giovanna

„Jeżeli w ciągu czterdziestu ośmiu godzin odgadniesz, dlaczego uprowadziłem tę kobietę, zostanie ona przy życiu. W przeciwnym razie – zginie.“ Takim komunikatem rozpoczyna się perwersyjna gra seryjnego mordercy. Głodzenie, wlewanie atramentu do płuc, zamurowywanie żywcem w betonowym słupie... Monachijska policjantka Sabine Nemez rozpaczliwie szuka motywu, wyjaśnienia. Tym bardziej, że...

Monachijska policjantka Sabine Nemez rozpaczliwie szuka motywu, wyjaśnienia. Tym bardziej, że chodzi również o życie jej matki. Dopiero gdy do śledztwa włącza się pewien Holender, schemat działania sprawcy staje się jasny. Przerażającą inspiracją psychopaty okazuje się stara książka obrazkowa...

„48“ to jeden z najlepszych thrillerów, jaki ukazał się na rynku niemieckim w ostatnich latach. Przez wiele tygodni gościł na listach bestsellerów, a z Andreasa Grubera uczynił jedną z największych gwiazd niemieckiego thrillera obok Sebastiana Fitzka.

Wielowątkowa, pełna zagadek i zwrotów akcji opowieść to mistrzowski thriller psychologiczny, który fanów gatunku przyprawi o szybkie bicie serca i będzie trzymał w nieustannym napięciu aż do ostatniej strony.

Kryminalna uczta, której nie możesz przegapić!

„Andreas Gruber napisał thriller, który przykuwa niezwykle interesującymi charakterami postaci, mroczną atmosferą i trzymającą w napięciu akcją." (Media-Mania)

„Głęboka i przemyślana historia.“ (literatopia.de)

źródło opisu: http://papierowyksiezyc.pl/

źródło okładki: http://papierowyksiezyc.pl/

Aneta Wiola | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Brzęk telefonu. Elektryzujące pytanie - "Zgadnij kogo uprowadziłem i dlaczego, a daruję jej życie" - czas 48 godzin. Po potwornych torturach, następuje egzekucja.

ZGADNIJ DLACZEGO
Telefon, pytanie od porywacza, nadzieja na ratunek i pakunek ze wskazówką. Minęły 48 godzin. Niemiecka policja odnajduje ciało torturowanej kobiety w kościele. Okazuje się, że jest to ciało matki niemieckiej policjantki Sabine Nemez. Głównym podejrzanym jest jej ojciec. Zły przebieg rozwodu, uraza i krętactwa nie postawiają go w korzystnym świetle.

Pakunek odciętego palca otrzymuje dawna profilerka policyjna dr. Helen Berger. Pytanie od porywacza i czas 48 godzin. Inaczej kobieta zginie okrutną śmiercią. Wraz z poszukiwaniem wskazówek Helen odkrywa, iż uprowadzoną łączyła pewna zażyłość z jej mężem. Helen nie może liczyć na pomoc tamtejszej policji. Po tym, jak została niesprawiedliwie potraktowana przy ostatnim śledztwie, postanawia na własną rękę pomóc zaginionej.

Policja natrafia na trop...

Heisenberg | 2017-12-08

Całkiem udany i ciekawy kryminał/thriller psychologiczny. Kolejny raz mamy do czynienia z dość oklepanym tematem – perfidny psychopata kontra policja. Autor potrafi jednak zaciekawić i wciągnąć w fabułę. Powieść, pisana najpierw dwutorowo (plus retrospekcje), z każdą kolejną stroną nabiera coraz więcej przejrzystości; stopniowo odsłaniane są elementy, które z czasem tworzą coraz bardziej jasny obraz całości. Jak dla mnie to idealnym zwieńczeniem byłby jakiś twist na samo zakończenie, ale tego nie doświadczyłem. Od kiedy wiadomo kto jest zabójcą – a jak na thriller to zagadka jest rozwiązana dość szybko – to samo napięcie nieco spada. Choć napakowane akcją ostatnie rozdziały rekompensują to po części.
Jest to pierwsza książka Andreasa Grubera wydana w Polsce, ale notka w książce podaje, że cała seria liczy jak dotąd cztery tomy. Nie miałbym absolutnie nic przeciw, żeby reszta z czasem też ukazała się na naszym rynku. Tak całkowicie subiektywnie dodam od siebie, że biorąc pod uwagę...

Magnis | 2018-08-04
Przeczytana: 31 lipca 2018

Sięgając po książkę Andreasa Grubera pod tytułem 48 spodziewałem się dostać dobry thriller. Zachęcająco wypadł opis z tyłu okładki, który mnie zainteresował i fajna okładka jaką została opatrzona powieść sprawiła, że chciałem przeczytać. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora i dlatego były obawy oraz nadzieje przy sięgnięciu po nią.
Młoda monachijska policjantka Sabine Nemez szuka motywu okrutnego zabójstwa nie tylko ze względów służbowych, ale również prywatnych, bo ofiara była jej matką. Rozpoczyna się gra, w której swoje reguły dyktuje morderca dając osobom szansę uratowania porwanych osób. Muszą w ciągu czterdziestu ośmiu godzin odgadnąć przyczynę. Do wszystkiego włącza się przysłany holender Maarten S. Sneijder mający pomóc w śledztwie.
Historia prowadzona jest dwutorowo. Początkowo dostałem przyzwoity początek historii, gdzie ambitna i dobra policjantka zostaje przydzielona do morderstwa nie wiedząc, że wraz z nim wszystko ulegnie zmianie po usłyszeniu kim...

Kruczoczarnyblond | 2018-03-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 marca 2018

Wybitna, to ona na pewno nie jest. Ale też nie ma powodu jej obrzucać błotem. Tak na prawdę, to dobrze się ją czytało.
Nie była przeciągana, akcja toczyła się na prawdę szybko. Czy była zaskakująca? Nie.
Dla nie wymagających zbyt wiele, nie było tutaj ani wspaniałego języka, czy ciekawych unikatowych form.
Ale to jest na prawdę dobry, solidny kryminał. Jak najbardziej do przecytania w ramach relaksu.

W jednym z Monachijskich kościołów zostaje znalezione zamordowane ciało kobiety. Sabine Nemez zjawia się na miejscu wraz z kolegami z pracy okazuje się,że to zmasakrowane ciało należy do jej matki.
Wcześniej Sabine dowiedziała się,że jej matka została uprowadzona.
Kobieta chce wyjaśnić całą sprawę swojej matki kto stoi za tym morderstwem.
Odkłada całą żałobę i postanawia rozwiązać zagadkę odnaleźć psychopatę,groźnego mordercę.
Bardzo dobra fabuła,wielowątkowa pełna zagadek,zwrotów akcji,charakterystyczni,świetni bohaterowie i trzyma w napięciu do końca.
Mnie wciągnął,zainteresował,zaskoczenie super,zaskakujący,znakomity thriller wzbudził we mnie dużą dawkę emocji,dreszczyku grozy niewątpliwie nie mogłam oczu swoich oderwać od lektury.
To świetny zdecydowanie thriller doskonale się czyta.

Ledarg1916 | 2018-08-10

„48” wypatrzyłem niedawno w antykwariacie, nie znałem autora, ale pomyślałem, że może coś w tej pozycji być. Oczywiście wcześniej szybko spojrzałem na oceny czytelników „Lubimy Czytać”, a jakże :-) Były pomocne przy decyzji o wydaniu kilkunastu złotych ;-) Od razu mogę powiedzieć, że czytelnicy mają rację, wysoko oceniając powieść Grubera. Zatem, dziękuję!
Od początku wczułem się w klimat książki, chociaż na pewno nie jest jakaś nowatorska, są tu pewne znane schematy, ale gdy ktoś dobrze pisze, w ogóle mi to nie przeszkadza. Wychodzę z założenia, że lepsza sprawnie napisana powieść, która nie jest specjalnie oryginalna, niż nowoczesna książka z natłokiem dziwnych motywów, w których chyba tylko sam nawiedzony autor potrafi się odnaleźć…
Dość jednak dygresji. „48” przyciąga, bowiem postać zabójcy i jego sposób działania są intrygujące. Takie książki lubię!
Teraz chwilę o bohaterach. Hmm… Czy tylko mnie niepokorny Holender, palący w najlepsze zioło, skojarzył się z Sebastianem...

Pośredniczka | 2017-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Choć tożsamość mordercy poznajemy dość szybko, a zaraz potem motyw jego działania, to w żaden sposób nie ujmuje to książce. Akcja bowiem trwa niezmiennie na wysokim poziomie już od pierwszej, aż do ostatniej strony. Nie można tu mówić o znużeniu. Napięcie jest wyczuwalne od samego początku powieści. 48 jest świetnym thrillerem, niesamowicie mocnym i brutalnym przepełniony wieloma makabrycznymi scenami. Zagłębiając się w lekturę powieści Andreasa Grubera byłam zdziwiona, zszokowana i przerażona. Gorąco polecam.

Gośka | 2018-02-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2018

W jednym z monachijskich kościołów zostaje znalezione ciało zamordowanej kobiety. Sabine Nemez zjawia się na miejscu zbrodni wraz z kolegami z pracy, i ze zgrozą odkrywa, iż zmasakrowane zwłoki należą do jej matki. Młoda policjantka chwilę wcześniej dowiedziała się od ojca, że jej matka została porwana a on dostał od porywacza zagadkę, której nie udało mu się rozwiązać. Efektem tego są zwłoki jej matki. Zszokowana Sabine odkłada żałobę na później i postanawia za wszelką cenę odnaleźć mordercę.

Maarten S. Snaijder jest analitykiem kryminalnym pochodzącym z Holandii. Ekscentryczny, znienawidzony przez policjantów jest jednocześnie błyskotliwym i tajemniczym mężczyzną, który oddaje swe życie pogoni za psychopatami. Spotkanie Sabine i Maartena doprowadza do ich współpracy, w której nie obejdzie się bez nieporozumień.

Do gabinetu pewnej psychoterapeutki trafia pacjent, skierowany na leczenie przez sąd. Ten niepozorny z wyglądu młody mężczyzna od początku budzi niepokój lekarki,...

Ewa G | 2017-10-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 24 października 2017

48 to pierwszy tom z czteroczęściowej serii Andreasa Grubera.

Okładka mnie zmroziła, przeraziła i wstrząsnęła mną. Od razu przeczytałam opis okładkowy który mnie zainteresował. Pomysł na fabułę zaintrygował mnie. Ciekawa byłam jak się rozwinie akcja.

Kiedy dostałam ją do domu od razu rzuciłam się do czytania i przepadłam. Nie mogłam się od niej oderwać. Korzystałam z każdej chwili aby przeczytać choć jeden rozdział.

Akcja już od początku jest bardzo wartka. W pierwszym rozdziale na rozgrzewkę możemy przeczytać opis wyszukanego i straszliwego sposobu znęcania się nad porwaną osobą. Może ją wyratować jedna wskazana przez porywacza osoba. Dostaje ona wskazówkę na podstawie której może uchronić porwaną od śmierci. Wskazówki niestety są dosyć trudne do rozgryzienia.

Bohaterowie byli dobrze nakreśleni. Bardzo podobały mi się dialogi, smaczki rzucane przez postaci, np.: „Pana obecność powoduje dług tlenowy w pomieszczeniu. „ - jest ich wiele. Kilka z nich od razu sobie zapisałam....

Sol | 2017-11-22

Książką 48 byłam zaintrygowana od samego początku. Po prostu czułam, że jest to coś dla mnie. Czułam, że będzie to naprawdę świetna, wciągająca i mrożąca krew w żyłach historia. I co? Ha! I nie pomyliłam się, ani trochę. Coraz częściej sięgam po rozbudowane, mocne, konkretne kryminały i thrillery. Nie każdy spełnia moje oczekiwania. Nie każdy zapiera dech czy wzbudza niepokój. Natomiast 48 niewątpliwie do takich należy. Cholernie dobra książka.

Poznajemy portret psychologiczny mordercy, który jest niebywale inteligentny, opanowany i ewidentnie chory na umyśle. Inaczej nie zrobiłby tego, co robił. Autor rewelacyjnie przedstawił nam czarny charakter swojej powieści. Jestem pod wrażeniem tego, jak dopracował najmniejsze szczególiki tj. przeszłość bohatera, jego tok myślenia, pobudki do działania, przemyślane scenariusze zbrodni. Po prostu wsio, wsio, wsio! Na pochwałę zasługują również inne postaci. Jak Sabine, która nie zna słów „nie wolno/nie możesz tego zrobić/absolutnie...