Mistrz i Małgorzata

1 114
Мастер и Маргарита
klasyka
EdyMon

Nowy przekład najważniejszej powieści XX wieku! „Mistrz i Małgorzata” to znakomite wielopłaszczyznowe dzieło rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa, które weszło na stałe do kanonu literatury światowej, a autorowi przyniosło międzynarodową sławę. Pierwsza wersja, napisana w 1928 roku, została przez Bułhakowa zniszczona. Od jesieni roku 1938 aż do śmierci w marcu 1940 roku Bułhakow...

Nowy przekład najważniejszej powieści XX wieku!

„Mistrz i Małgorzata” to znakomite wielopłaszczyznowe dzieło rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa, które weszło na stałe do kanonu literatury światowej, a autorowi przyniosło międzynarodową sławę. Pierwsza wersja, napisana w 1928 roku, została przez Bułhakowa zniszczona. Od jesieni roku 1938 aż do śmierci w marcu 1940 roku Bułhakow nieustannie pisał, udoskonalał i poprawiał kolejne wersje, oficjalnie wiemy już, że było ich aż sześć.

Jeśli myślisz, że o tej powieści powiedziano już wszystko, to jesteś w błędzie. Po 50 latach od ukazania się pierwszej, ocenzurowanej jeszcze wersji powieści Jan Cichocki wraca do bestsellerowego dzieła i odkrywa je na nowo, słowo po słowie, nadając mu nowy wyraz. To książka, która uzależnia – wraca się do niej nieustannie i ciągle odnajduje nowe treści.

Nowego przekładu podjął się Jan Cichocki, uczeń wybitnego literaturoznawcy prof. Iwana Owczarenki. Jan Cichocki w ciągu kilku ostatnich lat przełożył z języków rosyjskiego, ukraińskiego i bułgarskiego prawie 20 książek i zdobył pozycję jednego z najlepszych tłumaczy literatur słowiańskich.

„Dzieło Michaiła Bułhakowa ma swoich zaprzysięgłych czytelników wracających do niego wielokrotnie, lubujących się nie tylko jego wielowątkową akcją, wyrazistymi postaciami psychologicznymi bohaterów, niepowtarzalnymi klimatami i wątkami rodem z fantastyki, ale również bogactwem i maestrią słowa. Przekład ten więc stanie się dla nich okazją do porównań z poprzednimi. Wierzę też, że zdobędzie dla powieści nowych czytelników” – Marek Wawrzkiewicz, prezes Związku Literatów Polskich.

źródło opisu: Bellona, 2017

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9102

GZal | 2019-10-15
Przeczytana: 15 października 2019

Absolutnie uniwersalna. Choć pisana od 1928 do 1940 roku (wydana w latach sześćdziesiątych) jej akcja mogłaby zostać osadzona tu i teraz. Oczywiście są tam aluzje do ustroju (pewnie niezrozumiałe dla dzisiejszego czytelnika, jak choćby aresztowanie za posiadanie dewiz, donosicielstwo, czy cenzurowanie Ewangelii), ale całość jest cudownie ponadczasowa. Po prostu musiała powstać w tym świecie.
[...]

Tom_Ash Moczybród | 2019-10-13
Przeczytana: 13 października 2019

Długo przymierzałem się do przeczytania "Mistrza i Małgorzaty". Teraz już rozumiem dlaczego wcześniej nie przeczytałem. Jak dla mnie książka jest chaotyczna za dużo niespójnych wydarzeń. Jedyne elementy napisanie dla mnie spójnie to wydarzenia z Jeruszalaim. Reszta to ciężki orzech do zgryzienia. Może po prostu nie widzę tych ukrytych plusów.

Karolina Wiaczewska | 2019-10-12

Moja ukochana książka. Wracam do niej często. Rzecz napisana w bardzo fascynujący sposób. Przeczytana 10 razy - za każdym razem chwytan z niej coś nowego. Bułhakow kreśli świat i postacie tak sugestywnie, że można sobie wyobrażać cały przebieg zdarzeń. Wczoraj miałam ochotę do niej wrócić 😁Kto wie😉

Sziff | 2019-10-11

Absolutne arcydzieło - to najprostsze i najlepsze podsumowanie "Mistrza i Małgorzaty. Niesamowita wizja Bułhakowa przelana na papier przenosi nas do świata, w którym Szatan obecny jest wśród ludzi. Wspaniałym dopełnieniem lektury "Mistrza i Małgorzaty" jest dziesięcio-odcinkowy serial produkcji rosyjskiej po godzinę każdy odcinek. Bardzo szczegółowy i bez niemalże żadnego uchybienia od książki. Od momentu rozpoczęcia czytania zostałem wielkim fanem Wolanda, którego filmową podobiznę umieściłem nawet na tapecie telefonu. Rewelacyjna książka warta przeczytania.

Lusia Wierzchucka | 2019-10-06
Przeczytana: 10 września 2019

Ta książka jest nieskończenie absolutna. Ma w sobie wszystko, co dobra powieść posiadać powinna. Wciągającą fabułę, żywych bohaterów, fragmenty nadające się na cytaty. Żałuję, że „Mistrz i Małgorzata” znajduje się w kanonie lektur szkolnych, bo, jak wiemy, tego typu listy zawsze zniechęcają do czytania. Jednak Bułhakowi naprawdę warto dać szansę. Pozycja idealna na jesienne wieczory, ze względu na jej specyficzną atmosferę.

Dawid | 2019-10-06
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Trochę się na tej książce wynudziłem - może to dlatego, że urodziłem się z niechęcią do Rosjan. Jednakże filmy "Lecą żurawie" i "Ballada o żołnierzu" podobały mi się. Ale nie o tym mowa, a o książce Michaiła Bułhakowa, która nosi tytuł "Mistrz i Małgorzata". Bohaterowie są dla mnie udziwnieni - jakiś szatan, czarny kot poruszający się jak człowiek, Poncjusz Piłat. Abstrakcja w najczystszej postaci. Moskwa to miejsce, w którym szaleństwo jest na pierwszym miejscu. Dla mnie to nie było ani wyraziste, ani pełnokrwiste, gdyż jak już wspominałem - nie lubię Rosji. Ale muszę przyznać, że to jest całkiem udana karykatura społeczeństwa nie tylko rosyjskiego, ale i naszego też.

Averly | 2019-10-02
Przeczytana: 30 września 2019

Powieść "Mistrz i Małgorzata" od zawsze kojarzyła mi się z przymusowym czytaniem w szkole i byłam ostatnią osobą która sięgnęłaby po tę książkę z własnej woli. Bardzo się cieszę że zwalczyłam w sobie to negatywne przekonanie, ponieważ to jest na prawdę dobra książka!
Historia jest nieźle pokręcona - jest szatan, czarny kot chodzący na dwóch łapach, Poncjusz Piłat, czarna magia i szpital psychiatryczny, a to wszystko dzieje się w Moskwie. Oprócz tego całego szaleństwa mamy również nietuzinkową historię miłosną mistrza i Małgorzaty.
Czytałam tłumaczenie z 1997 r. i językowo wypadło bardzo współcześnie, więc sama przyjemność. Polecam!

biebronka | 2019-10-02
Przeczytana: 02 października 2019

Dlaczego nie podoba mi się coś, co podoba się tak wielu? Nie jest przecież tak, że nie lubię klasyki, ani tak, że nie lubię danego gatunku literackiego. Niestety, ta książka mnie męczy i drażni. Chciałabym, aby ktoś mi wyjaśnił, co w niej jest takiego zachwycającego, jak to możliwe, że są osoby które do niej wracaja i uważają za wiekopomne dzieło, nadal aktualne, a dla mnie jest to bełkot o niczym.
Muszę jednak oddać słuszność, że choć treść mnie nuży, irytuje i sprawia, że mam ochotę wygryźć sobie żyły z przegubów rąk, to autor posługuje się pięknym językiem.
Mam za sobą jedną trzecią powieści i więcej chyba nie dam rady. Nie teraz. Nie w tym życiu.
Z czystym sumieniem wybaczam sobie, że choc w szkole czytałam większość lektur tej nie pokonałam.
Jeśli zależy nam na rozbudzeniu miłości do książek wśród młodego pokolenia to nie katujmy ich książkami tego typu. Niechby Mistrz i Małgorzata zostali w kanonie lektur nieobowiązkowych, dla tych co udźwigną ich ciężar bez traumy.

kudybcia | 2019-10-02
Przeczytana: 1994 rok

nie mam w sobie takich słów żeby opisać wrażenia towarzyszące tej lekturze, od chwili kiedy pierwszą wypożyczoną ze szkolnej biblioteki pochłonęłam jednej doby.. ciągle mam ja pod ręką i zdarza się, że wymieniam na coraz ładniejsze nowe wydania.. ot taki mały bzik..

alchrabas | 2019-09-29
Przeczytana: 31 października 2017

Coś tam czarny kot mówiący o piciu spirytusu. He he.