Dania. Zarys systemu ustrojowego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dania Skandynawia
historia
kretek

Monografia Dania. Zarys systemu ustrojowego jest trzecią pozycją w serii opracowań książkowych przedstawiających realia polityczne i ustrojowe współczesnych państw Europy Północnej. Dotychczas nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazały się dwie książki tego cyklu wydawniczego, dotyczące Finlandii (2007) i Norwegii (2015). Marian GRZYBOWSKI jest profesorem Uniwersytetu...

Marian GRZYBOWSKI jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, obecnie związanym etatowo z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Był stypendystą rządów Królestwa Norwegii (1978/1979) i Republiki Finlandii (1984), Instytutu Szwedzkiego (1982, 1990) oraz konsorcjum uczelni duńskich (1998). Problematyką ustrojową państw nordyckich zajmuje się od 1976 roku. Napisał ponad siedemdziesiąt opracowań naukowych poświęconych tej tematyce, w tym czternaście książek. Do najważniejszych należą: Prawnoustrojowe przesłanki formowania rządu w Szwecji i Norwegii (1981), Konstytucja Danii (1982, 2002), Współczesny parlamentaryzm skandynawski (1988), Systemy polityczne współczesnej Skandynawii (1989), Konstytucja Szwecji (1994, 2000), Rząd i administracja rządowa w monarchiach skandynawskich (2004), Systemy konstytucyjne państw skandynawskich (1998, 2010), Finlandia. Zarys systemu ustrojowego (2007) i Norwegia. Zarys systemu ustrojowego (2015).

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2931,strona,Dania,katid,44.html

źródło okładki: https://www.wuj.pl/produkt_gl/2931.jpg

kretek | 2017-07-26