ZATOKA. GROM na wodach Zatoki Perskiej

2017-09-13
2017-09-13
GROM

Okładka książki Piekło Afganistanu Marcus Luttrell, Patrick Robinson
Piekło Afganis... Marcus Luttrell, Pa...
Okładka książki GROM. Siła i honor Michał Komar, Sławomir Petelicki
GROM. Siła i h... Michał Komar, Sławo...
Okładka książki Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji Mateusz Baczyński, Janusz Schwertner
Antyterroryści... Mateusz Baczyński,&...

Perypetie Polaka Wojaka: Zatoka, czyli woda, plażing i strzelanie.

Troszkę mniej mi się podobała względem poprzedniczek. Autor po raz kolejny poucza, że komandos to ma być człowiek-orkiestra, a goście od wydawania sprzętu to w d*pie byli i g*wno widzieli.

Perypetie Polaka Wojaka: Zatoka, czyli woda, plażing i strzelanie.

Wspomnienia żołnierza- po.prostu myśli, sytuacje i zdarzenia zapisane na kartce papieru. Fajnie się czyta, ale to nie beletrystyka, tylko reportaż. Na plus ;-)

"ZATOKA" jest kontynuacją wspomnień Navala opisanych w książce "Ostatnich gryzą psy". Którą oczywiście polecam.
NAVAL zadaje nam bardzo ciekawe pytanie
🛑Za czym tak gnamy w swoim życiu, zamiast siedzieć na kanapie⁉️🛑 liczy się tylko praca i kariera i pieniądze.
Oni, tysiące kilometrów od domu teraz doceniają ten zwykły wydaje się nudny tryb życia, siedzenie w domu z żoną i dziećmi, jakieś uroczystości rodzinne lub zwykłe wyjście z kumplami na piwo. Tego wszystkiego odmawia się na rzecz pracy...
W 2002 roku nasi GROMowcy ruszają do Zatoki Perskiej jako jedni z sojuszników armii USA w walce z wrogiem z Bliskiego Wschodu. Ich głównie zadania polegały na łapaniu przemytników ropy. Ćwiczyli i współpracowali z legendarną jednostki SEAL. Z tych opowieści dowiadujemy się jakie są kolosalne różnice między naszymi armiami np. w sprzęcie i ogólnej organizacji. Bardzo fajna książka - reportaż, słuchało mi się tego przyjemnie i z ciekawością, mimo że wojsko mnie w ogóle nigdy nie interesowało. Autor pisze na luzie, rzuca śmiesznymi anegdotami, w najbliższym czasie biorę się za kolejną część. Oczywiście polecam ✌️
Zapraszam na mój Instagram Bookstagram - @lukasz_czyta

NAVAL zadaje nam bardzo ciekawe pytanie

Za czym tak gnamy zamiast siedzieć na kanapie? Będąc tu pozbawiamy się radości przebywania z żonami i dziećmi, rezygnujemy z życia, w którym są zapisane rodzinne uroczystości i wyjścia z kolegami na piwo, dziś odmawiamy sobie wszystkiego co jest odskocznią od zapracowanej codzienności w normalnym kraju. Ale nikt z nas nie narzeka, taka robota, każdy przecież ma w życiu to, na co się odważył. Może nie jutro, nie za miesiąc, ale za rok, za parę lat dane nam będzie coś, co w gwiazdach ma zapisane dla nas Wielka Niedźwiedzica. Może przyniesie nam taki czas, by już nie zasypiać samemu z dala od domu.

Po ''Przetrwać Belize'' i ''Ostatnich gryzą psy'' Naval kontynuuje opowieść o życiu żołnierza GROM-u. Po zniszczeniu wieżowców World Trade Center przez terrorystów zmienia się polityka na świecie. Przed tym wydarzeniem jednostka stojąca na skraju rozpadu okazała się niezwykle przydatna. W 2002 roku nasi wojacy ruszają do zatoki Perskiej jako jedni z sojuszników armii USA w walce z wrogiem z Bliskiego Wschodu.

Nie wiem czy to sama historia czy wyższy poziom literacki, ale ta książka podobała mi się jeszcze bardziej niż poprzednie tego autora.

Opis kolejnych treningów i szkoleń, tym razem z naciskiem na tzw. taktykę niebieską związaną z walką na otwartych wodach, przygotowania i wyjazd do Kuwejtu, oprowadzanie po bazie wojskowej Camp Doha (która stanie się dla naszych bohaterów domem przez kilka kolejnych miesięcy),wszechobecna pustynia oraz uciążliwe upały, akcje abordażowe na statki przemytnicze i wiele, wiele innych...

Książka obfituje w anegdoty związane z różnicami jakie dzielą armie amerykańską od polskiej (organizacyjnie, ale też kulturowo),z dziwnymi pasożytami jakich można się nabawić w tamtejszym klimacie czy jak zabrać ze sobą kamerę na stołówkę skoro regulamin mówi, że nie można wnosić tam żadnych bagaży itp. Dowiemy się co to jest tak naprawdę ta sławna amerykańska duma (w filmach często hejtowana jako propaganda) i jakim szacunkiem darzą się żołnierze z różnych krajów.

Czasem jest bardzo zabawnie... niektórzy chłopcy od Wuja Sama dostaną polskie przezwiska, a innym razem smutno i przygnębiająco, gdy dowiemy się co wydarzyło się w Polsce podczas treningu innej sekcji GROM-u.

Nieźle się wciągnąłem tym bardziej, że łatwo się czyta. To pewne, niedługo sięgnę po ''Camp Pozzi''.

Słuchałem audiobooka.
Świetna lektura. Słuchało mi się z wielką przyjemnością.
Naval ma lekkie pióro. Pisze niezwykle ciekawie a zarazem z poczuciem humoru.
Autor opisuje działania Gromu na wodach Zatoki Perskiej po zamachach na WTC. Głównie polegały one na łapaniu przemytników.
Mi chyba najbardziej w pamięci pozostanie kolosalna różnica w wyposażeniu, organizacji a przede wszystkim w podejściu do żołnierza pomiędzy armią amerykańska a polską.

Słuchałem audiobooka.
Świetna lektura. Słuchało mi się z wielką przyjemnością.
Naval ma lekkie pióro. Pisze niezwykle ciekawie a zarazem z poczuciem humoru.

Tak jak „Przetrwać Belize” czytało mi się całkiem przyjemnie, tak przez „Zatokę” ciężko było mi przebrnąć. Zwyczajnie nudziłem się w trakcie lektury.

Przy czym nie twierdzę, że jest to zła książka.

4/10.

Przy czym nie twierdzę, że jest to zła książka.

4/10.

Zwięzła, konkretna, napisana z lekkim humorem książka-reportaż. Autor ma lekkie pióro i umie snuć opowieści o życiu żołnierza elitarnej formacji GROM. To moja pierwsza przygoda z książką Navala, która wypadła bardzo pozytywnie Chętnie sięgnę po inne pozycje.

Opis działań Grom na terenie Zatoki Perskiej. Autor przekazał sposób działania oraz warunki pracy polskich operatorów w trakcie egzekwowania embarga na ropę wobec Iraku w 2002 roku.

Warto przeczytać, polecam.

Warto przeczytać, polecam.