Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców

Okładka książki Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców
Adam Nicolson Wydawnictwo: Znak Horyzont popularnonaukowa
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Seabird's Cry: The Lives and Loves of the Planet's Great Ocean Voyagers
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2017-12-04
Data 1. wyd. pol.:
2017-12-04
Data 1. wydania:
2017-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324042449
Tłumacz:
Natalia Mętrak-Ruda
Tagi:
Natalia Mętrak-Ruda flora fauna biologia przyroda ptaki
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Granta 152: Still Life (07/2020) Ken Babstock, Ann Beattie, Viken Berberian, Emma Cline, Teju Cole, Joe Dunthorne, Jenny Erpenbeck, Mark Haddon, Will Harris, Colin Herd, Michael Hoffmann, Joanna Kavenna, Rachel Long, Diana Matar, David Means, China Miéville, Adam Nicolson, Jason Ockert, Sigrid Rausing, Sam Sax, Leanne Shapton, Wiktoria Wojciechowska, Janine di Giovanni
Ocena 7,0
Granta 152: St... Ken Babstock, Ann B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
74 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
94
25

Na półkach: ,

Pozycja zdecydowanie wyróżniająca się w popularnej ostatnio kategorii "literatury przyrodniczej". Przede wszystkim to bardzo konkretna rzecz - kolejne rozdziały poświęcono poszczególnym gatunkom ptaków związanych z oceanem lub ewentualnie rodzajom (jak np w przypadku burzyków) i rodzinie (mewy). Ogromnym plusem jest mnóstwo odniesień do mitologii, historii, literatury, sporo miejsca poświęcono lokalnym zagrożeniom i uwarunkowaniom mającym wpływ na konkretną populację danego gatunku. Jednocześnie autor sprawnie unika antropomorfizowania. Momentami czyta się to jak dobrą prozę zapominając, że jest to książka popularnonaukowa. Dosłownie z każdej strony (zwłaszcza ze Wstępu) bije pasja autora do ptaków. Bardzo dużo uwagi poświęcono danym naukowym, autor włożył ogrom pracy w przedstawienie wszystkich znaczących badań nad danym gatunkiem. Co najważniejsze, publikacja w zasadzie opiera się na wynikach uzyskanych z telemetrii, metodzie badawczej która w ostatnich latach zrewolucjonizowała ornitologię jako naukę. Aktualność to jedna z najmocniejszych zalet "Krzyku morskich ptaków". Śmiało można napisać, że kolejne rozdziały to takie małe monografie (w wersji light) w których streszczono cały zasób wiedzy na temat poszczególnych gatunków (sporo przypisów). Jest to zatem wartościowa książka zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień nie śledzą publikacji naukowych dotyczących ornitologii.
Ocenę obniża przysłowiowa łyżka dziegciu, czyli zdarzające bardziej lub mniej drobne niechlujstwa. Ot, chociażby w rozdziale o alkach, przy opisie alki olbrzymiej: "Kości ptaka, który musiał tu przyfrunąć z Zatoki Biskajskiej..." - nawet kawałek dalej jest mowa o tym, że był to nielot. Przedostatnią fotografię podpisano jako albatros, choć na zdjęciu widnieje maskonur. Przy mewach wspomina się miocie - pojęcie to zwyczajowo dotyczy ssaków, w przypadku ptaków mówimy o lęgu. Nie mam dostępu do oryginału, stąd ciężko mi stwierdzić jakie jest źródło tych pomyłek, ale dziwią, zwłaszcza, że książka była konsultowana naukowo i całościowo prezentuje się bardzo estetycznie.
Polecam absolutnie każdemu, niezależnie od poziomu wiedzy przyrodniczej!

Pozycja zdecydowanie wyróżniająca się w popularnej ostatnio kategorii "literatury przyrodniczej". Przede wszystkim to bardzo konkretna rzecz - kolejne rozdziały poświęcono poszczególnym gatunkom ptaków związanych z oceanem lub ewentualnie rodzajom (jak np w przypadku burzyków) i rodzinie (mewy). Ogromnym plusem jest mnóstwo odniesień do mitologii, historii, literatury,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    206
  • Przeczytane
    107
  • Posiadam
    57
  • Chcę w prezencie
    7
  • Teraz czytam
    7
  • 2018
    5
  • Ptaki
    5
  • Ulubione
    5
  • Zwierzęta
    4
  • Przyrodnicze
    4

Cytaty

Więcej
Adam Nicolson Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców Zobacz więcej
Adam Nicolson Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców Zobacz więcej
Adam Nicolson Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne