Institor

Tłumaczenie: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Fabuła Fraza
Sophy

Jesienią 1517 roku, w Lyonie, spalono na stosie trzy kobiety uznane za współpracownice szatana. Procesem kierował Heinrich Kramer zwany Institorem. Dominikanin, najsłynniejszy niemiecki inkwizytor, autor "Młota na Czarownice" wydanego w 1487 roku podręcznika łapania czarownic.

Powieść oparta na autentycznych zdarzeniach.

źródło opisu: http://www.empik.com/institor,p1153504641,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/institor,p1153504641,ksiazka-p

Damian Mikrut | 2019-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2019

Uwielbiam to zaskoczenie, kiedy kupujesz książkę w ciemno i okazuje się strzałem w dziesiątkę:) Tak było tym razem.

Książka odwołuje się do dwóch różnych momentów - średniowiecza i czasów współczesnych, które są ze sobą przeplatane. Autor w kapitalny sposób przedstawia czasy przełomu XIX i XV wieku, ukazując w powieści prawdziwe postacie, tj. główny bohater Heinrich Kramer, Sykstus IV, Innocenty VIII, Aleksander VI. Akcja w średniowieczu to głównie opis życia Kramera jako Institora, który z początku jest w pełni oddany swojej pracy ufny w to co robi. Z czasem nachodzą go rozterki i nieco "odpuszcza" do momentu przyjazdu do Lyonu.

Równolegle w książce przedstawiona jest akcja mająca miejsce 500 lat później, gdzie pochodzący z Czech Jan chce napisać książkę o Kramerze. Przybywa do Lyonu zdobyć potrzebne informacje i wtedy zaczynają się dziać dziwne rzeczy.
Z tych dwóch wątków (średniowiecznego i współczesnego) dużo bardziej przypadł mi do gustu ten średniowieczny (oceniając...

eR_ | 2018-02-24
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 17 lutego 2018

Malleus Maleficarum to traktat o magii z XV wieku, w którym dominikanin Kramer snuje swoje rozważania na temat roli czarownic w świecie, jak się ustrzec przed wiedźmami, jak odkryć czy podejrzana ma konszachty z Szatanem i podobne. Opisuje tu również tortury jakimi najlepiej poddać biedne kobiety. Nic nie mogło uwolnić raz posądzonej kobiety. Bo albo ginęła od wymyślnych tortur, albo płonęła na stosie, a już metoda wodna zupełnie pozbawiała ją jakichkolwiek szans na ratunek.
Dzieło to doczekało się kilkunastu wydań i było popularne niemalże jak Biblia. Do czego zmierzam?

Do moich rąk trafiła całkiem niedawno książka „Institor. Kto pierwszy podpali stos”. Poznajemy tu losy właśnie Kramera i jego popleczników, tuż po wydaniu słynnego „Młota”
Mamy tą szczególną możliwość aby zagłębiać się w zapiski dominikanina, w których to osobnik ów przedstawia swoją wizję świata, w której wprost się roi od zła wszelkiego, najczęściej jest to zło nadprzyrodzone. Ten człowiek nie zdawał sobie...

zolzowata_franca | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Nie jestem zbyt biegła w historii, tym niemniej jestem nią (jakby tu to najprościej ująć?) zainteresowana. Nie przesiaduję nad konkretnym okresem i nie studiuję go, ale posiadam wystarczający zakres wiedzy historycznej, by podjąć dyskusję. Powiedzmy "liznęłam" wszystkie epoki po trochu. Jest to o tyle dobre, że każda z książek historycznych wpadająca w moje ręce jest dla ciekawa, poszerzająca moje horyzonty. Palenie kobiet na stosie to temat o którym wie każdy, choćby tylko kojarzył czarownice z Łysą Górą i miotłą lub widział je w bajkach. Kiedy "Institor" autorstwa Adama Larda pojawił się u mnie poczułam, że będzie ciekawie. 600 stron które wciągają i puścić nie chcą. Czary jakieś?

Z końcem roku 1517 w Lyonie spalono na stosie trzy kobiety. O zbadanie sprawy został poproszony znany inkwizytor Heinrich Kramer, autor Malleus Maleficarum, Młota na czarownice. Kobiety rzekomo przelatywały nad jeziorem - na miotłach! Śledztwo bardzo drobiazgowe, nie pozbawione argumentów siłowych, po...

Cantata | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Nigdy nie przypuszczałam, że, na poły historyczna książka nieznanego mi autora, do tego wydana przez mało znane wydawnictwo okaże się strzałem w dziesiątkę. Ponieważ mamy dopiero początek roku to ciężko stwierdzić czy okaże się moją najlepszą książką 2018, jednak muszę przyznać, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie, i pomimo swoich 600 stron dosłownie ją pochłonęłam. "Institor" to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o żyjącym na przełomie XV i XVI wieku inkwizytorze, autorze powieści "Młot na czarownice" Heinrichu Kramerze. To również wspaniała powieść kryminalno-przygodowa inspirowana najgłośniejszymi dziełami tego gatunku.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2018/01/institor-adam-lard.html