Pain Management 2e

Wydawnictwo: Churchill Livingstone
zdrowie, medycyna

Pain management is a growing area of interest for many health care professionals. It is a truly integrated approach involving a team comprising medical practitioners, clinical psychologists, physiotherapists, occupational therapists and nurse practitioners. Different professions may work together but the approach may also be adopted by individual practitioners. Pain Management: An Interdisciplinary Approach deals specifically with the management of potentially chronical pain, how to assess pat