Szklany klosz

83-86530-69-3
plath, szklany, klosz
Iwona Magdalena

Inne wydania

Jedna z kultowych i najczęściej cenzurowanych książek XX w., żelazna pozycja literatury feministycznej, niezaprzeczalny evergreen dla kolejnych generacji wchodzących dorosłość. Szklany klosz jest uważany przez czytelników na całym świecie za ostatni akord w tragicznej biografii Sylvii Plath - miesiąc po premierze książki autorka popełniła samobójstwo. Szklany klosz ma niewątpliwie charakter...

Szklany klosz ma niewątpliwie charakter autobiograficzny. Świat jaki ukazuje to, co w codziennym życiu skarykaturowane przez współczesność. Światem bohaterki jest Ameryka młodych, Ameryka chorych nerwowo, Ameryka wyrzuconych na margines.

Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez poczytny magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Jej zadaniem jest staż w redakcji, poza tym ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Jednak neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej aspiracji i marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału.

• Niepowszedni. Porwanie
  • Saga Puszczy Białowieskiej
  • Pozwól jej odejść
  • Poziom zero
  • Pani Noc
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Niepowszedni. Porwanie

6,5 (2 ocen i opinii)
Pani Noc
Cassandra Clare

8,61 (318 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7 (13 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Niełatwa lektura, także do interpretacji i jej ogólnego zrozumienia – zwłaszcza dla odbiorcy, który jest daleki od rozterek oraz przeżyć głównej bohaterki. Bogatsza w doświadczenie z rozczarowującej lektury „Przerwanej lekcji muzyki”, tym razem postanowiłam się lepiej przygotować by móc pojąć przekaz, jaki płynie ze strumienia myśli Plath, które to przelała na papier.

I chyba trochę mi to pomogło w dotknięciu tej obcej mi wrażliwości.
Odbiór tej powieści ułatwił mi styl autorki – prosty, acz wysublimowany, uderzający swoją dojrzałością. Znakomicie przystający do tematyki oraz ładunku emocjonalnego, jakim charakteryzuje się ten tytuł. To historia bardzo mocno skupiona na jednostce i jej rozterkach, walce jaką nieustannie toczy ze sobą i otaczającym ją światem. Próżno szukać tu rozmachu fabularnego, autorka poświęciła go kosztem skonstruowania wnikliwego portretu psychologicznego osoby znajdującej się pod tytułowym szklanym kloszem. Ukrytej w miejscu, gdzie nie docierają bodźce...

Magdalena Wójcicka | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na takie książki czeka się miesiącami. Leżą na półkach w domach, w księgarniach, bibliotekach. Są zupełnie niezauważane. Aż któregoś dnia nadchodzi ich dzień i odkrywamy je przypadkiem. Początkowo nie sprawiają wrażenia zbytnio interesujących, zaczynamy je z dystansem. Czytamy chwilkę, patrzymy na zegarek i z niedowierzaniem zauważamy, że minęła już godzina od kiedy zaczęliśmy. Patrzymy na ilość stron, które są już za nami i okazuje się, że jest ich ileś-dziesiąt o ile już nie przekroczyliśmy setki. Nagle okazuje się, że nie ma ważniejszych rzeczy do zrobienia w domu, nie musimy posprzątać pokoju, nie musimy nic zrobić poza dorobieniem wielkiego kubka herbaty z miodem i cytryną i czytaniem dalej.

„Szklany klosz” złapał mnie w swoje objęcia i nie puścił aż do końca. Znalazłam się pod nim razem z Esther – główną bohaterką. Jej życie to właśnie tkwienie pod kloszem, który szklanymi ścianami zniekształca postrzeganie rzeczywistości.

Esther – młoda studentka college’u odbywa wraz z...

Jenny_89 | 2010-04-19

"Dla człowieka siedzącego pod szklanym kloszem, znieczulonego na wszystko, zatrzymanego w rozwoju jak embrion w spirytusie, całe życie jest jednym wielkim, złym snem." cytat z książki

Jednak dobrze, że mam konto na tym portalu - dzięki niemu dowiaduję się coraz więcej na temat książek i autorów. I wstyd mi się do tego przyznać, ale Sylvię Plath poznałam dopiero niedawno. I właśnie wtedy wypożyczyłam jej powieść 'Szklany klosz'.
Najpierw zapoznałam się z ciekawym życiorysem pisarki, po czym zabrałam się za lekturę.
Mamy tutaj Esther Greenwood, utalentowaną literacko dziewczynę, będącą na stażu w poczytnym magazynie dla kobiet. Można powiedzieć - marzenie każdej panny, której śni się praca redaktora w redakcji lub wydawnictwie (czyli mi:-)) i uczucie zazdrości. Jednak dla Esther nie wygląda to kolorowo.
Główna bohaterka ma, można rzec, dziwny charakter - rzadko odczuwa radość czy przyjemność, raczej ciągły smutek, znużenie, a w ludziach odnajduje tylko wady. Poza tym nie potrafi dojść do wyznaczonego przez siebie celu i za bardzo nie wie, co zrobić ze swoim życiem. To doprowadza ją do głębokiej depresji i próby samobójczej, przez co ląduje w szpitalu.
Trochę za...

akzseinga | 2010-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Powieśc autobiograficzna napisana przez niebywale inteligentną, ale też zdesperowaną kobietę XX wieku, która nie zgadza się na schematy narzucane przez środowisko. Ciekawe studium psychologiczne kobiety niepotrafiącej dopasowac się do banalnej rzeczywistości.

czytankianki | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Pierwszy raz czytałam „Szklany klosz” ponad dwie dekady temu, kiedy byłam niemal w wieku głównej bohaterki. Historia studentki popadającej w coraz większe otępienie i obsesyjnie myślącej o śmierci nie poruszyła mnie zbytnio. Trudno powiedzieć, dlaczego; prawdopodobnie nie potrafiłam utożsamić się z Esther Greenwood.

Co innego teraz, kiedy czytałam ponownie powieść, zwracając uwagę na szczegóły. Było to m.in. tło historyczne (egzekucja Rosenbergów) i obyczajowe (oczekiwania wobec kobiet, tabuizacja seksu), symbolika (tytułowy szklany klosz, sen o drzewie figowym, wyrzucanie ubrań z okna hotelu) oraz uroda poszczególnych zdań (moje ulubione: A nad tym wszystkim senny spokój lata położył swoją rękę, kojącą jak śmierć). I chyba rzecz najważniejsza: silny autobiografizm.

Po latach dostrzegłam w „Szklanym kloszu” przejmującą opowieść o niemożności dostosowania się do wyznaczonej roli społecznej oraz literacko wysmakowany zapis choroby, a gdzieś w tle obraz społeczeństwa...

Dociekliwy_Kotek | 2014-02-17
Przeczytana: styczeń 2014

Nie przestanie mnie chyba zdumiewać fenomen "kultowych książek" - nawet nie sam mechanizm jego powstawania, ale powód, dla których książki w gruncie rzeczy przeciętne trafiają w gust czytelników tak licznych, aby stać się legendą.

Książka Plath jest popranie napisaną obyczajówką. Tyle komentarza w zasadzie wyczerpuje sprawę tej powieści. Rzeczywiście, jest tu wątek zaburzonej równowagi psychicznej, ciekawszy niż w większości podobnych dziełek, ponieważ przedstawiony jest właśnie jako coś zupełnie naturalnego, niejako "od środka", a nie "z zewnątrz", więc nawet na dreszczyk skandalu nie ma co liczyć. Fakt, autorka pisze o terapii elektrowstrząsami, ale każdy, kto czytał może się poważnie zastanawiać, dlaczego mimo pozytywnych w gruncie rzeczy doświadczeń, ten rodzaj zabiegu cieszy się tak koszmarnie złą opinią. Fakt, autorka pisze o swoich kłopotach ze strachem przed ciążą czy niezgodzie na życie tak, jak jej rówieśnice, bo dom, mąż i dziecko to było dla niej za mało i tak, pewnie...

Konwalia | 2011-07-18
Przeczytana: 2008 rok

Przepiękna! Moja ukochana powieść. Przyznam, że przeżywałam wszystko razem z bohaterką Esther, a raczej współodczuwałam. Książka nie dla każdego, powiedziałabym, że dla wrażliwych, dla osób szukających czegoś głębszego w lekturze. Książka nie należy do lekkich, jeśli ktoś szuka akcji, może się rozczarować. Ja jestem nią jednak oczarowana. Interesowałam się wcześniej Sylvią Plath i proponuję poczytać choćby jej poezję. Jeśli ona wam się spodoba, myślę, że "Szklany klosz" także.

fiNka | 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Nie mogę uwierzyć, ze ta książka przeleżała na mojej polce kilka lat, a ja jakoś nigdy nie zwróciłam na nią uwagi. Na szczęście ten błąd już naprawilam.
Cieżko jest mi pisać o tej powieści. Pochłonęła mnie całkowicie, trafiła w moja wrażliwość w 100% . Czasami musiałam przerywać czytanie, bo wszystko co Esther robiła co myślała zbyt głęboko do mnie trafiało.
Na pewno nie wszystkim się spodoba, dla mnie było to pierwsze spotkanie z Sylvia Plath i z pewnością nie ostatnie.

| 2014-08-19

Napisana bardzo lekkim językiem,czasami dowcipna,a przecież pisała to osoba chora,o skrajnej"niewydolności"życiowej.
Nie daję gwiazdek,bo nie jestem w stanie ocenić czyjegoś życia,ale polecam,bo warto zapoznać się i chociaż po części zrozumieć.

Książki zmieniające życie

Brytyjscy czytelnicy wybrali 20 książek, które zmieniły ich życie. Głosować można było tylko na książki napisane przez kobiety. Pierwsze miejsce przypadło "Zabić drozda" autorstwa Harper Lee.

Matki znanych pisarzy

Kto stoi za sukcesem sławnych twórców? Często nikt, ale równie często wymagający, potrafiący zmotywować lub zainspirować do pisania rodzic. Dziś o matkach, które miały znaczący wpływ na pisarzy.