Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA: Gwóźdź

7 (20 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Justice League of America: The Nail
komiksy
MuMin84

Utworzona przez największych bohaterów Amerykańska Liga Sprawiedliwości to najpotężniejsza grupa obrońców Ziemi. Od samego początku jedna postać była dla grupy głównym źródłem inspiracji, jej światłem przewodnim i sumieniem - Superman. A teraz wyobraźcie sobie świat bez słynnego Człowieka ze Stali...

źródło opisu: Eaglemoss, 2017

źródło okładki: eaglemoss.com

The_5nake | 2017-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Do komiksów z cyklu Elseworld podchodziłem zawsze z dużym oczekiwaniem. Głównie z powodu tego, że znajome historie są wałkowane cały czas, a tutaj dostajemy powiem świeżości.
'Gwóźdź' to fenomenalna historia, gdzie czytelnik zostaje wrzucony w sam środek wojny pomiędzy ligą sprawiedliwości, a nieznanym przeciwnikiem z kosmosu. Do tego dochodzi ludzkość, która nie chce metaludzi i superbohaterów. Cała spiralę nienawiści nakręca Lex Luthor.
Rysunki są doskonałe, żywe kolory i najdrobniejsze detale cieszą oko.
Co do samej historii to jest dla mnie bardzo dużym, pozytywnym zaskoczeniem. Czy świat i liga sprawiedliwości może istnieć bez Supermana? Oczywiści, tylko co się stanie kiedy przeciwnik jest niepokonany?
Alternatywna rzeczywistość, w której 'człowiek ze stali' nie ujawnił się, a liga przeżywa wewnętrzny konflikt: czy warto walczyć za ludzi, którzy nas nie chcą?
Mnóstwo postaci z całego uniwersum DC i Batman, który nadal jest cyniczny, ale zostaje pokazany również w innym...

Piotr | 2018-01-13
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, WKKDC

Elseworldsy to dla mnie dosyć ciężki temat. Z jednej strony historie "co by było gdyby" są ciekawe same w sobie, z drugiej- aby były naprawdę fascynujące, zmiany muszą być dość duże. Bo jak ja mam się przejąć historią, która nie ma wpływu na nic poza nią samą, gdy mam kilkadziesiąt lat historii uniwersum, które ciągle mniej lub bardziej zmienia się?

W przypadku "Gwoździa" wydaje się, że zmiana jest dosyć spora, jednak jak dla mnie - to pozory. Pozmieniajcie kilka faktów i macie materiał na typowy komiksowy event. Nawet Liga normalnie istnieje bez wielkich zmian w składzie poza brakiem Supermana. Nie chcę zdradzać zakończenia ale jest ono takie, jakby autor koniecznie chciał odkręcić zmiany, które sam wprowadził. W Elseworldzie nie ma to najmniejszego sensu. Nie mogę spoilerować, ale nie spodobał mi się też główny zły- z jednej strony jest zaskakujący, z drugiej jednak, jego motywacje są dla mnie bardzo słabe.

Fabuła pędzi mocno, co niby jest fajne bo dzięki temu można było dużo...

comboometga | 2017-12-03
Przeczytana: 13 października 2017

Ten komiks był chyba jednym z najszybszych, po jakie kiedykolwiek sięgnęłam. Chodzi mi oczywiście o tempo czytania i rozgrywania się akcji. Nie pamiętam, kiedy ostatnio tak zachłannie wczytywałam się w coś, co praktycznie pojawiało się i znikało przed moimi oczami, niemalże jak fatamorgana.
Z jednej strony to dobrze, ponieważ akcja bardzo wciska w fotel i nie da się być wobec niej obojętnym, daje przyjemnego kopa i zachęca do dalszego kroczenia z bohaterami ramię w ramię.
Z drugiej jednak strony jest to również minusem, ponieważ czytelnik aż tak bardzo nie może skupić się na poszczególnych aspektach komiksu, czy chociażby przyjrzeć kresce. Wtedy zostanie w tyle i nie nadąży za akcją, a gdy z powrotem się rozpędzi i z czasem zatrzyma, znowu poczuje dziwny zastój. Nie wiem, jak to określić, ale tak prezentuje się to w moim skromnym mniemaniu.
Osobiście nie mam nic do tego komiksu. Momentami się gubiłam (zapewne przez prędkość), ale szybko odnajdywałam odpowiednią drogę. Ciężko było...

Ood | 2018-01-02
Przeczytana: 28 grudnia 2017