PRL, opozycja, Konwicki
jusola

Inne wydania

„Mała apokalipsa” to powieść-legenda. Najgłośniejsza książka opublikowana w latach PRL w drugim obiegu, zaciekle konfiskowana przez bezpiekę, i wielki bestseller czytelniczy wolnej Polski. Kiedy ukazała się pierwsza oficjalna edycja książki, na jednej ze stołecznych ulic sprzedawano ją wprost z ciężarówki. W ciągu jednego dnia warszawiacy kupili 5 tys. egzemplarzy. Powieść została...

Powieść została przetłumaczona na kilkanaście języków, a w 1993 r. na jej motywach Costa Gavras nakręcił film z Jirzim Menzlem w roli głównej.

„Mała apokalipsa” wywołała zażarte dyskusje zarówno w obozie komunistycznej władzy, jak i wśród dysydentów. Konwicki ukazał w niej nie tylko groteskowo przerysowane realia PRL-u, ale sportretował również środowisko opozycji.

Bohater, starzejący się pisarz, swego czasu piewca realizmu socjalistycznego, dziś stojący po stronie dysydentów, otrzymuje od konspiratorów propozycję samobójstwa przez samospalenie w proteście przeciwko przyłączeniu Polski do Związku Sowieckiego. Dostaje kanister z benzyną i w poszukiwaniu zapałek przemierza Warszawę świętującą kolejną rocznicę powstania PRL. Spotyka przedstawicieli różnych grup i środowisk i jego obłąkańcza, jednodniowa włóczęga układa się w panoramę rozbitego i zdezorientowanego społeczeństwa. Honor czy godność nie są już wartościami, świat się dewaluuje, ludzie pochłonięci są małymi sprawami, więc i apokalipsa skrojona jest na taką miarę – jest mała.

Marlena | 2014-01-01

W "Małej Apokalipsie" czytelnik wybiera się razem z narratorem i jednocześnie głównym bohaterem książki w peregrynację po peerelowskiej Warszawie, by na koniec towarzyszyć mu w samospaleniu. Wzorem Dantego, przemierzamy wszystkie kręgi piekielne, nie ma w powieści bowiem przestrzeni bezpiecznej, w którą nie wdarłby się system totalitarny. Konwicki w swoim dziele opisuje Apokalipsę małą, ale dlatego straszliwszą, codzienną, poniżającą w swoim skarleniu. Brak już tu podziałów na dobrych i złych, opozycjoniści wcale nie różnią się wiele od komunistycznych dygnitarzy, nędza codziennego bytowania przechodzi w inny wymiar, staje się częścią zubożenia moralnego.
Dla mnie, osoby urodzonej już w Ojczyźnie wolnej i niepodległej, utwór ten ma ogromne znaczenie. Znam historię, a mimo to nie miałam pojęcia o tym, jak wyglądała szara komunistyczna codzienność. Konwicki posługuje się tu niejednokrotnie krzywym zwierciadłem groteski, ironią nieco minimalizuje pesymistyczny wydźwięk, choć trzeba...

Danway | 2012-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Dziwne niekiedy są losy napisanych książek. Pierwsze wydanie "Małej apokalipsy" z 1979, które powstało w drugim obiegu, często konfiskowane, nielegalne. Później tytuł trafił do kanonu lektur szkolnych, czyli do młodych czytelników.

Tę powieść legendę warto znać. Nie jest to łatwy tytuł, ciężko się czyta, jednakże warto przez nią przebrnąć. "Mała apokalipsa" jest zapiskiem ostatniego dnia pisarza, który został wyznaczony do ofiary przez podpalenie siebie. Autor-bohater (książka pisana w pierwszej osobie) opisuje wydarzenia z ostatniego dnia życia. Tworzy tym samym niejako książkę drogi, a także panoramę miasta, społeczeństwa, władzy i opozycji. Wszystko w dwuznacznym grafomańskim, groteskowo-absurdalnym stylu.

Bohater na swej drodze spotyka wielu ludzi, dawnych przyjaciół i kolegów a także wrogów. Nic w tej książce nie jest takie na jakie wygląda na pierwszy rzut oka. Niby wszystko jest normalnie, jeden dzień, w którym są 4 pory roku i różne dziwne rzeczy się dzieję. Świat...

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Popularność zdobył prawie pół wieku temu, "Sennikem współczesnym" (1963), następnymi bestsellerami były opowiadania wydane pod tytułem "Ostatni dzień lata" (1973) i "Kronika wypadków miłosnych" (1974), a następnie w 1979 - omawiana. Recenzowałem obecnie tylko trzy jego utwory: "Sennik..." - 10 gwiazdek; zbiór "Ostatni dzień lata" - 7 gw oraz "W pośpiechu" - 9 gw., wywiad - rzekę przeprowadzony przez Przemysława Kanieckiego w 2011 roku i tam, bądź w wersji rozszerzonej na moim blogu wgwg1943 wszystko co ciekawe o Konwickim napisałem. Dlatego tutaj zajmę się wyłącznie książką.
Wikipedia:
"....Bohater oraz narrator książki jest pisarzem żyjącym w komunistycznej Polsce. Za namową znajomych z opozycji godzi się na dokonanie protestacyjnego aktu samospalenia przed budynkiem PKiN. Autor nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bohater zdecydował się na ten ostateczny krok. Książka kończy się słowami "Ludzie,...

książek: 1985

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy książka-legenda MUSI się podobać czytelnikom? Chyba zależy to od czasu.
Na pewno w PRL-u opisana przez Konwickiego historia miała duży wpływ na czytelników, ale teraz? Starałam się wczuć w sytuację bohatera, ale przeszkadzały mi liczne dygresje i małe 'ględzenia'.
'Mała apokalipsa' to pozycja dla nielicznych.

| 2015-09-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiem co mam napisać, bo to podobno klasyka, więc mnie klasykofile mam nadzieję nie zjedzą. Tak paskudnej PRLowskiej Warszawy nie oglądałem dawno. zwłaszcza przez pryzmat tak niesamowitego języka, który płynie jak powietrze, unosi, powoduje, że książkę czyta się dość dobrze. To gigantyczny plus. Polska pokazana w Małej Apokalipsie graniczy z absurdem. Mamy głównego bohatera złapanego w sidła własnej sławy przeplecionej gładko z życiem w Warszawie, którą w sumie "nie za bardzo lubi". Jego koledzy (wtedy każdy miał jakichś kolegów) nakłaniają go do samospalenia w akcie protestu przeciw władzy, partii i czemu tam jeszcze. w Jakiś magiczny sposób on zgadza się i rozpoczyna wędrówkę w miejsce samospalenia, przeżywając w ciągu kilku godzin tyle dziwnych historii, że na jednego to stanowczo za dużo. Zostaje kilka razy spisany, dostaje po mordzie, odnajduje pieska, którego traktuje jak przyjaciela, znajduje miłość, bierze udział w libacji w sali przygotowanej do przyjęcia dla...

Grażyna | 2013-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2013

Bradzo żałuję, że nie przeczytałam wcześniej, z pewnością budziłaby większe emocje.
Polecam opinię Danwaya :)

skiatos | 2015-01-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Konwicki twierdził, że dawno powinien był umrzeć, że żyje tak długo w wyniku kosmicznej pomyłki, okrutnego przeszacowania, że nie ma już nic ważnego do napisania i do zrobienia. Te słowa po jego śmierci, w zestawieniu z "inwokacją" z "Małej apokalipsy", nabrały dodatkowego znaczenia.

"Mała apokalipsa", przed laty, była okrutną diagnozą i przerażającym proroctwem tego co może się zdarzyć w przyszłości. Dziś możemy niestety potwierdzić, że proroctwo Konwickiego stało się samospełniającą się przepowiednią. Ludzie opozycji stali się "takimi samymi aparatczykami, ja państwowi. Etatowi, zrutynizowani dożywotnio (...) Oni są kością z kości reżymu". Słowa te współcześnie nie są już tylko echem proroctwa. Są tkanką polskiego organizmu społecznego. A jego słynne "A nie mówiłem?", wypowiedziane po upadku reżymu, też nabrało dzisiaj dodatkowego znaczenia.

Weronika | 2011-07-12
Przeczytana: lipiec 2011

Grafomańska, chaotyczna, groteskowa, wieloznaczna proza, z jednoczesnym szlifowaniem każdego słowa i każdej sytuacji, przy użyciu wszelkich dopuszczalnych i niedopuszczalnych środków. Wychodząca poza papier, puentująca się krwawym rozwiązaniem w życiu. Traktująca o „zgwałconej Polsce”, która długo się broniła, aż wreszcie uległa, znajdując rozkosz w tej niechętnej uległości, odczuwając dwuznaczną przyjemność w zgwałceniu.

Konwicki wyprodukował trochę za mało enzymów, by zaspokoić głód moich oczekiwań podsycanych przez wiele przychylnych mu opinii. W „Małej apokalipsie” ukazał swoją wielkość w przeciętności, jego przeciętność jednakże jest jakimś rodzajem nieprzeciętności.

Siostra_Kopciuszka | 2017-03-21

'' Jesteśmy tylko drobinami białka w okrutnym krzemowo - ognistym wszechświecie ''

Do niektórych lektur trzeba po prostu dorosnąć , pamiętam jak czytałam ją w szkole strasznie mnie nudziła , ale wtedy miałam inne priorytety i inne rzeczy i tematy mnie interesowały . Teraz psychicznie i mentalnie dorosłam do tego by z podstarzałym pisarzem , który już dawno niczego nie napisał wędrować po Warszawie . Wędrujemy więc razem , oglądamy ludzi , pochody , pielgrzymki . Patrzymy jak nasza stolica świętuje kolejną rocznicę powstania PRL - u . Tylko jakoś nie wiadomo jaki właściwie dzień mamy , w każdym miejscu które odwiedzamy , na każdym kalendarzu widnieje inna data...Wędrujemy w różne miejsca , spotykamy różnych coraz dziwniejszych ludzi . Znajduje się nawet Pikuś , z łapkami jak frędzelki , który zginął już tak dawno temu . W którymś momencie dostajemy do ręki niebieski kanister z benzyną i importowane zapałki i wciąż zmierzamy w stronę Placu Defilad . By tam dokonać tego o co...

Mario | 2016-06-08

Nie przeczytałem "Apokalipsy" wtedy, lecz dopiero teraz. Chyba chciałem sprawdzić, czy coś tak zaangażowanego, osadzonego w konkretnej sytuacji politycznej, traci swoją siłę, gdy zmienia się wokół świat. No i? Niczego nie traci. To wspaniała powieść, mądra i jednocześnie po prostu ciekawa, czyta się ją z przyjemnością i rozmyśla nad nad zadawanymi przez nią pytaniami z zadowoleniem. Obraz trującej szarości PRLu przypomina, jak naprawdę się wtedy żyło i co się czuło, a zmuszają do zadumy rozważania nad nieoczywistością idei, nad nieoczywistością naszych ocen (ludzi i zdarzeń), nad splataniem się tego, co prywatne i własne z tym, co społeczne, ogólne, polityczne. No i nie da się nie zauważyć, że "gęby", które, jak sądziliśmy, znikną wraz z komunizmem, w wolnym kraju nadal szczerzą zęby w złośliwym uśmiechu.

Znalezione w Ninatece: Przechodzień

Dzień za dniem powoli mija. Coraz dłuższa życia szyja. Wszystko wokół się pierdoli, my w niewoli, my w niewoli. W dzisiejszym odcinku cyklu prezentujemy film dokumentalny, w którym Tadeusz Konwicki, autor cytowanej „Małej apokalipsy”, opowiada historię swojego życia.