Pinokio

Jolanta Kasperkowiak
La aventure di Pinocchio
Nikodem

Inne wydania

Powieść Carlo Collodiego od lat fascynuje czytelników. Autorka tego opracowania postanowiła przybliżyć postać Pinokia najmłodszym, dlatego opowiedziała o nim wierszem. Pinokio, pajacyk wystrugany z drewna, opuszcza starego Dżepetta i wyrusza w świat pełen niebezpieczeństw. Szukając przygód, spotyka na swej drodze wiele postaci, które wykorzystują jego naiwność, a te, które chcą jego dobra,...

Pinokio, pajacyk wystrugany z drewna, opuszcza starego Dżepetta i wyrusza w świat pełen niebezpieczeństw. Szukając przygód, spotyka na swej drodze wiele postaci, które wykorzystują jego naiwność, a te, które chcą jego dobra, często okłamuje. Kiedy zostaje ukarany i wyrastają mu ośle uszy, podejmuje dramatyczną próbę powrotu do ukochanego ojca. Jak skończy się podróż przez morze? Czy spełni się przepowiednia Dobrej Wróżki i Pinokio przemieni się w chłopca? Odpowiedzi szukajcie na kartach tej magicznej książki!

źródło opisu: Skrzat, 2012

0 (0 ocen i opinii)
Żywopłot
Dorit Rabinyan

6 (5 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu
Charles King

8 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Barwna, rodzinna i pouczająca opowieść o lalce, która ożywa... Pinokio to niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć, a także czuć! Gepetto - ubogi lalkarz postanawia wyrzeźbić z polana drewna niezwykłą lalkę, z którą mógłby przemierzać świat i zarabiać na chleb... Rzeźbiąc ją, nie zdaje sobie sprawy, jak niezwykłą kukiełką się ona okaże... Pinokio - jak nazywa lalkę Gepetto - ożywa i przysparza mu nie lada kłopotów... Rusza w świat, uciekając od ojca, zapędza się w kłamstwa, poznaje co to głód pieniądza i samotność... Naprawiając swe czyny, dobrymi uczynkami pokazuje, że ma gorące serce i potrafi kochać, zasługuje w końcu na to, iż wróżka przemienia go w prawdziwego chłopca... Pinokio wraca do domu, do ojca... Ciepła opowieść, z której dzieci wyciągną pouczający morał... Sympatyczna atmosfera sprawia, że z łatwością przenosimy się w świat pisany... Przygody spotykające Pinokia dadzą im na pewno sporo do myślenia, tak więc i wy sięgnijcie po tę niezwykłą książkę!

książek: 1981

Szczerze mówiąc, nie za bardzo rozumiem, dlaczego jest to książka dla dzieci. Czytanie jej jako lektury szkolnej było dla mnie istnym koszmarem - po prostu ta książka przerażała mnie, była straszna. Żal mi było Dżeppeta - tak kochał Pinokia, tak się starał, żeby mu było dobrze, a Pinokio tylu zmartwień mu przysparzał. Uważam, że Pinokio jest jak bajki braci Grimm - bardziej dla dorosłych niż dla dzieci.

Kuba | 2011-02-22

Pamiętam pierwsze wagary w moim życiu. Jako ośmiolatek zamiast pójść do szkoły, schowałem się za kanapą z "Pinokiem" i w ukryciu czytałem:).

Danway | 2011-12-02
Przeczytana: 1992 rok

Znane na całym świecie i wiecznie żywe przygody drewnianego chłopca imieniem Pinokio oraz jego twórcy (i niemal ojca) Dżepetto...

Utwór pokazujący prawdziwą siłę marzeń i dążenie do nich (wcale nie łatwe) może sprawić cud, by w końcu się spełnić...

Dominika Rygiel | 2015-12-10
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Przyznam szczerze, że kiedy mój trzyletni syn zażądał bym zaczęła mu czytać "Pinokia", z jednej strony przeraziłam się. Po pierwsze bałam się, że ja sama nie zdołam przez nią przebrnąć. Po drugie, wiedziałam, że fabuła - przynajmniej w omawianym wydaniu - bywa dosyć przerażająca i zbyt dosadna jak dla trzyletniego dziecka. No i po trzecie, tę publikację zdobią dosyć sugestywne, wręcz turpistyczne ilustracje. Z drugiej zaś strony popadłam w zachwyt i zdumienie, że moje dziecko wyrasta z wierszyków Brzechwy i Tuwima a ja mogę w końcu zacząć mu czytać coś poważniejszego. Dlatego też, kilka dni upłynęło nam na wspólnej lekturze niniejszej powieści.

Historię tytułowego pajacyka zna chyba większość. Wystrugany z kawałka drewna, krnąbrny i nieposłuszny Pinokio, przemierza świat w poszukiwaniu swojego tatusia a także po części - w poszukiwaniu i zrozumieniu samego siebie. Po drodze spotyka go wiele niemożliwych przygód. Przeżycia te są różne, od niesamowitych po upiorne, wszystkie...

Kimmm | 2010-09-03

Może i Pinokio jest bajkowy, sympatyczny i momentami zabawny. Ale pamiętam, że ledwo skończyłam ta książkę. I to tylko ze względu na to, iż była lekturą. Gdyby nie to, nie dobrnęłabym do końca. nie ma szans. Jak dla mnie nudna i nieciekawa.

Książkowo_czyta | 2012-02-26
Przeczytana: 1993 rok

Pięknie napisana i niezwykle pouczająca historia drewnianego pajacyka, który za wszelką cenę chciał stać się zwyczajnym chłopcem.
Ukazuje również dzieciom, iż kłamstwo ma zawsze krótkie nogi, a prawdomówność popłaca.

Przeczytałam, bo to lektura, ale żadnych zachwytów nie było. Chyba już w tej trzeciej czy czwartej klasie wiedziałam, iż jak się przesadza z cudownością, nawet w literaturze dziecięcej, to efekt nie jest najlepszy.

Artur Kiela | 2012-01-28
Przeczytana: grudzień 2011

Jedna z najpiękniej ilustrowanych książek dla dzieci, jakie widziałem (a widziałem mnóstwo). Hiperrealistyczne ilustracje Innocentiego są po prostu brawurowe. Perspektywa breugelowska z ogromną dbałością o detale, wszystko na genialnym papierze. I tekst - niby klasyczny, kojarzony przez wszystkich, a tak naprawdę ze świecą szukać ludzi, którzy kojarzą "czystą" wersję. Trzeba wiedzieć, że to, co do tej pory serwowały nam pomniejsze wydawnictwa, to najczęściej nie był tekst Collodiego, a jakaś łagodna fantazja na jego temat. Tu jest inaczej.

PABLOPAN | 2012-05-04

Język jakim jest przedstawiona chyba niezbyt przemawia do dzieci. Bajka telewizyjna była o niebo lepsza.