Za duży na bajki

Wydawnictwo: Wysoki Zamek
8 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
młodzieżowa, choroba
mpw

Lektura obowiązkowa dla dzieci i rodziców, którzy po jej przeczytaniu stają się bogatsi duchem – tak o tej książce mówi Tersa Schwarz, Nauczyciel Małopolski 2016. Za duży na bajki to opowieść o chłopcu, który – przez chorobę matki – zmuszony jest zrobić wielki krok w dorosłość, ale dzięki bliskości przyjaciół, niezwykłej ciotce i swojej otwartej głowie, robi go śmielej i pewniej. To historia, która wydarzyła się naprawdę lub właśnie dzieje się obok nas, uwrażliwiająca na wiele problemów, z jakimi stykamy się każdego dnia. Nie nachalnie – bo poprzez ciekawą opowieść, wartką akcję i zabawne przygody bohatera uczy empatii i optymizmu. Książka ta, oprócz tego, że bawi i wzrusza, zmusza także do zadania sobie pytania o to, co jest w życiu najważniejsze, dając ogromne możliwości dobrej rozmowy z naszymi dorastającymi dziećmi. Za duży na bajki to lektura dedykowana grupie wiekowej 9-13 lat, napisana językiem nastoletniego chłopaka.

źródło opisu: http://www.wysokizamek.com.pl/

źródło okładki: http://www.wysokizamek.com.pl/

mpw | 2017-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2017

Tytulik udany, niejednoznaczny. „No jaha”. Zblendowane wartości istotne (obecne w kanonie lektur) z językiem i tłem współczesności (praktycznie nieobecnym w kanonie...). To lubię.
Narracja w pierwszej osobie zbliża. Opowiada chłopiec rozsądny, elokwentny, sympatyczny… raczej grzeczniutki (zanadto;). Ale empatyczny niezwykle i za to go polubiłam. "Spoko gość"😉
Wątek z chorobą mamy – oś wydarzeń – delikatnie, z uważnością, czułością, zrozumieniem prowadzony. A mama – fajowa i cool. Kochana. Dydaktyzm w zakresie odżywiania – oj wielki! Oj te kaszki, oj olejki kokosowe, oj pietruchy aromatyczne, selery, jarmuże – wyłażą tu z podziemia i są jedzone, smakują – i przyprawiają o utratę kilogramów zbędnych!
Mój syn czytał ze mną. Na początku konsternacja lekka – za język, że w książkach takie slangowe wyrażonka „no jaha”! Czy "niewyhamowany" (cudne!). Ale poczuł porozumienie z Waldemarem. A wąteczek miłosny! Ech, fajowy! Rekomenduję – książka stawiająca sprawy jakimi są, dorosłych i...

Lady Margot | 2017-08-29

www.ladymargot.pl

Na łamach bloga pojawiały się już pozycje dla kobiet, poradniki, thrillery, powieści młodzieżowe i wiele, wiele innych gatunków. Czułam jednak, że czegoś tu jeszcze brakuje. Z racji tego, że moimi obserwatorkami na Instagramie są także mamy, od jakiegoś czasu nosiłam się z myślą o prezentowaniu książek dla dzieci. Maluchy to niedoceniana grupa Czytelników i cieszy mnie ogromnie fakt, iż Wydawnictwo Wysoki Zamek zdecydowało się włączyć do swojej oferty także i tę pozycję, przeznaczoną właśnie dla młodszych Czytelników :) W końcu im wcześniej zaszczepimy w dzieciach czytanie, tym lepiej. A mowa książce "Za duży na bajki", której autorką jest Agnieszka Bloska.

Kiedy wydawnictwo zwróciło się do mnie z propozycją recenzencką, zastanawiałam się czy "poradzę" sobie z książką dla dzieci. W końcu trochę czasu upłynęło, od kiedy sama zaliczałam się do tego grona. Jednak moje zamiłowanie do wyzwań, a przede wszystkim chyba chęć chociaż krótkiego przeniesienia się w czasy...

jollap | 2017-09-07
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Dużo myśli i wartości. Budzi ciekawość i daje przestrzeń na przemyślenia, których od groma.
Pobudza wrażliwość, zatrzymuje, zmusza do refleksji.
Temat choroby mamy, budowania relacji z ciotką, poznawania świata poprzez niełatwe doświadczenia chłopca, który dużo myśli i trafnie obserwuje.
Lektura do wspólnego poczytania, otwiera rozmowy na niełatwe i przydatne tematy.
Grafika ciekawa z pazurem, wspiera przesłanie książki.
Czytanie i zatrzymywanie się w niej było przyjemnością.

wpisanewkratke | 2017-08-28