Okładka książki Szklany klosz

plath, szklany, klosz
typ
papier
Iwona Magdalena
7.57 (2772 ocen i 173 opinie)

Opis książki

Jedna z kultowych i najczęściej cenzurowanych książek XX w., żelazna pozycja literatury feministycznej, niezaprzeczalny evergreen dla kolejnych generacji wchodzących dorosłość. Szklany klosz jest uważany przez czytelników na całym świecie za ostatni akord w tragicznej biografii Sylvii Plath - miesiąc po premierze książki autorka popełniła samobójstwo. Szklany klosz ma niewątpliwie charakter autobi...

Szklany klosz ma niewątpliwie charakter autobiograficzny. Świat jaki ukazuje to, co w codziennym życiu skarykaturowane przez współczesność. Światem bohaterki jest Ameryka młodych, Ameryka chorych nerwowo, Ameryka wyrzuconych na margines.

Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez poczytny magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Jej zadaniem jest staż w redakcji, poza tym ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Jednak neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej aspiracji i marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Magdalena | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

Na takie książki czeka się miesiącami. Leżą na półkach w domach, w księgarniach, bibliotekach. Są zupełnie niezauważane. Aż któregoś dnia nadchodzi ich dzień i odkrywamy je przypadkiem. Początkowo nie sprawiają wrażenia zbytnio interesujących, zaczynamy je z dystansem. Czytamy chwilkę, patrzymy na zegarek i z niedowierzaniem zauważamy, że minęła już godzina od kiedy zaczęliśmy. Patrzymy na ilość stron, które są już za nami i okazuje się, że jest ich ileś-dziesiąt o ile już nie przekroczyliśmy setki. Nagle okazuje się, że nie ma ważniejszych rzeczy do zrobienia w domu, nie musimy posprzątać pokoju, nie musimy nic zrobić poza dorobieniem wielkiego kubka herbaty z miodem i cytryną i czytaniem dalej.

„Szklany klosz” złapał mnie w swoje objęcia i nie puścił aż do końca. Znalazłam się pod nim razem z Esther – główną bohaterką. Jej życie to właśnie tkwienie pod kloszem, który szklanymi ścianami zniekształca postrzeganie rzeczywistości.

Esther – młoda studentka college’u odbywa wraz z jede...

Tomek | 2014-07-01
Przeczytana: 2014 rok

Po raz pierwszy zetknąłem się z autorką w jakimś artykule dotyczącym jej twórczości. Niezbyt kolorowe życie, problemy psychiczne i samobójstwo autorki, spowodowały, że sięgnąłem po tę książkę. Bohaterką „Szklanego klosza” jest Esther Greenwood – studentka i praktykantka w kobiecym piśmie. Zaczyna przyzwyczajać się do nowego życia, poznaje świat. Ma ambicje i plany, ale rzeczywistość powoduje, że szybko legły w gruzach. Jej nowym pomysłem jest napisanie książki, ale również to okazuje się niemożliwe do zrealizowania. Z niemożliwością napisania książki, zaczynają się w niej rodzić coraz poważniejsze problemy psychiczne. Już wcześniej patrzy na świat w szarych kolorach, ma dosyć feministyczne poglądy, nastawiona jest negatywnie nie tylko do mężczyzn, ale ogólnie do ludzi, w których widzi tylko wady.

„Szklany klosz” jest książką biograficzną. Śledzimy w niej coraz głębsze problemy psychiczne, z którymi bohaterka nie może sobie poradzić. Szklany klosz, pod którym żyje Esther, coraz bardz...

Jenny_89 | 2010-04-19

"Dla człowieka siedzącego pod szklanym kloszem, znieczulonego na wszystko, zatrzymanego w rozwoju jak embrion w spirytusie, całe życie jest jednym wielkim, złym snem." cytat z książki

Jednak dobrze, że mam konto na tym portalu - dzięki niemu dowiaduję się coraz więcej na temat książek i autorów. I wstyd mi się do tego przyznać, ale Sylvię Plath poznałam dopiero niedawno. I właśnie wtedy wypożyczyłam jej powieść 'Szklany klosz'.
Najpierw zapoznałam się z ciekawym życiorysem pisarki, po czym zabrałam się za lekturę.
Mamy tutaj Esther Greenwood, utalentowaną literacko dziewczynę, będącą na stażu w poczytnym magazynie dla kobiet. Można powiedzieć - marzenie każdej panny, której śni się praca redaktora w redakcji lub wydawnictwie (czyli mi:-)) i uczucie zazdrości. Jednak dla Esther nie wygląda to kolorowo.
Główna bohaterka ma, można rzec, dziwny charakter - rzadko odczuwa radość czy przyjemność, raczej ciągły smutek, znużenie, a w ludziach odnajduje tylko wady. Poza tym nie potrafi dojść do wyznaczonego przez siebie celu i za bardzo nie wie, co zrobić ze swoim życiem. To doprowadza ją do głębokiej depresji i próby samobójczej, przez co ląduje w szpitalu.
Trochę za dużo...

akzseinga | 2010-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Powieśc autobiograficzna napisana przez niebywale inteligentną, ale też zdesperowaną kobietę XX wieku, która nie zgadza się na schematy narzucane przez środowisko. Ciekawe studium psychologiczne kobiety niepotrafiącej dopasowac się do banalnej rzeczywistości.

Konwalia | 2011-07-18
Przeczytana: 2008 rok

Przepiękna! Moja ukochana powieść. Przyznam, że przeżywałam wszystko razem z bohaterką Esther, a raczej współodczuwałam. Książka nie dla każdego, powiedziałabym, że dla wrażliwych, dla osób szukających czegoś głębszego w lekturze. Książka nie należy do lekkich, jeśli ktoś szuka akcji, może się rozczarować. Ja jestem nią jednak oczarowana. Interesowałam się wcześniej Sylvią Plath i proponuję poczytać choćby jej poezję. Jeśli ona wam się spodoba, myślę, że "Szklany klosz" także.

czytankianki | 2014-07-01
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Pierwszy raz czytałam „Szklany klosz” ponad dwie dekady temu, kiedy byłam niemal w wieku głównej bohaterki. Historia studentki popadającej w coraz większe otępienie i obsesyjnie myślącej o śmierci nie poruszyła mnie zbytnio. Trudno powiedzieć, dlaczego; prawdopodobnie nie potrafiłam utożsamić się z Esther Greenwood.

Co innego teraz, kiedy czytałam ponownie powieść, zwracając uwagę na szczegóły. Było to m.in. tło historyczne (egzekucja Rosenbergów) i obyczajowe (oczekiwania wobec kobiet, tabuizacja seksu), symbolika (tytułowy szklany klosz, sen o drzewie figowym, wyrzucanie ubrań z okna hotelu) oraz uroda poszczególnych zdań (moje ulubione: A nad tym wszystkim senny spokój lata położył swoją rękę, kojącą jak śmierć). I chyba rzecz najważniejsza: silny autobiografizm.

Po latach dostrzegłam w „Szklanym kloszu” przejmującą opowieść o niemożności dostosowania się do wyznaczonej roli społecznej oraz literacko wysmakowany zapis choroby, a gdzieś w tle obraz społeczeństwa amerykańskiego or...

Nat | 2010-02-13

Ta książka odmieniła moje życie.

Dociekliwy | 2014-02-17
Przeczytana: styczeń 2014

Nie przestanie mnie chyba zdumiewać fenomen "kultowych książek" - nawet nie sam mechanizm jego powstawania, ale powód, dla których książki w gruncie rzeczy przeciętne trafiają w gust czytelników tak licznych, aby stać się legendą.

Książka Plath jest popranie napisaną obyczajówką. Tyle komentarza w zasadzie wyczerpuje sprawę tej powieści. Rzeczywiście, jest tu wątek zaburzonej równowagi psychicznej, ciekawszy niż w większości podobnych dziełek, ponieważ przedstawiony jest właśnie jako coś zupełnie naturalnego, niejako "od środka", a nie "z zewnątrz", więc nawet na dreszczyk skandalu nie ma co liczyć. Fakt, autorka pisze o terapii elektrowstrząsami, ale każdy, kto czytał może się poważnie zastanawiać, dlaczego mimo pozytywnych w gruncie rzeczy doświadczeń, ten rodzaj zabiegu cieszy się tak koszmarnie złą opinią. Fakt, autorka pisze o swoich kłopotach ze strachem przed ciążą czy niezgodzie na życie tak, jak jej rówieśnice, bo dom, mąż i dziecko to było dla niej za mało i tak, pewnie pól...

Gosia | 2010-08-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2009

'Skąd mogłam wiedzieć, czy kiedyś, w przyszłości, w Europie czy gdzie indziej – szklany klosz znowu na mnie nie spadnie, nie nakryje mnie, zniekształcając moje widzenie świata.' Cenię sobie tę pisarkę ponad wszystko, naprawdę jej twórczość jest warta wiele a na pewno zmusza nas do głębszej refleksji. Warto wracać do tej lektury.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto