Zgłosuj na książki roku 2017

X-men: Sezon pierwszy/Bóg kocha, człowiek zabija

Tłumaczenie: Kornel Stanisławski
Cykl: Superbohaterowie Marvela (tom 12) | Seria: Superbohaterowie Marvela
Wydawnictwo: Hachette Polska Sp. z o.o.
X-men: Season one/God Loves, Man Kills
9788328209527
superbohaterowie, x-men
komiksy
ven_detta

X-Men. Grupa nastoletnich mutantów obdarzonych niezwykłymi mocami, które odróżniają ich od zwykłych śmiertelników. Zostali zebrani przez profesora Charlesa Xaviera i używają niesamowitych zdolności, aby bronic innych mutantów oraz powstrzymać tych, którzy chcą wykorzystać swe moce do czynienia zła. Udamy się w podróż do wczesnych lat X-Men, kiedy najniezwyklejsi nastolatkowie na świecie...

Udamy się w podróż do wczesnych lat X-Men, kiedy najniezwyklejsi nastolatkowie na świecie stworzyli niesamowity zespół uderzeniowy, który walczył z Magneto, Sentinelami i wieloma innymi. Potem, w Bóg kocha, człowiek zabija, wielebny William Stryker, jeden z najbardziej zaciekłych wrogów potężnych mutantów, uderzy w Homo Superior - nie wszyscy wyjdą z tego żywi!

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: https://www.facebook.com/KolekcjaSBM

Wkp | 2018-01-10
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Prześladowani od samego początku
Tom kolekcji Superbohatrowie Marvela poświęcony grupie X-Men należał do najbardziej przeze mnie wyczekiwanych. Ponieważ w ramach WKKM nie ukazał się album Days of Future Past, a wszystko (czyt. lista wydań oryginalnych) wskazywało, że historia ta znajdzie się w tej części SBM, do tego razem z bardzo cenioną powieścią graficzną Bóg kocha, człowiek zabija, trudno było mi nie popaść w ekscytację.

Niestety okazało się, że w polskiej edycji zamiast Days zamieszczono współczesną wersję początków składu (którą to już z kolei?!), słabo na dodatek narysowaną. Jakie było moje rozczarowanie tym stanem rzeczy niech świadczy fakt, że długo nawet nie chciało mi się zabierać za album. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, w chwili gdy piszę te słowa, Days ukazało się już w ramach WKKM (i to wzbogacone o zeszyty, których nie dostalibyśmy w SBM), a historie zebrane w tym komiksie okazały się zadziwiająco dobre – nawet ta, która tak bardzo zawiodła...

Dorian_LC | 2017-10-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy, 2017
Przeczytana: 07 października 2017

MUTANCI

X-Men: Sezon pierwszy/Bóg kocha, człowiek zabija - to dwie opowieści; z 2012 roku autorstwa Amerykańskiego pisarza komiksów Dennisa Hopelessa (m.in.: "Avengers", "Spider-Woman", czy "Amazing Spider-Man"), a także z 1982 roku autorstwa Brytyjskiego pisarza komiksów Chrisa Claremonta (m.in.: "Fantastic Four", czy "Iron Fist").

"X-Men" to grupa stanowiąca, jeśli nie następny krok w ewolucji, to napewno odłam człowieczeństwa, mający swój własny gatunek "homo superior". Zaliczają się do niego osoby urodzone lub takie, u których z czasem wykształciły się nadprzyrodzone zdolności (tzw. "supermoce").
"Sezon pierwszy" to uwspółcześnione origin, opowiadające o tym, jak został zjednoczony pierwotny skład "X-Men" ("Angel", "Beast", "Cyclop", "Iceman" i "Marvel Girl"); pierwsze spotkanie, wzajemne fascynacje, a także walka z wrogiem. Krok po kroku jedno wynika z drugiego, przeplatane realistycznymi dialogami oraz autentycznymi emocjami, prowadząc pomału do zrozumienia tego kim...

DjMatys | 2017-07-08
Przeczytana: czerwiec 2017

Bardzo dobry tom przedstawiający dwie historie. Pierwsza, współczesna historia będąca rebootem historii X-Men, gdzie młodzi mutanci dopiero uczą się być drużyną. Opowieść napisana bardzo składnie, główna postać, Jean Grey bardzo ciekawa z normalnymi jak na nastolatkę problemami, co cenię w nowszych seriach, że nie ociekają patosem. Akcja szybka, zwarta, zakończona w taki sposób, że widać iż to dopiero początek serii. Rysunki typowe dla współczesnych komiksów - ani wyróżniające się na plus, ani na minus.
Druga historia natomiast, mimo iż starsza, wyróżnia się powiewem świeżości. Opowieść o dyskryminacji rasowej pod przykrywką X-Men. Główną rolę oczywiścię odgrywają Magneto i Profesor X, którzy kradną całe show. Jak zwykle. Dzięki temu, że jest to historia jednotomowa, ładnie zaakcentowano wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Rysunki specyficzne, ale bardzo klimatyczne.
Podsumowując bardzo dobry tom, jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy w serii.

charlie | 2018-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy