Piosenki o dziewczynie

Okładka książki Piosenki o dziewczynie Chris Russell
Okładka książki Piosenki o dziewczynie
Chris Russell Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Piosenki o dziewczynie (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Piosenki o dziewczynie (tom 1)
Songs About a Girl
Feeria Young
2017-06-14
2016-07-28
Kamil Maksymiuk-Salamański
literatura brytyjska literatura angielska boysband fotografka zespół

Przyjemna i szybko się ją czyta jednak zabrakło mi w niej tego czegoś. Szkoda że nie ma polskiej kontynuacji.

„Piosenki o dziewczynie” długo czkała na swoją kolej. Właściwe to dość przeciętna książka dla nastolatków, jakich wiele. Z jednej strony mamy zwyczajną (choć wszyscy twierdzą, że wyjątkowa) dziewczynę, Charlie wychowywaną przez ojca, z drugiej – znany na całym świecie boys band i jego przystojny członkowie. Z jakiegoś powodu (bo niby robi takie niezwykłe zdjęcia) jeden z chłopaków, Olly prosi Charlie, żeby robiła im zdjęcia na backstage podczas koncertu. W ten oto sposób Charlie zostaje wkręcona w życie wielkich gwiazd. Z początku autorowi udało się potrzymać mnie w niepewności, którego z chłopaków Charlie obdarzy uczuciem, czy sympatycznego i odpowiedzialnego Olly’ego czy tajemniczego Gabierla. Jak łatwo się domyśleć, dziewczyna wybiera tego bardziej mrocznego. Sprawy się komplikują, gdy cała szkoła, a właściwie cały świat dowiaduje się, że Charlie i Gabriela coś łączy, a na dziewczynę wylewa się fala hejtu. Niestety książka nie zrobiła na mnie efektu wow, obawiam się, że na długo nie pozostanie w mojej pamięci. Jednak udało się autorowi zaciekawić mnie miejscami. Przede wszystkim dość typowy aczkolwiek wzbudzający dużo emocji problem hejtu w szkole, zdziwiło mnie tylko, że Aimiee – prześladowczyni Charlie, zaskakująco zmieniła swoje zachowanie. Ciekawy był motyw przyjaciółki, która okazała się mocno wplątana w niezbyt przyjemną aferę wokół Charlie. No i przede wszystkim tajemnica piosenek zapisanych w zeszycie mamy Charlie, których tekst pokrywa się z piosenkami napisanymi przez Gabriela… Gdy pojawiło się rozwiązanie zagadki, poczułam się zawiedziona, było ono dość błahe, ale końcówka książki odkryła nowe tajemnice i sprawiła, że bardzo bym chciała się dowiedzieć zakończenia. Niestety – w Polsce nie pojawiły się kolejne tomy tej historii, co nie powiem nieco mnie wkurzyło. Co do stylu autora, to nie mam tu tez szału, jest on dość prosty, brakuje mi w nim emocji. Nawet nie jestem pewna czy polubiłam Charlie i resztę bohaterów. Mamy dość surowo opowiedziana historię, ale brakuje uczuć. Czemu Charlie jest taka wyjątkowa, że wszyscy (oprócz Amiee) ją lubią, dlaczego Gabriel się w niej zakochuje, albo właściwie dlaczego ona w nim? W ogóle nie poczułam tej chemii. Trudno mi stwierdzić, czy ją polecam, zwłaszcza, że jak wspomniałam, nie ma w Polsce kolejnych części.

Bardzo dobra młodzieżówka z lekką fabułą. Ku mojemu zaskoczeniu ksiązka była dobra do tego stopnia że mam ochotę sięgnąć po kontynuację która niestety nie jest wydana w Polsce

Książka lekka i odmóżdżająca. Fabuła nie powala i kończy się tak jak przewidywałam, ale pomimo tego ma się ochotę sięgnąć po kolejny tom, który oczywiście nie jest wydany w Polsce. Polecam

Książka nie jest najgorsza, choć bohaterkę szybko można znielubić. Jej notoryczne kłamanie bez powodu jest dla mnie nie do końca zrozumiałe, więc historia mi się ciągnęła i nie za chętnie po ją sięgałam. Plusem jest oczywiście wątek miłości między szarym człowiekiem, a celebrytą (ahh ten wątek zawsze mi umila czas),jednak tym razem chyba działania bohaterki bardziej mnie drażniły niż zazwyczaj. Nie jestem pewna, czy przeczytam kolejny tom, okaże się, gdy zechcę sięgnąć po książkę w języku angielskim.

Książka jest pisana w taki sposób, że wciąga nas błyskawicznie. Gdybym nie musiała spać, przeczytałabym ją całą na raz😍 Było to cudowne lekarstwo na słabszy nastrój. Czyta się ją lekko i przyjemnie, łatwo pozwala oderwać myśli od otoczenia. To zdecydowanie idealna pozycja na zastój czytelniczy. Pozornie płytki temat urozmaica jednak tajemnica pochodzenia tekstów piosenek zespołu.

Niestety, główna bohaterka była dla mnie przykładem braku logicznego myślenia. Całkowicie niezrozumiałe było to, że gdy otrzymała ofertę robienia zdjęć na koncercie, o niczym nie powiedziała ojcu (z którym miała dość dobre relacje),tylko od razu postanowiła go okłamać. Żeby jeszcze chociaż był zawarty jakiś monolog wewnętrzny, rozważania, co powinna zrobić albo rozmowa z tatą. Cokolwiek, co wytłumaczyłoby jej decyzję. Ale nie, przecież lepiej się wymykać raz za razem i głupio mieć nadzieję, że nigdy się to nie wyda... 🤦‍♀️ Chociaż tyle, że w drugiej połowie książki zrobiła trochę postępy i lepiej podążało się jej tokiem myślenia. Akcja znacznie rozkręciła w kilku ostatnich rozdziałach, zakończenie było otwartej, więc chciałam od razu sięgnąć po kontynuację. I tu przykre zaskoczenie: druga część nie została wydana po polsku. Pozostaje zdobyć jakoś wersję angielską. A jeśli ktoś nie umie angielskiego, to niestety nie jest w stanie dowiedzieć się, co się stanie dalej😭 Pozostaje mieć nadzieję, że jakieś wydawnictwo nas kiedyś uratuje.

Historia opowiadająca o młodej nastoletniej dziewczynie zagubionej w życiu,którą spotkało coś niezwykłego,a ona sama wyjątkowa,niezwykła.
Lubię takie mlodzieżówki czytać,a ta wywarła na mnie znakomite wrażenie.
Zdecydowanie genialna,cudna książka porusza do głębi.

Lubię takie mlodzieżówki czytać,a ta wywarła na mnie znakomite wrażenie.
Zdecydowanie genialna,cudna książka porusza do głębi.

Zastanawiam się czy autor nie zna żadnej nastolatki, że wykreowana główna postać momentami jest tak naiwna i zwyczajnie głupia? Przykład: Nie powiedziała ojcu o zleceniu fotograficznym, które dostała od światowego zespołu, mimo iż wydawać by się mogło, że mają dobre relacje, a ojciec ją wspiera. Czemu? Sama chciałabym wiedzieć. Po jakimś czasie okazuje się, że ojciec ukrywa przed córką fakty o sobie. Mimo, że nie miał mrocznej przeszłości. Czemu? Kto to wie.
Pod koniec dzieją się bardziej logiczne rzeczy, otwarte zakończenie jest dość ciekawe. Tylko dlatego daję 4 gwiazdki, a nie 3. Ogólnie cały czas czułam się jakbym czytała jakieś fan-fiction o One Direction albo innym tego typu zespole - niezbyt pomysłowe, ale napisane poprawnie stylistycznie (co akurat jest rzadkie w fan-fikach...). Nie wiem czy polecam, chyba jestem już za stara na takie powiastki.

Im więcej czytam książek tego gatunku tym bardziej się do nich zniechęcam... Dawno się tak nie denerwowałam czytając. Początek książki był irytujący, ale nie wiem czy to wina autora czy raczej tłumacza, któremu na początku powieści ewidentnie nie chciało się pracować. Nie będę przytaczać przykładów, bo to w tym momencie bez sensu ale pojawiały się różne kwiatki....

Nie wiem, czego spodziewałam się po tej książce. Pierwsze rozdziały przekonały mnie, że będzie to typowa książka dla nastolatki z oklepaną fabułą. Nie mogę nazwać jej odkryciem, ale nie jest też zła. To przyjemna historia, w którą łatwo się wkręcić. Strony zaczną przewracać się same i w końcu zaczniemy zastanawiać się, o co tak naprawdę chodzi w piosenkach, które pisze Gabe.
Wielkim minusem (póki co) jest niestety zakończenie. Dlaczego? Bo kończy się w sposób, który pozostawia tylko mnóstwo pytań bez odpowiedzi. Reszta serii nie jest dostępna w Polsce, więc jeśli ktoś polubi historię zespołu, musi szykować się na zakup angielskich wersji.

Od tej książki w zasadzie za wiele wymagać nie można, uważam że można ją zaliczyć do kategorii odmóżdżających:)

• 2017