1 801
La Aventure di Pinocchio
bajki
Agnieszka

Inne wydania

Drewniany pajacyk to jeden z bohaterów ukochanych przez dzieci, które wędrując z nim do Miasta Głupców, do Kraju Pracowitych Pszczół, na Pole Cudów, uczą się, co jest dobre, a co złe, z kim warto się przyjaźnić, z kim nie, co w życiu jest naprawdę ważne, a co można zlekceważyć. Pinokio chce być chłopcem, ale jak się okazuje niełatwo stać się chłopcem z pajaca. Na szczęście miłość błękitnej Wróżki, a przede wszystkim jego ojca - Dżepetta - pomagają bohaterowi stać się „dobrym chłopcem”.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: Internet

Barwna, rodzinna i pouczająca opowieść o lalce, która ożywa... Pinokio to niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć, a także czuć! Gepetto - ubogi lalkarz postanawia wyrzeźbić z polana drewna niezwykłą lalkę, z którą mógłby przemierzać świat i zarabiać na chleb... Rzeźbiąc ją, nie zdaje sobie sprawy, jak niezwykłą kukiełką się ona okaże... Pinokio - jak nazywa lalkę Gepetto - ożywa i przysparza mu nie lada kłopotów... Rusza w świat, uciekając od ojca, zapędza się w kłamstwa, poznaje co to głód pieniądza i samotność... Naprawiając swe czyny, dobrymi uczynkami pokazuje, że ma gorące serce i potrafi kochać, zasługuje w końcu na to, iż wróżka przemienia go w prawdziwego chłopca... Pinokio wraca do domu, do ojca... Ciepła opowieść, z której dzieci wyciągną pouczający morał... Sympatyczna atmosfera sprawia, że z łatwością przenosimy się w świat pisany... Przygody spotykające Pinokia dadzą im na pewno sporo do myślenia, tak więc i wy sięgnijcie po tę niezwykłą książkę!

Szczerze mówiąc, nie za bardzo rozumiem, dlaczego jest to książka dla dzieci. Czytanie jej jako lektury szkolnej było dla mnie istnym koszmarem - po prostu ta książka przerażała mnie, była straszna. Żal mi było Dżeppeta - tak kochał Pinokia, tak się starał, żeby mu było dobrze, a Pinokio tylu zmartwień mu przysparzał. Uważam, że Pinokio jest jak bajki braci Grimm - bardziej dla dorosłych niż dla dzieci.

ardnaskela | 2017-01-28

Nigdy nie rozumiałam fenomenu tej książki. Przeczytałam ponieważ była to lektura.

Kuba | 2011-02-22

Pamiętam pierwsze wagary w moim życiu. Jako ośmiolatek zamiast pójść do szkoły, schowałem się za kanapą z "Pinokiem" i w ukryciu czytałem:).

mroźny_poranek | 2016-09-26
Przeczytana: 25 września 2016

Drewniany pajacyk o imieniu Pinokio, który ma więcej szczęścia niż rozumu.
Książkę "Pionokio" Carlo Collodiego zna chyba każdy dorosły, a i dziecko o nim słyszało.
Niezwykłe jego przygody nie raz i nie dwa przyprawiały o szybsze bicie serca.
Pomimo tylu perypetii zawsze udało mu się wydostać z opresji.
Obowiązkowa lektura w klasie czwartej ma wiele mądrych przesłanek.
W przepiękny sposób ukazana jest prawdziwa i bezwarunkowa miłość ojca do syna i odwrotnie.
Ta miłość pokazuje bowiem, że nic i nikt nie jest w stanie jej zniszczyć, a i wybaczyć potrafi wszystko.
Moim zdaniem, bardzo dobrze, że znajduje się w lekturach obowiązkowych.

Garona | 2017-01-24
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo

Książka przeczytana kiedyś w dzieciństwie. Wspaniała, pełna przedziwnych przygód pajacyka. Ot taka sobie bajeczka. Bynajmniej!
Jej powtórne przeczytanie w wieku dojrzałym - zdumiewające!
Okazała się pełną przenośni, porównań książką opisującą w wielkim skrócie niejedno życie ludzkie. Każdy spotyka w swoim życiu podobne osoby, oszustów a i wróżkę ratującą z opresji, naprowadzającą na właściwe tory (przedziwne, że to wróżka a nie czarodziej : )- no nie mogłam się powstrzymać od tej drobnej kąśliwości ).
I główne przesłanie, myślę, że nie tylko do płci brzydkiej aczkolwiek najbardziej przedziwnie narażonej na pajacowanie (z góry przepraszam wszystkich panów ale to doświadczenie wynikające z autopsji) - NIE BĄDŹ PAJACEM ALE CZŁOWIEKIEM.
Czasami trzeba przejść całe życie, by doświadczyć tego przeobrażenia.

Danway | 2011-12-02
Przeczytana: 1992 rok

Znane na całym świecie i wiecznie żywe przygody drewnianego chłopca imieniem Pinokio oraz jego twórcy (i niemal ojca) Dżepetto...

Utwór pokazujący prawdziwą siłę marzeń i dążenie do nich (wcale nie łatwe) może sprawić cud, by w końcu się spełnić...

Dominika Rygiel | 2015-12-10
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Przyznam szczerze, że kiedy mój trzyletni syn zażądał bym zaczęła mu czytać "Pinokia", z jednej strony przeraziłam się. Po pierwsze bałam się, że ja sama nie zdołam przez nią przebrnąć. Po drugie, wiedziałam, że fabuła - przynajmniej w omawianym wydaniu - bywa dosyć przerażająca i zbyt dosadna jak dla trzyletniego dziecka. No i po trzecie, tę publikację zdobią dosyć sugestywne, wręcz turpistyczne ilustracje. Z drugiej zaś strony popadłam w zachwyt i zdumienie, że moje dziecko wyrasta z wierszyków Brzechwy i Tuwima a ja mogę w końcu zacząć mu czytać coś poważniejszego. Dlatego też, kilka dni upłynęło nam na wspólnej lekturze niniejszej powieści.

Historię tytułowego pajacyka zna chyba większość. Wystrugany z kawałka drewna, krnąbrny i nieposłuszny Pinokio, przemierza świat w poszukiwaniu swojego tatusia a także po części - w poszukiwaniu i zrozumieniu samego siebie. Po drodze spotyka go wiele niemożliwych przygód. Przeżycia te są różne, od niesamowitych po upiorne, wszystkie...

Roman Dłużniewski | 2016-12-18

Niezniszczalna bajka Collodiego. Stary Dżpetto wystrugał z drewna chłopczyka. Ale nie do końca mu się to udało. Chłopczyk okazał się krnąbrnym, kłamliwym urwipołciem i Dżepetto wiele łez przez niego wylał. Na szczęście wszystko dobrze się kończy. Urocza bajka!!

PABLOPAN | 2012-05-04

Język jakim jest przedstawiona chyba niezbyt przemawia do dzieci. Bajka telewizyjna była o niebo lepsza.