rozwińzwiń

Performance

Okładka książki Performance Genowefa Jakubowska-Fijałkowska
Okładka książki Performance
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Cykl: Biblioteka Poezji Współczesnej (tom 40) poezja
44 str. 44 min.
Kategoria:
poezja
Cykl:
Biblioteka Poezji Współczesnej (tom 40)
Wydawnictwo:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
44
Czas czytania
44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362717026
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Poetki na czasy zarazy Anna Adamowicz, Sara Akram, Bárbary Elizabeth Alí, Lauren K. Alleyne, Zofia Bałdyga, Justyna Bargielska, Sanja Bavić, Kristin Berget, Anna Błasiak, Malika Booker, Julia Cimafiejewa, Anna Dwojnych, Dominika Dymińska, Marta Eloy Cichocka, Julia Fiedorczuk, Salena Godden, Wioletta Grzegorzewska, Noor Hindi, Urszula Honek, Agata Jabłońska, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Lubow Jakymczuk, Kamila Janiak, Maria Jastrzębska, Aneta Kamińska, Joanna Kessler, Barbara Klicka, Emilia Konwerska, Aldona Kopkiewicz, Justyna Kulikowska, Małgorzata Lebda, Joanna Lech, Zoe Leonard, Ida Linde, Natalia Malek, Nina Manel, Krystyna Miłobędzka, Joanna Mueller, Kira Pietrek, Jolanta Prochowicz, Bianka Rolando, Marta Ewa Romaneczko, Olive Senior, Renata Senktas, Patrycja Sikora, Maja Staśko, Julie Stn-Knudsen, Sara Szamot, Yvonne Weekes, Iryna Wikyrczak, Bartosz Wójcik, Rudka Zydel
Ocena 6,7
Poetki na czas... Anna Adamowicz, Sar...
Okładka książki Znowu pragnę ciemnej miłości Justyna Bargielska, Miłosz Biedrzycki, Julia Fiedorczuk, Roman Honet, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Joanna Lech, Jakobe Mansztajn, Joanna Oparek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Rafał Wojaczek, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 5,6
Znowu pragnę c... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Ocena 6,2
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
5961
1382

Na półkach: ,

Świat poetycki z tomu "Performance" jest maksymalnie zatrważający. To mikroprzestrzeń podmiotu i bohaterów wierszy. Tu dzieją się rzeczy najbardziej ludzkie, najbardziej intymne.

Ktoś choruje, ktoś w tym cierpieniu towarzyszy. Ludzie się wzajemnie wykorzystują. Ktoś rodzi, a ktoś „zjadł psa siebie żonę”. Podmiot Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej skupia się na szarych i ciemnych odcieniach. Wychwytuje wszelkie ograniczenia, rozczarowania, niepomyślne sprawy.

A jednak, m.in. w obliczu śmierci, nie uświadczymy tu patetycznego rozdzierania szat. Raczej cichy bunt i finalną zgodę na to, co nieuniknione. Bardziej niż sam akt umierania, o jakim się tu też mówi, podmiot frustruje reakcja ludzi na śmierć. Wynika zapewne z bezsilności, lęku, poczucia pustki. A jednak potrafi zirytować.

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, swoimi wierszami, prowokuje do stawiania sobie pytań o naturze metafizycznej. O ból, odchodzenie, ale też i o to, jak reagujemy na śmierć, jak ubogi jest wtedy język, że ciągle powtarzamy te same konstrukcje. Ale śmierć to jedno, jest jeszcze (kto wie czy nie dużo gorsze) życie!

Cenię Genowefę Jakubowską-Fijałkowską za jej niebywałą umiejętność wplatania banalności i pospolitości w tekst poetycki. W jednym wierszu jest w stanie pomieścić ciekawą grę słów (wnikając głęboko w semantykę),a więc wprowadza wieloznaczność, sugeruje pewne sprawy, choćby poprzez ciekawe wtrącenia, odwołuje się do życia codziennego i tekstów kultury, a zaraz obok tych literackich chwytów eksponuje kostkę zapachową „Ambi Pur” („niebieską różową”),„łonowy włos”, „podpaski zawijane w papier toaletowy” czy „dwie tabletki apap noc”.

W "Performance", jaki i pozostałych tomach autorki, nie ma tematów tabu, ani żadnych świętości. Tu sacrum miesza się z profanum. Nie ma też owijania w bawełnę czy jakichkolwiek poetyckich zdobień. Bo życie jest zgrzebne, paskudne i brudne. A w liryce Jakubowskiej-Fijałkowskiej właśnie to życie, w każdym jego aspekcie, pulsuje żywą krwią.

Poetka rozprawia się z człowiekiem i jego najbardziej ludzkim obliczem. Takim niedoskonałym, cielesnym, podatnym na podszepty pragnień, ambicji czy chuci. Podmiot wprost mówi „o miłości wyuzdaniu alkoholu i seksie” czy choćby takich tematach jak poród, „moczenie się”, przemoc domowa oraz przemoc „społeczna”, a może nawet i „kulturowa”. Człowiek w świecie poetyckim Performance jest zarówno ofiarą, jak i katem.

Poezja Jakubowskiej-Fijałkowskiej jest ostra, bezkompromisowa, balansująca na pograniczu turpizmu. Ten brutalny język idealnie wpisuje się w treść i przesłanie wierszy. Wyjątkowy, osobny styl poetycki autorki, nastawiony jest na siłę przekazu, na głębokie osadzenie w kulturze (mnóstwo nawiązań! świetna zabawa motywami biblijno-religijnymi),na bezlitosną codzienność (m.in. przedmioty użytkowe, fizjologia),która uniemożliwia zakładanie lirycznych filtrów czy wreszcie – na moc słowa (operowanie językiem potocznym i wulgaryzmami, a także mistrzowską ironią).

"Performance" Jakubowskiej-Fijałkowskiej rozgrywa się nieustannie. To opowieść ponadczasowa i niezwykle uniwersalna, wszak „zdarzyła się / gdzieś tam mnie tobie temu kto przede mną”. To poezja prosto z trzewi, silnie uderzająca, zapadająca w pamięć na długo.

Świat poetycki z tomu "Performance" jest maksymalnie zatrważający. To mikroprzestrzeń podmiotu i bohaterów wierszy. Tu dzieją się rzeczy najbardziej ludzkie, najbardziej intymne.

Ktoś choruje, ktoś w tym cierpieniu towarzyszy. Ludzie się wzajemnie wykorzystują. Ktoś rodzi, a ktoś „zjadł psa siebie żonę”. Podmiot Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej skupia się na szarych i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
186
84

Na półkach:

(...) Rzuca się w oczy formalna różnica między tym zbiorem, a poprzednimi: czytelnik przyzwyczajony do powściągliwości, kondensacji treści, oszczędnej, wręcz ascetycznej narracji, które organizowały poetykę choćby zbioru "Czuły nóż", w "Performance" zaskakiwany jest wydłużoną, potoczną i potoczystą frazą, pełną ekspresji, odważną i żywiołową, o znacznie szybszym tempie, większej dynamice. Tyle formalnie i na pierwszy rzut oka. Czy pod słowami – w obrazowaniu, symbolice, dramaturgii, rekwizytach, w treści czy wreszcie w samym języku – równie rewolucyjnie? Nie aż tak. To wciąż jest ta osobna poetyka, ostra, celna, ironiczna, wciąż wyrasta ona z uważnej eksploracji prawdziwych emocji, ze skupienia na detalu, wciąż wyławia wiersze z życia, z codzienności, pochyla się w nich nad autentycznym bólem, sięga po język potoczny, gra na motywach kultury, bawi się (choć zabawa to nieadekwatne słowo) kryptocytatami. Jakich odniesień tu nie ma! I filmy Almodovara, i Polańskiego, i baśnie Porazińskiej, i tomik Fiodorczuk, i torba od Diora, i frazy Stachury, i samoloty wbijające się w WTC, i "Dama Kameliowa", i szalony Vincent, i lista Wildsteina; (...)


Izabela Fietkiewicz-Paszek, TOPOS, 1-2 (122-123) 2012

cała recenzja:

http://alternet.poezja-art.eu/artykuly/recenzje-i-omowienia-ksiazek-poetyckich/genowefa-jakubowska-fijalkowska-performance-topos-1-2-122-123-2012/

zapraszam także do Krótkiej Piłki - omówienie książki w odc. 54

(...) Rzuca się w oczy formalna różnica między tym zbiorem, a poprzednimi: czytelnik przyzwyczajony do powściągliwości, kondensacji treści, oszczędnej, wręcz ascetycznej narracji, które organizowały poetykę choćby zbioru "Czuły nóż", w "Performance" zaskakiwany jest wydłużoną, potoczną i potoczystą frazą, pełną ekspresji, odważną i żywiołową, o znacznie szybszym tempie,...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
726
235

Na półkach: , , , ,

10 może nie, ale podwyższam, bo ocena karygodna.

10 może nie, ale podwyższam, bo ocena karygodna.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Poezja
    2
  • Przeczytane w 2019
    1
  • Poezja polska
    1
  • 2023
    1
  • Literatura polska
    1
  • Polscy autorzy
    1
  • Poezja
    1
  • Przeczytane w 2018
    1
  • Nie moje
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Performance


Podobne książki

Przeczytaj także