Księga egzaminów do święceń w diecezji gnieźnieńskiej z lat 1563-1603

Cykl: Bibliotheca Iagellonica. Fontes et Studia (tom 16)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Księgi święceń nie są typem źródła, które było do niedawna uważane za warte publikacji lub opracowania. [...] W sumie w krakowskiej księdze egzaminów do święceń zanotowano ordynandów pochodzących z 25 diecezji. Kraków w 2. połowie XVI wieku i na początku wieku XVII był miastem, które ze względu na swój status polityczny, kulturalny oraz znaczenie kościelne był bardzo atrakcyjnym miejscem dla ordynandów ściągających z innych diecezji. (ze Wstępu)

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=23492

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=23492