiary dla człowieczeństwa oznaczałoby koniec jego samego, a więc koniec jego jestestwa, natomiast wyparcie się przynależności do kraju, który należy bronić, a więc brać czynny udział w rozlewie krwi jest sprzeczne z zasadami etyki. Jak więc tytułowy „Ulisses” mógłby zabijać tych, którzy bezprawnie wkroczyli na terytorium jego ojczyzny. Idąc tokiem rozumowania jaki przyjął autor powieści, możemy wywnioskować pewną ważną rzecz. Człowiek istnieje tylko wtedy gdy występują w nim niezliczone sprzeczności. Człowiek sam w sobie jest sprzecznością.

Bohater zdecydował się na nielegalną emigrację, która już za granicami Iraku mogła przynieść śmierć. Nie poddał się i zawalczył o to, co zostało mu odebrane. Od tej pory wraz z młodym mężczyzną przeżywamy wzloty i upadki oraz próbę poznania rzeczywistości zupełnie innej od tej, w której żył przez całe swoje dotychczasowe życie.

Wspaniale, po mistrzowsku opisane dzieje emigrantów, którzy ryzykują swoje życie aby zaznać choć trochę szczęścia w swoim przyszłym życiu. Wiele mówi się o przechwytywaniu grup ludzi, bezprawnie przekraczających granice danego kraju. Takie informacje przekazywane są w postaci „To my osiągnęliśmy sukces. Przerwaliśmy pasmo cierpień tych biednych ludzi”. Jak to wygląda z punktu widzenia tychże właśnie osób? Sytuacja opisana podczas nielegalnego przewozu ludzi w ciężarówce daje nam, czytelnikom, zupełnie inny punkt widzenia na tego typu praktyki. Ludzie ci, po udanej operacji przechwycenia pojazdu zostali pozbawieni wszelkich nadziei na lepsze życie. Ich koszmar tak naprawdę dopiero się zaczyna. Posiadając dokumenty zostają odesłani do kraju, z którego przybyli, nie mając potwierdzenia swojej tożsamości pozostają w więzieniu do „czasu wyjaśnienia”. Ci, którzy uważali się za dobroczyńców, którzy pomogli w niedoli emigrantów, tak naprawdę skazali ich na klęskę.

Zestawienia kilku ważnych aspektów życia w tej powieści sprawiają, że nie można nie przeczytać jej jednym tchem. „Ulisses z Bagdadu” jest obrazem tego typu wydarzeń, nad którymi przeciętny człowiek x nie chce się nawet zastanawiać. Jest tyle prawd ile ludzi znajduje się na Ziemi. Każdy ma prawo do swej własnej, jednak takie założenie nie jest równoznaczne z tym, że nasza prawda jest właściwa. Bardzo możliwe, że podobnie jak bohater nigdy takowej w pełni nie doświadczymy.


Recenzja opublikowana na:
http://www.izabelamizia.pl/

Eric-Emmanuel Schmitt ma na swoim koncie wiele znanych przez czytelników powieści, np. „Oskar i Pani Róża”, „Przypadek Adolfa H.” czy „Tektonika uczuć”. Pamiętam, że po przeczytaniu tej ostatniej zdałam sobie sprawę z tego, że mam do czynienia z naprawdę wspaniałym pisarzem. W takiej sytuacji nie pozostało mi nic innego jak tylko polować na kolejną jego powieść. „Ulisses z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 363
  • Chcę przeczytać
    1 069
  • Posiadam
    473
  • Ulubione
    90
  • Chcę w prezencie
    40
  • Teraz czytam
    29
  • 2013
    25
  • 2011
    22
  • 2012
    22
  • Z biblioteki
    18

Cytaty

Więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Ulisses z Bagdadu Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Ulisses z Bagdadu Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Ulisses z Bagdadu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także