Aż do dziś

Seria: Biała plama
Wydawnictwo: Wydawnictwo Linia
Until Today
LubimyCzytać

Kat jest nastolatką od dzieciństwa wykorzystywaną seksualnie przez Grega, bliskiego przyjaciela rodziny. Żyje więc z sekretem, którego chciałaby się pozbyć, ale nie ma odwagi go wyjawić. Greg jest zręcznym manipulatorem – wmówił jej, że jeśli ona opowie o wszystkim rodzicom, nikt jej nie uwierzy. Lęk, poczucie winy i bezsilność sprawiają, że Kate coraz gorzej radzi sobie w relacjach z...

Lęk, poczucie winy i bezsilność sprawiają, że Kate coraz gorzej radzi sobie w relacjach z rodzicami, młodszą siostrą i przyjaciółmi. Jest coraz bardziej samotna. Żeby nie zwariować, opisuje całą historię w swoim pamiętniku. Ale pewnego dnia zeszyt z jej zapiskami znika.

Czy ktoś poznał jej tajemnicę? Czy Kat odważy się oskarżyć swojego prześladowcę? Czy rodzina stanie po jej stronie?

źródło opisu: http://www.wydawnictwolinia.pl/index.php?page=shop...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwolinia.pl/index.php?page=shop...»

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1870

Najgorsze jest niewidoczne dla oczu

Drżą mi palce, kiedy piszę te słowa. W głowie mam mętlik, emocje we mnie kipią, aż mam wrażenie, że zaraz wybuchnę. W głowie cały czas krążą mi myśli w stylu „Jak tak można?!” lub „To nie jest normalne!” Biorę kilka głębokich oddechów, aby jakoś się uspokoić i móc napisać odpowiednią recenzję. Co mi się takiego stało? Przeczytałam „Aż do dziś” Pam Fluttert. W życiu bym nie przypuszczała, że książka mająca prawie 250 stron wywoła we mnie taką reakcję, którą opisałam na początku.

Bohaterką powieści jest 17-letnia Kat, ofiara molestowania seksualnego. Oprawcą jest przyjaciel ojca, wujek Greg, który wykorzystuje dziewczynę od wielu, wielu lat. Im Kat jest starsza, tym coraz trudnej jej żyć z takim sekretem, przez co długo tłumiony strach, gniew oraz rozpacz dają o sobie znać w nieodpowiednich momentach. Manipulacje Grega, samotność oraz poczucie bezsilności sprawiają, że relacje dziewczyny z rodzicami, przyjaciółmi oraz rodzeństwem – zwłaszcza z młodszą siostrą Sarą – stają się coraz trudniejsze. Aby dać upust swoim uczuciom, Kat w sekrecie pisze dziennik, gdzie wszystko notuje bez żadnego skrępowania. A co się stanie, kiedy ktoś znajdzie ten zeszyt i zacznie go czytać? Komu wszyscy uwierzą: Kat czy Gregowi? Czy koszmar dziewczyny skończy się? O tym przekonacie się podczas lektury „Aż do dziś”.

Właśnie, lekturę tej książki zalecam wszystkim, nie tylko dzieciom i nastolatkom, czyli najważniejszym odbiorcom. Dorośli także wiele się nauczą z historii Kat, zwłaszcza jeśli są rodzicami. Cieszę się, że coraz głośniej mówi się o przypadkach znęcania się psychicznego, fizycznego, a zwłaszcza seksualnego wobec dzieci – dzięki temu ofiara takiego nieludzkiego zachowania dowiaduje się, że z całą pewnością wszystko nie dzieje się z jej winy, a im dłużej milczy, tym jest większa szansa, że oprawca czuje się bezkarny i może upatrzyć sobie kolejną osobę do swoich celów. „Aż do dziś” pokazuje, jak myśli i zachowuje się dziecko, które jest wykorzystywane seksualnie na przykładzie Kat: zamknięcie się w sobie, niekontrolowane wybuchy gniewu, panika na wieść o tym, że przyjeżdża „wujek”, odcięcie się od innych ludzi i ciągły strach o to, że wszyscy dowiedzą się o sekrecie. Ba, nawet takie typowe problemu wieku dorastania jak złe oceny w szkole, pierwsze zauroczenia oraz chęć przypodobania się rówieśnikom znikają, kiedy ktoś stanie się ofiarą takiego zboczeńca. Aha, co istotne, taki zboczeniec doskonale się ukrywa, i może nim być nawet szanowany przez ludzi człowiek sukcesu. Parafrazując znany cytat, najlepsze, ale też i najgorsze jest niewidoczne dla oczu.

Jak widać, lektura „Aż do dziś” bardzo mnie poruszyła, co było głównym zamierzeniem Pam Fluttert. Autorka sama była ofiarą molestowania seksualnego, dzięki czemu historia Kat jest bardzo namacalna i nie widać w niej ani odrobiny sztuczności. To po prostu portret psychologiczny takiej osoby oraz dokładnie przedstawiony schemat, jak powinno się postępować w przypadku, kiedy dziecko jest wykorzystywane przez dorosłego. Przyznam się, że kiedy czytałam książkę, wielokrotnie wybuchałam gniewem, ale na sam koniec wzruszyłam się. Bardzo się wzruszyłam. Fabuła „Aż do dziś” zaskakuje wiele razy, aż czytelnik myśli, że skończy się to wszystko źle. Jak w życiu, często najpierw coś musi iść jak pod górkę, aby potem przejść na właściwe tory.

Proszę Was, przeczytajcie książkę Pam Fluttert. To kolejny głos w sprawie dręczenia dzieci fizycznie, psychicznie oraz seksualnie, i ten głos też powinien zostać poznany przez wszystkich. Tak jak głosi nazwa patronatu medialnego „Aż do dziś”: DAJMY DZIECIOM SIŁĘ.

Anna Wolak

Kasia | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Historia Kat, nastolatki, która od dzieciństwa była wykorzystywana seksualnie przez przyjaciela ojca. Otrzymaliśmy dokładny opis obaw, lęków i analizę toku myślenia pokrzywdzonego dziecka. Większość działań dziewczyny, które między innymi miały zapobiec temu, żeby zwyrodnialec nie zwrócił swojej uwagi ku młodszej siostrze, rodzice brali za bunt nastolatki. Pokazuje to jak trudno wychwycić subtelne sygnały wołania o pomoc.
Książka bardzo pouczająca zarówno dla potrzebujących pomocy dzieci jak i dla ich opiekunów.
Polecam

Norka_93 | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Dobra książka. Poruszająca trudny i ważny problem- molestowania seksualnego dziecka przez "przyjaciela rodziny". Narratorką książki jest Kat- nastolatka, będąca ofiarą wykorzystania. To sprawia, że mamy wgląd w jej uczucia.
To książka z happy endem. Miałam wrażenie, że zakończenie jest trochę płytkie, nierzeczywiste. No i że następuje za szybko, bo nie ma opisu procesu terapii Kat i jej rodziny, ich zmiany po wyjawieniu prawdy. Ale rozumiem dlaczego tak jest. To powieść edukacyjna, niosąca jasne przesłanie: pokazanie, że warto mówić o swojej krzywdzie, bo wtedy przyjdzie pomoc.

AnnaSikorska | 2017-09-01

Statystyki pokazują, że dzieci najczęściej są ofiarą gwałtów i przemocy dokonywanych przez członków rodziny i ich zaufanych znajomych. Dom rodzinny, mający być bezpiecznym miejscem wspomagającym rozwój i pomagającym wejść w społeczeństwo, we wielu przypadkach staje się źródłem cierpienia. Tragiczna sytuacja najbardziej bezbronnych, bo niemogących stanowić o sobie osób często wynika ze zbytniego zaślepienia rodziców i opiekunów oraz zaufania wynikająca z powierzchownej znajomości. Dobrzy ludzie, autorytety mogą okazać się ludźmi zadającymi najwięcej cierpienia, które bardzo trudno opisać i przekazać innym. Bezmiar negatywnych i destrukcyjnych emocji trudno opisać. Przemoc seksualna wiąże się często z przemocą psychiczną, uzależnieniem ofiary od siebie oraz przekonaniu o winie osoby molestowanej.
„(…) mają władzę tak długo, jak dziecko siedzi cicho. Ale tak naprawdę władzę ma dziecko. Gdy wyjawi sekret, zyskuje władzę nad swoim życiem i życiem swojego prześladowcy”.
Nikt tak...

Czytaczyk | 2017-08-01

„To takie piękne określenie. Nie jestem już ofiarą, jestem „osobą, która zdołała się ocalić”. Będę walczyć i się ocalę”

Szczęśliwym trafem rzuciła mi się w oczy, gdy przeglądałam sieć w poszukiwaniu książek o tematyce wykorzystywania seksualnego. Tę subtelną i prostą okładkę uważam za strzał w dziesiątkę. Jest idealnym obramowaniem tej delikatnej i życiowej powieści.

„…mają władzę tak długo, jak dziecko siedzi cicho. Ale tak naprawdę władzę ma dziecko. Gdy wyjawi sekret, zyskuje władzę nad swoim życiem i życiem swojego prześladowcy”

Po opisie z tyłu okładki dowiadujemy się, że książka dotyczy nastoletniej Kat, która już od najmłodszych lat jest wykorzystywana seksualnie przez Grega, bliskiego przyjaciela rodziny. Osoba, która z założenia powinna chcieć dobra córki swojego najlepszego przyjaciela, w rzeczywistości wyrządza jej krzywdę. Greg stwarza pozory dobrego i opiekuńczego wujka, oraz kochającego i oddanego męża. Skutecznie podszedł i obałamucił niewinną...

rudarecenzuje | 2017-09-10
Na półkach: WYMIENIĘ, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 września 2017

Kat była wykorzystywana przez wiele lat. Przez jedną z najbliższych jej osób. Z tym sekretem musiała uporać się sama. Każdego dnia towarzyszył jej strach, a widok oprawcy wyciskał z oczu łzy. Aż nadszedł dzień, kiedy postanowiła coś zmienić. Aż do dziś.

Bardzo lubię literaturę młodzieżową. Jednak sięgam wyłącznie po książki skupiające się na tematach ważnych i aktualnych. Dokładnie tak jak „Aż do dziś”- powieść o tym, w jaki sposób mogą nas skrzywdzić ludzie bliscy, o problemach z zaufaniem oraz o molestowaniu.

Bardzo dawno nie spotkałam się z takim tematem w literaturze. A może nigdy. Dlatego cieszę się, że autorka zdecydowała się sięgnąć po ten motyw, trudny, bolesny, ale jakże istotny. Temat ten zawsze robi duże wrażenie, szokuje, wzrusza, wywołuje ogrom emocji. Bo przecież nie można przejść obojętnie obok sytuacji, w której nastolatka jest wykorzystywana, szczególnie, gdy tak, jak w przypadku Kat, problem pojawia się ze strony bliskiej osoby.

Fluttert opowiada tę historię...

Magnolia0401 | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

Pełna smutku opowieść o dziewczynie która od najmłodszych lat wykorzystywana jest przez swojego "wujka"...mimo iż już jest starsza wciąż nie potrafi zmierzyć się ze swoim oprawcą...wciąż nie potrafi go powstrzymać...Smutne ale tak bardzo prawdziwe, oprawca przez wiele lata manipuluje ofiara, wykorzystuje jej młody wiek...Na ostatniej stronie książki czytamy, że jest to literacka fikcja, wymyślona opowieść...ale czy naprawdę? Tak wiele wokół podobnych historii...tak wiele ofiar które pragną ocalenia...
POLECAM!!!

SKR | 2017-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Autorką książki pt. „Aż do dziś” jest Pam Fluttert. Tworzy literaturę młodzieżową, jak i obyczajową. Niestety nie znam innych dzieł stworzonych przez autorkę.

Jest to bardzo poruszająca książka młodzieżowa, która opowiada nam historię Kat, dziewczyny molestowanej przez przyjaciela rodziny Grega. Kat nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją, boi się powiedzieć rodzicom prawdę, gdyż myśli, że jej nie uwierzą.

Główna bohaterka jest w bardzo ciężkiej sytuacji i nie daje sobie rady psychicznie. Wie, że Greg nie może zachowywać się wobec niej w taki sposób, ale jest zbyt słaba, żeby poradzić sobie z problemem.

Nie potrafię wyobrazić sobie tego, co czuła główna bohaterka. Jak wiele kosztowała ją prawda. Żaden człowiek, nigdy nie powinien doświadczyć takiej traumy...

Czytaj dalej: www.szkolnyklubrecenzenta.pl/2017/12/az-do-dzis-pam-fluttert-recenzja.html

JustiSko88 | 2018-02-04

Historia dziewczyny, która od dzieciństwa ukrywa pewien sekret. Jest jej coraz trudniej go utrzymywać, zwłaszcza, że na codzień ma kontakt z osobą przez którą nie może zapomnieć o złych rzeczach które jej w dalszym ciagu wyrządza.
Co byś zrobił gdyby się okazało, że twój przyjaciel krzywdzi twoje dziecko?
Książka jest napisana przez kobietę, która wie co to znaczy niemoc, niezrozumienie, doskonale wie co to jest strach kiedy jej wróg jest traktowany przez rodzine jak najlepszy przyjaciel i czuje się zupełnie bezkarny...

Weronika | 2017-11-11
Przeczytana: 09 listopada 2017

Przeczytana w jeden wieczór. Książka porusza bardzo ważny temat. Powinna być polecana młodzieży.

Ela | 2017-10-20

Polecam bardzo dobra książka... I tańca do myślenia

Patronaty tygodnia

Premiera nowej książki Stephena Kinga i książka Iana Fleminga, którą stworzył dla swojego syna zainspirowany legendarnym pojazdem wyścigowym – takie miłe wydawnicze niespodzianki pod naszym patronatem możemy znaleźć w najbliższych dniach w księgarniach. Sprawdźcie, za jakimi tytułami jeszcze warto się rozglądać!