Orange Is the New Black. Dziewczyny z Danbury

2013-09-10
2011-01-01
Mateusz Fafiński
wspomnienia więzienie dla kobiet

Okładka książki Ludzie czy bogowie 27 rozmów z najsłynniejszymi polskimi lekarzami Krystyna Bochenek, Dariusz Kortko
Ludzie czy bog... Krystyna Bochenek, ...
Okładka książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego Bill Bass, Jon Jefferson
Trupia Farma. ... Bill Bass, Jon Jeff...
Okładka książki Bez strachu. Jak umiera człowiek Adam Ragiel, Magdalena Rigamonti
Bez strachu. J... Adam Ragiel, Magdal...
Okładka książki Nie tak łatwo być Czesławem Czesław Mozil, Jarek Szubrycht
Nie tak łatwo ... Czesław Mozil, Jare...

Piper Kerman po studiach teatralnych nie czuła się spełniona, chciała odkrywać, doświadczać życie. Jej pragnienie przygody poruszyło lawinę szaleństw w równie spragnionym lekkości i zabawy towarzystwie. I właśnie jedna z tych znajomości wprowadziła Piper w świat przemytu narkotyków.
Konsekwencje kilkumiesięcznych ryzykownych doświadczeń, po wielu latach odezwały się w najmniej spodziewanym i najmniej komfortowym momencie.
Czytając ma się wrażenie, że książka jest sensacyjną powieścią, a nie prawdą.
Na jej podstawie powstał serial wyprodukowany przez NETFLIX, którego na pewno nie zobaczę z oczywistego powodu. Pozycja ta, mimo że jest zaskakująco wciągająca, nie jest dla mnie AŻ TAK interesująca, by skonfrontować ją z ekranizacją. Pomijając fakt, że z tv jest mi nie po drodze.
Akcja toczy się wartko, czytanie idzie nad wyraz zwinnie. Jednak mimo obietnicy w opisie: "niezwykle zabawna" - niestety nie zauważyłam takich scen, które by mnie w jakikolwiek sposób rozbawiły. Aczkolwiek autorka pisze z dystansem do siebie i swoich przeżyć. Nie użala się, a twardo opisuje kawałek swojego niechlubnego życia, z którego dumna nie jest. Kontrowersja? Nie przeczytamy o niczym takim, czego byśmy nie doświadczyli wzrokowo czy słuchowo w obecnych czasach...
Książka ma 356 stron, oczywiste jest więc, że na większości zapisana jest codzienność w kobiecym więzieniu federalnym w Danbury w Connecticut, w którym przebywała Kerman. Dokładnie opisuje ona historie kobiet, które tam przebywały oraz sytuacje, które miały miejsce. Dzieli się też przemyśleniami związanymi z fizycznym ograniczeniem, jak również psychicznym oddalaniem się poza mury więzienia.
O ile przez dłuższy czas lektura ciekawi, wszak to rzadkość móc zajrzeć do kobiecego więzienia, o tyle odczuwane przebodźcowanie nadmiarem szczegółów sprawia, że ta ciekawość przysycha.
Nie jest źle, a do pewnego momentu wręcz super. Potem entuzjazm mimowolnie opada, by coraz bliżej końca znowuz się poderwać.

Ciekawa powieść, ale denerwowała mnie nieco jej "amerykańskość". Chętnie przeczytałabym podobną historię, ale niepokazaną z pozycji białej i uprzywilejowanej obywatelki USA.

Wiedziałam, że książka nie będzie kropka w kropkę to samo co w serialu. To co się tam działo. Książka jest tak naprawdę lekkim zaczerpnięciem do fabuły tego genialnego serialu.
Postacie nie mają tak samo na imię jak w serialu, ale łatwo ich rozpoznać. Ruda na podstawie pracy w kuchni, Lora która planuje ślub czy szalonooka która się tam pojawia pod właśnie takim pseudonimem.
Takie miłe dopełnienie tego jak było naprawdę, chodź arcydziełem bym tego nie nazwała ta książka raczej zdobyła swego czasu popularność właśnie dzięki serialowi, bo nie jest to nowość.

2002

Obejrzałam cały serial który był świetny. Książkę też czytało mi się dobrze byłam zaciekawiona historią, autorka bez owijania w bawełnę opisuje jak wygląda życie w więzieniu.

Fatalnie napisana, albo przetłumaczona, nie porywa, ciężkie pióro, pisane jakby na siłę

Zachęcona serialem sięgnełam po książkę jednak jest to zupełnie co innego niż serial jednak przy książce też można miło spędzić czas

Przyjemna, szybko się czyta. Serial zdecydowanie lepszy.

Przyjemna, szybko się czyta. Serial zdecydowanie lepszy.

A ja byłam miło rozczarowana, co prawda miałam bardzo niskie oczekiwania, ale książka okazała się zaskakująco przyjemna i ciekawa. Polubiłam Piper i jej historię, napisaną bez oceniania i nadmiernego moralizowania. Zaskakująco lekka lektura na wakacje...

Przerażające przygody panienki Piper w kobiecym więzieniu, wręcz mrożą krew w żyłach! Kiedyś bywałem na obozach harcerskich... dla panienki Kerman byłoby to zapewne daleko bardziej traumatyczne przeżycie niż wczasy w Danbury!

Po obejrzeniu serialu liczyłam na naprawde dobrą książkę, niestety w tym przypadku film jest, zdecydowanie lepszy! Niestety książka jest nuda, miałam wrażenie, że czytam dokument. Nie odczułam, żadnych silnych więzi pomiędzy kobietami, tylko mdławą historyjkę, która nie miała żadnego składu.

Piper Kerman Dziewczyny z Danbury Zobacz więcej
Piper Kerman Dziewczyny z Danbury Zobacz więcej