Orange Is the New Black. Dziewczyny z Danbury

Data 1. wydania:
2011-01-01
Mateusz Fafiński
wspomnienia więzienie dla kobiet

Przyjemna, szybko się czyta. Serial zdecydowanie lepszy.

Przyjemna, szybko się czyta. Serial zdecydowanie lepszy.

A ja byłam miło rozczarowana, co prawda miałam bardzo niskie oczekiwania, ale książka okazała się zaskakująco przyjemna i ciekawa. Polubiłam Piper i jej historię, napisaną bez oceniania i nadmiernego moralizowania. Zaskakująco lekka lektura na wakacje...

Przerażające przygody panienki Piper w kobiecym więzieniu, wręcz mrożą krew w żyłach! Kiedyś bywałem na obozach harcerskich... dla panienki Kerman byłoby to zapewne daleko bardziej traumatyczne przeżycie niż wczasy w Danbury!

Po obejrzeniu serialu liczyłam na naprawde dobrą książkę, niestety w tym przypadku film jest, zdecydowanie lepszy! Niestety książka jest nuda, miałam wrażenie, że czytam dokument. Nie odczułam, żadnych silnych więzi pomiędzy kobietami, tylko mdławą historyjkę, która nie miała żadnego składu.

Piper Kerman trafia do więzienia dla kobiet w Danbury. Musi ponieść karę za krótką przygodę z handlem narkotykami. W tej książce opowiada jak wyglądało jej życie za kratkami.

Przygodę z „Orange is the new black” rozpoczęłam od serialu, który był po prostu genialny. Tego samego spodziewałam się więc po książce. Szybko zorientowałam się, że jednak pisemna wersja w wielu kwestiach różni się od ekranizacji. Mimo to czytało mi się naprawdę przyjemnie. Moja rada- jeśli oglądaliście już serial, to podejdźcie do tej książki jak do zupełnie nowej historii, bez żadnych oczekiwań. Wtedy jest szansa, że lektura Wam się spodoba, bo poprzeczka nie będzie ustawiona tak wysoko.

Mimo wszystko książka naprawdę mi się spodobała. Jest napisana w ciekawy i lekki sposób, czyta się ją bardzo szybko. Bardzo przywiązałam się do niektórych postaci i mocno im kibicowałam. Warto sięgną po te pozycję, żeby dowiedzieć się jak wygląda życie za kratkami. Osobiście polecam obydwie wersje tej historii- książkę jak i serial.

Nie wiem jak serial, ale książka jest po prostu nudna. Amerykanka w amerykańskim więzieniu opowiada o tym jak to jej ciężko, bo nie ma przy sobie swojego narzeczonego oraz radia (to, że przerzucała brudne pieniądze i narkotyki, to właściwie niewielka wina). Za to otrzymuje mnóstwo książek od swoich znajomych, generalnie jej życie w więzieniu to sielanka. I tylko szkoda, że jak zwykle gdzieś między wierszami dostało się nam, Polakom, gdzie o jednej współskazanej napisała, cyt. "polska bigotka". Jakież to przewidywalne dla Netflixa.

Książka jest bardzo lekko napisana, choć przecież traktuje o czymś, co dla wielu ludzi byłoby życiową tragedią. Czyta się ją szybko i przyjemnie. W moim wydaniu razi mnie brak oryginalnego tytułu – słynnej zabawy słownej „Orange is the new black”, którą zamieniono na obojętne „Dziewczyny z Danbury”. Podobnie jak wielu innych czytelników najpierw obejrzałam serial – szkoda, że nie wiedziałam wcześniej o książce. Polecam przy czytaniu odciąć się zupełnie od postaci przedstawionych netflixową kamerą, choć na początku może być trudno.

Zanim przeczytałam książkę, obejrzałam serial. Początkowo myślałam, że książka będzie zawierała podobne wątki jak serial ale szybko okazało się, że serial bardzo różni się od książki, zarówno pod względem postaci, jak i fabuły. Jako wielka fanka serialu byłam zawiedziona. Z czasem jednak zaczęłam patrzeć na książkę inaczej. Oddzielając serial od książki i zapominając, że on istnieje moje odczucia na jej temat się zmieniły. Zaczęłam się coraz bardziej wciągać i czytać z zapałem. Serial był bardzo dynamiczny, pełen akcji i coraz to nowych wątków a książka głównie skupiała się na emocjach, uczuciach i aspektach psychologicznych. Wydała mi się również bardziej dojrzała. Na pewno książkowa Piper bardziej przypadła mi do gustu. Daję jednak 6, ponieważ pierwszą połowę czytało mi się dużo gorzej niż drugą i nie sądzę, aby to były zawiedzione nadzieje po serialu.

Zanim dotarłam do książki,obejrzałam serial.Serial, który wywarł na mnie ogromne wrażenie, gdzie razem z bohaterkami żywo przeżywałam każde wydarzenie. Niestety książka ogormnie mnie zawiodła. Dla mnie okazała się strasznie nudna, bardzo mnie męczyła i zabrakło mi w niej tego "czegoś". Jeśli ktoś nie oglądał serialu to pewnie łatwiej będzie mu przez nią przebrnąć. Jak dla mnie mocne 5/10.

Zachęcona serialem sięgnełam po książkę jednak jest to zupełnie co innego niż serial jednak przy książce też można miło spędzić czas

Piper Kerman Dziewczyny z Danbury Zobacz więcej
Piper Kerman Dziewczyny z Danbury Zobacz więcej