ZATOKA. GROM na wodach Zatoki Perskiej

Wydawnictwo: Bellona
GROM
literatura faktu
Marczewek

Zatoka jest kontynuacją wspomnień Navala opisanych w książce Ostatnich gryzą psy, w której akcja urywa się wraz z walącymi się wieżami WTC 11 września 2001 roku. Ten przełomowy moment, który wstrząsnął światem, miał też decydujący wpływ na historię GROM-u. W chwili gdy świat wstrzymał oddech, czekając na uderzenie koalicji w dyktaturę Saddama Husajna, wody Zatoki Perskiej były najbardziej...

W chwili gdy świat wstrzymał oddech, czekając na uderzenie koalicji w dyktaturę Saddama Husajna, wody Zatoki Perskiej były najbardziej zapalnym punktem na mapie świata. Niezależnie od tego, co dzieje się w polityce międzynarodowej i jaką skomplikowaną historię napiszą przywódcy światowych mocarstw, żołnierze jednostek specjalnych przygotowują się do działania. Nie tylko się szkolą, ale także przeprowadzają niebezpieczne, tajne operacje.

Do takiej też „roboty“, wczesną wiosną 2002 r., na wody Zatoki Perskiej został wysłany komponent GROM-u. Po morderczym treningu w Polsce, gdzie żołnierze przemierzali z wielkim obciążeniem góry, skakali do lodowatego Bałtyku z potężnego tankowca lub „zdobywali“ platformę wiertniczą, wylądowali na rozgrzanej płycie lotniska w Kuwait City. Ich domem na długie miesiące stał się wielki hangar w amerykańskiej bazie w Doha, a miejscem działania wody okalające strefę przygraniczną Iraku i Iranu.

Oprócz doświadczenia zdobyli tam coś bardzo cennego – zaufanie legendarnej jednostki SEAL, z której żołnierzami przyjdzie im w niedalekiej przyszłości walczyć ramię w ramię.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9220

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9220

Korzeń | 2019-09-19
Przeczytana: 17 maja 2019

Książka napisana lekkim językiem. Czyta się lekko i przyjemnie. Tytułowy Naval jest członkiem jednostki GROM. Opisuje on swoje przygody podczas treningów w Polsce oraz pracy w Zatoce Perskiej. Książka pokazuje zarysy tego jak wyglądało życie w jednostce specjalnej GROM.

Dawid Kucfir | 2019-03-20

Zdecydowanie polecam, powinna zadowolić całkiem sporo osób.
Autor nie ma lekkiej ręki i taka sama jest jego książka, choć czyta się ją bardzo szybko to nie jest najmilej i gładko. Autor przedstawia rzeczywistość możliwie taką jaka ona jest, nie koloryzuje zbędnie i to się niesamowicie ceni. Treść nie powinna być zaskoczeniem, zwłaszcza znając polskie realia. (Chociaż treść raportów może szokować ale żeby wiedzieć o co chodzi to trzeba przeczytać książkę) :D

DziadekDoOrzechów | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Naval po raz kolejny nie zawiódł i w przystępny, prosty sposób przelał na papier swoje wspomnienia z działań GROM-u na wodach Zatoki Perskiej. 197 dni roboty pokrótce opisał na 274 stronach. Jest kilka fotografii, ciekawych anegdot i generalnie opis panującej otoczki wokół jednostki w latach 2001-2002. Gratka dla koneserów. Ot, wciągająca powieść dla przeciętnego czytelnika.

mary-rose bookoholic | 2018-11-27

Jak zwykle - kolejna książka Navala zapierająca dech w piersiach, godna polecenia. Pełna przygód jego, jego przyjaciół z ekipy GROM, a także miło opisana współpraca z SEAL-ami czy SAS-em. Książka pełnowartościowa, jak i sam doświadczony autor w tej dziedzinie. Miło się czyta o Polakach, którzy udzielają się w pokojowo-wojenne 'ratowanie świata'.

Mr_Darcy | 2018-10-02

Trzecia książka tego autora, wprowadzająca w kolejne niepoznane segmenty GROMu, oraz ich polityki.
Zdecydowanie najwięcej tutaj goryczy, związanej z polską jednostką, metodami jej funkcjonowania i postrzeganiem przez innych polaków, żołnierza sił specjalnych.
7/10

Meszatu | 2018-08-27
Przeczytana: 20 lutego 2018

żenująco słaba historia, żadnych ciekawych informacji, brak akcji, nuda.

DonGekon | 2018-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Książka z serii NAVAL jak pozostałe dwie publikacje ciekawa. Moim zdaniem jednak jest ona najsłabsza w porównaniu z pozostałymi dwiema.

Tomasz | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Bardzo ciekawa pozycja. Przystepny zrozumialy w pelni jezyk. Polecam goraco. Pozdrawiam serdecznie.

ZaaQazany | 2018-05-08
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'18
Przeczytana: 08 maja 2018

Drzwi, które latały…

NAVAL nie zwalniając obrotów nadal opowiada o swojej żołnierskiej codzienności w ramach JW GROM.
Opis wydarzeń obejmuje działania w rejonie Zatoki Perskiej w 2002 roku, będące konsekwencją zamachu na amerykański WTC. Żołnierze polskiej jednostki w ramach kontyngentu międzynarodowego realizowali zadania bojowe w ramach nadzoru nad przestrzeganiem nałożonego embargo.
Naval przedstawia własne doświadczenia z misji i, na ile może, opowiada o podejmowanych działaniach. Pamiętajmy, ze działania sił specjalnych w znacznej mierze objęte są gryfem tajemnicy państwowej. W konsekwencji pewnie sporo rzeczy zostało poddanych cenzurze. Da się to zauważyć w przeskokach czasowych narracji.
Nie oszukujmy się, wyszkolenie polskich żołnierzy jest na wysokim poziomie. Umiejętnościami dorównują innym najlepszym na świecie jednostkom specjalnym. Natomiast wielokrotnie została podkreślona istotna kwestia – wyposażenie. Zaj…ście, że pilot potrafi latać na drzwiach, a żołnierz wykona...

Krzysztof Żubrowski | 2018-04-01

Z tych trzech części ta książka jest najlepsza. Jeżeli lubisz czytać książki militarne to musisz po tę publikacje sięgnąć.
W tej części przeczytasz jak nasi specjalsi działali po za granicami naszego państwa no i znowu zobaczysz naszą wspaniałą logistykę w zderzeniu z logistyką naszego sojusznika.