Utwory wybrane. Tom 3: Wyspa Itongo

Iwona Magdalena

źródło okładki: własne

ira | 2014-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

"Wyspa Itongo" podzielona jest na dwie części.
Część pierwsza zapowiada interesującą powieść, jest przeklęte domiszcze, seanse spirytystyczne, trup ściele się gęsto. W części drugiej jednak autor postanawia przenieść akcję na widmową wysepkę, na której zamieszkuje tajemnicza rasa, mieszająca języki i kultury, i nagle czytelnik wpada w coś w rodzaju "Kopalni króla Salomona". To ostatnie znam i lubię, więc i "Wyspę Itongo" przeczytałam do końca, nie ukrywam jednak, że część pierwsza podobała mi się o wiele bardziej.

Robaczyw | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Z zaskoczeniem muszę przyznać że nie jest to to czego spodziewałbym się po Stefanie Grabińskim. Wyspa Itongo została podzielona na dwie części z których pierwsza została utrzyma w konwencji charakterystycznej dla autora, druga natomiast stanowiła (przynajmniej dla mnie) nieznane pola twórczości literackiej Grabińskiego. Historia rosnącego w siłę i sławę medium, potrafiącego kontaktować się ze światem zmarłych, podszyta pewną dozą grozy z czasem diametralnie się zmienia w opowieść przygodową, którą z początkiem książki łączy tylko postać głównego bohatera. Choć Jan Gniewosz pozostaje centralnym punktem tej historii, w drugiej części obok niego na pierwszy plan wysuwa się tajemnicza wyspa Itongo, ze swoimi mieszkańcami, zwyczajami, fauną i florą oraz obrzędami.
No cóż, mnie do gustu przypadła dużo bardziej pierwsza część Wyspy Itongo, będąca dokładnie tym za co polubiłem twórczość Grabińskiego.

Jülka | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 lipca 2014

O dziwo z większym zaciekawieniem przeczytałam część drugą, w której - fakt, że raczej rozwlekle - prezentują się podróżniczo-etnograficzne ciągoty Grabińskiego znane mi dotąd tylko z "Osady Dymów". Bardzo mi cała ta niemożliwie anachroniczna wizja przypomina "Zwycięzcę" Żuławskiego, znów człowiek biały, silny i wrażliwy daje się porwać pokusom władzy w nieoczekiwanie odkrytych zakamarkach wszechświata, i te same igrce z religią i wdzięki najszlachetniejszych z lokalnych panien nieodparte...
Nie zabrakło "Wyspie..." wspaniałych językowo momentów, które nadają grozie Grabińskiego nadają ponętne ciało - a w tym wypadku czynią nienajlepszą powieść miłą, choćby i tylko dla wewnętrznego ucha. Szczególnie lubię fragmenty o smaczliwkach, tappie-papierotce i im podobnej fonetycznie frapującej florze: "Z półmisków pociągały oczy i podniebienia ponętne gojawy (...), posytne smaczliwiki, których mięsowocnie soczyste i jędrne kryje skorupa skórowata i oleista, pizangi, pigwy, banany,...

Triceratops | 2014-04-23
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Odrobinę rozwlekła druga część książki. Nie jest ona także jakoś specjalnie połączona z pierwszą, pokazuje jednakże, że autor musiał się solidnie przygotować opisując kulturę polinezyjską, bo nigdy nie odwiedzał tych rejonów. Trzeba pamiętać, że książka została wydana w 1934 roku, gdy dostęp do materiałów był dużo trudniejszy niż dzisiaj. Z tego punktu widzenia opisanie tak odległych rejonów Świata wydaje się pracą niezwykle żmudną!

Kiper602 | 2014-03-11
Przeczytana: 10 marca 2014

Na początku powieści zapoznani zostajemy ze starym, opuszczonym domem. Ludzie unikają tej siedziby, gdyż podobna tam straszy. Los sprawił, że jednej nocy chroni się tam dwójka wędrowców – kobieta i mężczyzna. Chociaż kobieta ma męża, to dochodzi między nimi do zbliżenia. Owocem tego spotkania będą narodziny naszego bohatera. Zaraz po jego pocięciu matka podrzuca go pod dom kowala, ten przyjmuje znajdę. Bohater powieści już od lat młodzieńczych przejawia silne zdolności mediumiczne. Z czasem zaczyna interesować się nim słynny lekarz psychiatrii z Warszawy. Postanawia przyjąć bohatera do swojego zakładu. Chłopak z czasem zaczyna przejawiać coraz silniejsze zdolności w tym kierunku i staje się sensacją na skalę europejską. Jednak reżim narzucony przez doktora zaczyna mu ciążyć, dodatkowo w jego życiu pojawiają się kobiety, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Od tego momentu zaczyna się nieustanna walka bohatera ze swoimi zdolnościami. To co warto jeszcze podkreślić, i co...

Michał Kulik | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Jest to zupełnie inna od pozostałych książka Grabińskiego. Część pierwsza to kilka opowiadań o tym samym bohaterze, ale z różnych perspektyw, typowo w stylu Grabińskiego - mamy grozę, wiele niedopowiedzeń, trupy, upiory i tym podobne. Historia niesamowicie się nakręca aż dochodzi do części drugiej i napięcie spada. Zaczyna się sielanka tylko z rzadka przecinana kontaktami ze światem transcendentnym. Robi się mniej mrocznie, a bardziej pozytywistycznie. Bohater buduje nowy świat, wszystko idzie pięknie, aż do pewnego dnia. I ten właśnie dzień znakomicie moim zdaniem kulminuje akcję. Nie wygląda to tak, jak zwykle u Grabińskiego, jest dużo słabiej zarysowane. Ale jakże genialnie! Po zakończeniu trzeba poświęcić chwile na refleksję, bo nie spodziewałem się czegoś takiego.

Mamut | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Najsłabsza z trzech powieści Grabińskiego, które miałem okazję czytać. Całość sprawia wrażenie chaotycznego zbioru przypadkowo połączonych ze sobą historyjek, bez związku przyczynowo-skutkowego. Nie polecam.

Piotr | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Wyspa Itongo to powieść składająca się z dwu części. Trudno ją ocenić, ponieważ każda z nich jest inna. Zaczyna się jak klasyczny Horror, potem robi się powieść przygodowa.

Patrycja | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016