10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
albumy
Rondelek

Mimo iż nazwa Mokotów pojawiła się w dokumentach już w XIV wieku to dynamiczny rozwój tego obszaru rozpoczął się dopiero po 8 kwietnia 1916 roku, kiedy to generał gubernator Hans Hartwig von Besler podpisał rozporządzenie o inkorporacji przedmieść do Warszawy. Wtedy to w obszar miasta zostały włączone między innymi Czerniaków, Siekierki i cała ówczesna gmina Mokotów. Przedwojenny Mokotów...

Przedwojenny Mokotów miał dwa jakże różne oblicza. Bogate – z reprezentacyjnymi budowlami, okazałymi kamienicami i willami oraz eleganckimi sklepami przy głównych arteriach komunikacyjnych i to drugie, jakże wstydliwe – z gliniankami zamienionymi na wysypiska śmieci, domami skleconymi z byle jakich materiałów, zasiedlonymi przez wielodzietne rodziny, które ledwo wiązały koniec z końcem.

Fotografie zamieszczone w tym albumie składają się na wielowymiarowy portret młodej dzielnicy ówczesnej Warszawy. Utrwalono na nich sztandarowe budowle Mokotowa, ale też i miejsca mało znane, takie jak Sielce i Sadyba, gdzie fotograf zaglądał nader rzadko. Fotografie z tych właśnie miejsc przetrwały jako najcenniejsze pamiątki w rodzinnych albumach. Niezwykłą wartość mają też zdjęcia lotnicze z lat dwudziestych, na których widać rozbudowywujące się obszary na Mokotowie, Sielcach czy Sadybie. Warto więc wybrać się na spacer nie tylko po Starym Mokotowie, Wierzbnie, Ksawerowie, Służewie (zgodnie ze współczesnym podziałem dzielnicy), ale i po Sielcach, Sadybie czy Siekierkach, aby odkryć je dla siebie. A jest co odkrywać.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl

źródło okładki: http://www.rm.com.pl

Taurus | 2018-01-06

"Przedwojenny Mokotów" niepostrzeżenie przenosi w czas miniony i wywołuje nostalgię za tym, co już nie wróci. Czy owa nostalgia jest uzasadniona czy też nie to już inna sprawa, ale przyznać należy, że zdjęcia przedwojennego Mokotowa i zakamarków tej dzielnicy faktycznie wywołują zadumę i poruszają. Poruszają nie tyle estetyką budynków i miejsc, ale tą zamkniętą w kadrach specyficzną nieopisaną słowami atmosferę czasu minionego, którą autentycznie czuje się oglądając te archiwalne, często nieznane wcześniej, zdjęcia.
Bardzo wartościowa publikacja. Jedna z tych, do których wraca się i choć nie jest to arcydzieło sensu stricto nagradzam 10 gwiazdkami także za efekt nostalgii jaki wywołuje. Zdecydowanie polecam.

zlodejkaknih | 2017-10-27