Ormianie polscy. Kultura i dziedzictwo. Studia i materiały źródłowe zebrane dla uczczenia jubileuszu dziesięciolecia Fundacji Kultury Ormian Polskich

Cykl: Biblioteka Lehahayer (tom 1)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, Fundacja Dziedzictwa i Kultury Ormian Polskich
historia
Elevander

Z listu gratulacyjnego do Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, przesłanego przez przedstawiciela mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnego Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych: Działania Fundacji wywarły niezwykły skutek, gdy chodzi o żywotność naszej społeczności. Wydawało się, że po drugiej wojnie światowej skazana jest ona bezpowrotnie na rozproszenie i powolny zanik....

Działania Fundacji wywarły niezwykły skutek, gdy chodzi o żywotność naszej społeczności. Wydawało się, że po drugiej wojnie światowej skazana jest ona bezpowrotnie na rozproszenie i powolny zanik. Nie doszło do tego, dzięki herkulesowego wysiłkowi pierwszego pokolenia wygnanych z dawnych siedzib na południowo-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej.
Dziś w Fundacji działają córki, synowie i wnukowie tamtego pokolenia, zrodzeni już w nowych miejscach zamieszkania, w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gliwicach, Wrocławiu, Gdańsku, pełni entuzjazmu i poświęcenia. Podjęli dzieło, zbudowali arkę, schronili w niej ocalone skarby przodków. Oby powiodło się im przekazać je kolejnym generacjom. Z całego serce im i nam tego życzę.
Ad multos annos!
Edward Mier-Jędrzejowicz