Zgłosuj na książki roku 2017

Opowieści Simony Kossak

Wydawnictwo: Fundacja Sąsiedzi

Simona Kossak całe życie malowała słowem obrazy. Od dziecka podglądała mrówki, gawrony i żółwie i mówiła o nich z przejęciem. Z wiekiem nabierała wprawy, odwagi i polotu w opowiadaniu o tym, co fruwa w parku, czai się w lesie, czy bzyczy na łące. Gawędy, nagrane w ostatnich latach jej życia, są już popisem tej sztuki opowiadania. Mówi w nich o przyrodzie z taką charyzmą, miłością i pasją, że aż chce się rzucić wszystko, pójść do lasu, jechać do puszczy, czy położyć nad stawem i to wszystko zobaczyć. Tłumaczy najbardziej zawikłane zjawiska w świecie natury tak, że nagle wszystko staje się jasne. Nikt nam wcześniej tak porywająco nie opowiedział o tym, jak wygląda weselisko jeleni, o czym „gęgają” gęsi albo dlaczego migają szympansy. Historie, które Simona snuje o awanturach w małżeństwach bocianów, o haremach, jakie tworzą jelenie, czy o namiętnościach norników nadają się do czytania w samotności, w parze lub w stadzie. Na dzień dobry i na dobranoc. Niezwykły teatr wyobraźni, fenomenalne opowieści i zmysłowe lekcje biologii. Nikt z takim pazurem, werwą i swadą nie opowiada dziś o przyrodzie!

źródło opisu: http://www.fundacja-sasiedzi.org.pl

źródło okładki: http://www.fundacja-sasiedzi.org.pl

Muminka | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 września 2017

Simona Kossak potrafiła malować słowem. W swoich gawędach o zwierzętach stworzyła niezwykły klimat. Ta artystyczna wrażliwa dusza stroniłą od ludzi, ale najważniejsza w jej życiu byłą miłość do zwierząt, nawet tych dzikich i co dziwne była odwzajemniona. Sarny wręcz uznawały ją za swoją matkę i ostrzegały przed drapieżnikami.
Kilka części połączonych jest w osobne rozdziały, a autorka koncentruje się na najważniejzych sferach zwierzęcego życia. Oczywiście antropomorfizuje opisywane przez siebie zwierzęta, wskazuje też wiele instynktownych zachowań, mądrość poszczególnych gatunków. Opisuje losy wychowywanych przez siebie i oswojonych saren, informuje czytelnika o naiwności obserwowanego przez siebie "lisa chytrusa", obala różne mity i fałszywe wyobrażenia. Czy wilki naprawdę są tak krwiożercze? Czy tragiczny finał mają potyczki jeleni, czy raczej łosi? Czy sarny zostawiają swoje młode na pastwę drapieżników? Jakie są obyczaje lęgowe kukułki? Jak się żyje w haremie norników (...

Nemerle | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Napisana szalenie ciepłym, a jednocześnie soczystym i dowcipnym językiem. Bardzo przystępna i ciekawa. Trudno doszukiwać się tutaj jednak bardzo szczegółowych opisów, Simona porusza różne zagadnienia, może zbyt ogólnie dla dociekliwych, jednak jak sam tytuł wskazuje są to opowieści - w tej kategorii więc jest wystarczająco treściwe.

Mam kilka zastrzeżeń odnoście samego wydania, a konkretnie jego niechlujności. Zakrawa na skandal, ze zamieszczone zdjęcia powtarzają się (co najmniej cztery razy), w szczególności, że książka do cegieł nie należy.

aikaternie | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Simona Kossak była naukowcem i pasjonatką obserwacji zachowań zwierząt, żyjącą wyjątkowo blisko natury. Dlatego jej wciągające, urocze gawędy łączą w sobie rzetelną wiedzę, pasję oraz własne doświadczenia i przygody z przedstawicielami okolicznej fauny.
Polecam "Opowieści" wszystkim zainteresowanym życiem zwierząt, ale niekoniecznie dzieciom.

Lukrecja | 2017-04-21

Opowieści Simony Kossak o zwierzętach, zwyczajach i instynktach mieszkańców Puszczy Białowieskiej to czysta przyjemność oraz wiedza podana w bardzo przystępny sposób. Wiele ciekawostek pozwalających znaleźć odniesienia do życia ludzi. Lektura godna polecenia bo i autorka wybitna.

ginewra | 2017-11-29
Przeczytana: 24 listopada 2017

Cudowna książka! Polecam wszystkim. Napisana lekko, prosto i przyjemnie, a tematem jej są zwyczaje zwierząt podpatrzone przez Autorkę w ciągu wielu lat niemal wspólnego życia. Wzrusza i uczy.

sil | 2018-01-29

Co jest teraz modne w książkowym świecie? Oczywiście książki o zwierzętach i roślinach. Jakoś tak wyszło, że większość wydawnictw w swojej ofercie ma już książki o sekretnym życiu zwierząt, duchowym życiu roślin (zamiana celowa) czy tajemnicach ptaków. Nie powiem, cieszy mnie to, bo sama o zwierzętach bardzo lubię czytać, szczególnie wtedy, gdy czuję się mocno zestresowana i nie potrafię przyswoić sobie żadnych fabularnych historii. Poluję więc na co lepsze książki okołozwierzęce – w czasie takiego polowania w pewnej taniej książce natknęłam się na "Opowieści" Simony Kossak, jednej z najbardziej znanych w Polsce, a także ogromnie popularnej, wyznawczyń natury i działaczki w obronie Puszczy Białowieskiej. Tak oto niepozorna książeczka dostała się w moje ręce i przyniosła mi wiele radości w drodze do i z pracy. [...]

Całość recenzji dostępna jest pod adresem: https://wblogunadzieja.blogspot.com/2018/01/normal-0-21-false-false-false-pl-x-none.html

no_won | 2017-07-28
Przeczytana: 22 lipca 2017

Bardzo przyjemnie się czyta. Ciepła i wciągająca lektura, choć na początku wydawała mi się "zbyt prosta/naiwna", to po chwili nie mogłam się oderwać. Pozwala wymiksować się na chwilę z technokratycznego świata.

gdzie-idziesz | 2017-10-09

dla młodzieży