Moc milczenia

Tłumaczenie: Agnieszka Kuryś
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sióstr Loretanek
religia
Bosman

Czy nadmiar dźwięków, obrazów, informacji, wydarzeń, wszelki zgiełk wokół nas i w nas samych nie przyprawia nas o ból duszy? Żyjemy w świecie rozbieganym, w przyspieszonym tempie pędzącym nie wiadomo dokąd. A nawet jeśli sami nie daliśmy się do końca wciągnąć w ten wir, widzimy, jak ulegają mu nasi bliscy: rodzina, przyjaciele, podopieczni… Czasem chciałoby się, by ktoś wreszcie powiedział temu wszystkiemu: STOP!

Takim znakiem STOP jest nowa książka kardynała Roberta Saraha: Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu.

„Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię” (Mt 5, 5). A zatem potęga tych, którzy wiele mówią, jest pozorna. Medialne panowanie przemija niczym więdnący kwiat. Prawda zaś pozostaje po stronie tych, którzy potrafili zamilknąć.

Do tego zamilknięcia nawołuje kardynał Sarah. Jest ono potrzebne, by spotkać się z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Bogiem. By usłyszeć pozornie niesłyszalny głos Boga, którym przemawia, milcząc. By mieć siłę żyć w świecie pełnym zła i nienawiści, nie szukając odwetu.

Bez ciszy niemożliwa jest modlitwa. Bez ciszy modlitwy nie poznamy prawdy, nie odnajdziemy drogi, nie zaznamy pełni życia.

Nie chodzi tylko o zewnętrzny zgiełk. Także w nas samych wirują namiętności, żądze, pragnienia, wszelkiego rodzaju nieuporządkowane relacje do rzeczy i stworzeń. To być może najtrudniejsze do wykarczowania pole, na którym mamy zasiać ziarna ciszy.

Do rozmowy o sensie milczenia, o konieczności przepojenia ciszą liturgii, o tajemnicy zła i milczącym głosie Boga kardynał Sarah zaprosił dom Dysmasa de Lassus. W ostatnim rozdziale Mocy milczenia głos zabiera przełożony generalny zakonu kartuzów, który od czterdziestu lat żyje w wielkiej ciszy, z dala od zgiełku świata. Jego świadectwo – pomimo wszelkich dzielących nas różnic – jest bardzo cenne także dla nas, żyjących w samym środku świata. By nie poddać się dyktaturze hałasu i nauczyć się czerpać moc z milczenia.

źródło opisu: http://sklep.loretanki.pl/wiara-i-zycie/4106-moc-milczenia.html

źródło okładki: http://sklep.loretanki.pl/wiara-i-zycie/4106-moc-milczenia.html

Michał | 2017-10-04
Przeczytana: 23 września 2017

Sięgnąłem po książkę kardynała Saraha lada moment po jej premierze. Przeczytanie jej zajęło mi sporo czasu. Nie była ona dla mnie łatwa w odbiorze. Natomiast głębia mądrości, jaka z niej wypływa jest nie do przecenienia. Kardynał wskazuje nam drogę do Boga, którą jest milczenie. Uczy nas tego milczenia. W świecie pełnym hałasu skłania nas do przyjmowania postawy, która w pewien sposób została już przez świat zapomniana. Mam tu na myśli zarówno ludzkie życie, w którym cisza jest stanem występującym nad wyraz rzadko, jednakowoż daje się zauważyć, iż hałas jest dziś obecny w dużej mierze nawet w Kościele. Wokół niego oscylują wszak nowoczesne formy i praktyki religijne. Coraz mniej jest ciszy również w liturgii, która to w sposób szczególny przybliża nas do Pana Boga. Prefekt Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zna panaceum na tę bolączkę. Na pożytek nasz zbawienny powinniśmy z niego skorzystać.

Soledad | 2018-09-01
Przeczytana: 01 września 2018

W rzeczywistości hałasu i chaosu, braku więzi i dojmującej samotności książka o milczeniu jest jak źródło świeżej wody. Może nie jest najłatwiejsza w odbiorze, ale mądrość i piękno, jakie w sobie mieści, są warte każdego trudu. Cisza, milczenie, spokój, to przestrzenie sacrum i prawdy. Tęsknimy za tym - najczęściej nieświadomie.

Mateusz | 2018-05-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia
Przeczytana: 05 maja 2018

Ciężko mi ocenić słowami książkę o milczeniu.Moim zdaniem trzeba lubić takie klimaty żeby zabrać się za lekturę.Ja akurat lubię i książka zrobiła na mnie duże wrażenie.Mam notatki,trochę żałuję,że nie podkreśliłem co ważniejszych myśli.Szczególnie zapadły mi w pamięci te zdania:
" Tam gdzie Słowo Boże zostaje przełożone na słowo ludzkie pozostaje pewna reszta w postaci tego co nie zostało wypowiedziane,co nie daję się wypowiedzieć,co wzywa nas do milczenia.Bóg się objawia,ale nasze ludzkie słowa nie są w stanie wyrazić Jego ogromu,głębi i tajemnicy."
Czytałem dość długo i małymi partiami żeby nic nie zgubić.Mam nadzieję,że uda mi się kiedyś wrócić do tej książki.Polecam.

rotmistrz | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

Ta książka to jest bomba!

Virgilio | 2018-10-20
Przeczytana: 03 października 2018