Bazylika archikatedralna w Łodzi

Wydawnictwo: Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie
historia
Wielebny

Książka przedstawia dzieje kościoła św. Stanisława Kostki w Łodzi począwszy od rozpoczęcie prac przy budowie 19 maja 1901 r. aż po rok 1996. Papież Benedykt XV bullą Christi Domini z 10 grudnia 1920 r. utworzył diecezję łódzką, podnosząc jednocześnie kościół św. Stanisława Kostki do rangi katedry. Pierwszym łódzkim biskupem został mianowany 11 kwietnia 1921 r. dotychczasowy proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. prałat Wincenty Tymieniecki. 15 października 1922 r. biskup W. Tymieniecki dokonał konsekracji świątyni jako kościoła katedralnego. Autor, Krzysztof Stefański, w ilutrowanej publikacji ze znawstwem szczegółowo omawia także architekturę i wyposażenie łódzkiej bazyliki archikatedralnej.

źródło opisu: http://awl.lodz.pl

źródło okładki: http://awl.lodz.pl