Moonlocket

Usborne Publishing Ltd
2017-05-17
2017-05-17
usborne bajki dla dzieci

"Rodzina to nie więzy krwi czy gałęzie uschłego drzewa. Rodzina to ludzie, których kochasz i którzy kochają ciebie."

Trzy lata brakuje do końca dziewiętnastego wieku, przenosimy się w czasy wiktoriańskie, do klimatycznego Brackenbridge i ponurego Londynu. Bohaterowie przeżywają mnóstwo niezwykłych przygód, są świadkami intrygujących zdarzeń, pakują się w groźne kłaopoty. Grono przyjaciół powiększa się o Bartholomewa Mudlarka, zwanego Tollym, inteligentnego i przedsiębiorczego chłopca. Doskonale zna naziemne i podziemne strefy angielskiej stolicy. Wykazuje się wyjątkowym sprytem i biegłym łączeniem oderwanych informacji w logiczną całość. Stanowi cenne uzupełnienie detektywistycznej drużyny, do której należy Lily Hartman, dziewczyna z mechanicznym sercem, córka renomowanego konstruktora, Robert Townsend, syn zegarmistrza, i Malkin, wygadany mechaniczny lis.

Bohaterowie wyjaśniają frapującą łamigłówkę związaną z księżycowym medalionem. Poszukują elementów zakodowanej wiadomości, pracują nad odszyfrowaniem mapy ukrycia skarbu. Misja nie należy do łatwych, tym bardziej, że szyki krzyżuje im legendarna postać podłego złoczyńcy. Jack Door, złodziej, włamywacz, eskapolog, ekspert w uwalnianiu się z pułapek, to teraz najbardziej poszukiwany przestępca. Udało mu się uciec z więzienia. Biegłość mężczyzny w teatralnych sztuczkach utrudnia policji schwytanie. Jack w pogoni za podziwem publiczności i bogactwem zdolny jest do wszelkich czynów, nie waha się nawet przed skrzywdzeniem własnej rodziny.

I właśnie dotarcie do istoty rodziny, czym tak naprawdę jest, ciekawie wybrzmiewa w cennych przekazach książki. Powieść o ciepłych barwach, uświadamia, jak wiele możemy zaoferować innym, na czym polega prawdziwa miłość, przyjaźń i odpowiedzialność za drugiego człowieka, jak poradzić sobie z poczuciem winy i przebaczeniem. Narracja płynna, przyjazna i dynamiczna. Młodzi czytelnicy z pewnością docenią nagromadzenie efektownych incydentów, w których uwidacznia się prawdziwy charakter bohaterów. Każda z postaci straciła kogoś bliskiego, różnie radzi sobie z pustką po ukochanej osobie, w pełni rozumie, co przeżywają pozostali. Zastrzeżenia można mieć do postawy Seleny, ale stanowi kontrastowe tło dla niezwykle wrażliwej osobowości chłopca.

bookendorfina.pl

Iluzjonista musi wykazać się sprawnością fizyczną i inteligencją, aby oszukać publiczność, oraz cierpliwością, żeby opanować magiczne triki. Kiedy ta wyjątkowo uzdolniona osoba wchodzi na drogę przestępstwa, jest to bardzo trudny przypadek dla organów ścigania. Jak złapać kogoś, kto z taką łatwością się wymyka?

Fabuła
Z więzienia ucieka przestępca doskonały, mistrz spektakularnych ucieczek Jack Door. Wyrusza w drogę do Brackenbridge w poszukiwaniu Księżycowego Medalionu. Opętany żądzą posiadania nie cofnie się przed niczym, żeby zdobyć to czego pragnie.

Po ostatniej przygodzie Lily, Robert i Malkin chcieliby odpocząć w posiadłości Brackenbridge, jednak los krzyżuje ich drogi z Jackiem Doorem. Dzieleni nastolatkowie będą starali się powstrzymać złoczyńce.

W drugiej części cyklu Peter Bunzl skupia się na Robercie i jego rodzinie. Dowiadujemy się co nieco o jego mamie, która nie była do tej pory znana czytelnikom. Okazuje się, że przez wiele lat Robert był chroniony przez ojca, aby nie został wplątany w rozgrywkę groźnych ludzi. Zbieg okoliczność sprawia, że chłopiec spotyka tych, na których powinien uważać.
Historia Roberta jest bardzo wzruszająca. Smutna, ale na szczęście, autor osłodził ją miłością i przyjaźnią. Możemy uronić łezkę, aby za chwilę odetchnąć, że chłopiec spotkał dobrych, kochających go ludzi.

Peter Bunzl zachwycił mnie koncepcją wykreowanego świata.
Anglia, schyłek XIX wieku. Bohaterowie jedzą śniadanie, dyskutują o Edisonie i zastanawiają się czy prąd elektryczny to potrzebny wynalazek, a usługują im inteligentne roboty. Paranoja? Nie, to genialne wprowadzenie elementów fantastycznych. Przypomnę, że ojciec Lily jest zdolnym wynalazcą. Skonstruował maszyny, które są bardzo zaawansowane technologicznie. Myślą, okazują uczucia itp. Jedyna ich "wada", że co jakiś czas muszą zostać nakręcone, podobnie jak mechanizm zegara. Autor genialnie ubarwił możliwości technologicznie tamtych czasów, dzięki czemu jego Anglia jest niezwykła.

Wydawnictwo Akapit Press wie jak należy wydawać książki. Kiedy obejrzymy sobie "Księżycowy medalion" dostrzeżemy szczegóły, które nadają szyku i cieszą oko.
Po pierwsze mapka. To jest coś, co zawsze jest mile widziane, kiedy bohaterowie sporo wędrują. Pomaga zorientować się w przestrzeni, dzięki czemu łatwiej śledzić akcję.
Po drugie, drobne zdobienia przy numerach rozdziału i klucze zamiast tradycyjnych podziałek tekstu. Ten kto na to wpadł zasługuje na premię. Jeszcze zanim zaczniemy czytać, możemy chłonąć klimat książki. Poza tym, jest to po prostu piękne, nadaje publikacji charakteru i sprawia, że jest ona rozpoznawalna.

Podsumowanie
Peter Bunzl napisał godny polecenia cykl dla młodzieży. Jest to dynamiczna, przepełniona przyjaźnią przygodówka z detektywistyczną intrygą oraz szczyptą fantastyki. Jej bohaterowie to dwójka sprytnych trzynastolatków, którzy potrafią wydostać się z każdych tarapatów. W pierwszej części pierwsze skrzypce grała Lily, a w drugiej Robert. Dzięki temu można śmiało powiedzieć, że jest to książka i dla dziewczyn i dla chłopaków.

Fabuła
Z więzienia ucieka przestępca doskonały, mistrz...

Robert po śmierci ojca zamieszkał z Lily i jej ojcem, jednakże cały czas myśli o matce, która opuściła go, gdy był mały. Pewnego dnia, kiedy odwiedza spalony rodzinny dom napotyka tam Jacka Doora, który niedawno uciekł z więzienia. Okazuje się, że Jack, znany, jako Walet Karo poszukuje tajemniczego medalionu. Robert i Lily zostają wciągnięci w grę Jacka, a Robert odkrywa tajemnice z przeszłości swojej rodziny.
Druga część przygód przyjaciół w świecie mechanimali jest równie ciekawa jak pierwsza. Tym razem głównym bohaterem jest Robert, który walczy z przeszłością, walczy o rodzinę, a jednocześnie jego przyjaźń z Lily rozkwita. Przygoda, którą zafundował nam autor jest pełna niebezpieczeństw, walki z własnymi słabościami. Książka pokazuje jak dobrze mieć przyjaciół, że można na nich polegać i jak ważna jest w życiu rodzina.

Tym razem, trójka naszych przyjaciół zabierze nas w niebezpieczną i pełną zagadek podróż, śladami podstępnego, budzącego strach przestępcy – słynnego sztukmistrza Jack Door’a, zwanego także Waletem Karo. Będzie to przygoda jedyna w swoim rodzaju i wypełniona całą gamą słodko- gorzki emocji. Na własnej skórze poczujemy magię nieposkromionych tajemnic Księżycowego Medalionu oraz niepowtarzalny klimat dziewiętnastowiecznej, zmechanizowanej twórczo Anglii. Lily, Robert i Malkin ponownie wezmą sprawy w swoje ręce i spróbują rozwikłać zagadkę, która czai się w cieniu mroku. Jack, specjalizujący się w spektakularnych ucieczkach, wydostaje się z więzienia i zmierza ku upragnionemu Brackenbridge. Jego celem jest księżycowy medalion oraz jego drogocenne sekrety, które głęboko i nieprzerwanie w sobie skrywa. Lily i Malkin nie mogą już dłużej czekać. Muszą jak najszybciej pokrzyżować plany Jacka, zanim w talii na stole pojawi się ta ostatnia, zabójcza karta, która zakończy całą toczącą się między nimi grę.

Książkę Księżycowy Medalion czytało mi się z przeogromną przyjemnością, lekkością i uśmiechem na twarzy. Lubię detektywistyczne zagadki, a zwłaszcza te, które łączą się z porywającą fabułą, młodzieńczą pasją i emocjami, które zapierają mi dech w piersiach. Nic tak nie karmi i nie rozwija mojej wyobraźni, jak dobra i pełna wyśmienitych przygód książka! Bohaterowie Księżycowego Medalionu to postacie barwne, charyzmatyczne i co najważniejsze, otulone magią tajemnic, szczyptą sprytu i garścią kreatywnych pomysłów. Lily, Roberta i Malkina łączy nietuzinkowa przyjaźń, i to ona jest głównym motorem napędowym całej tej historii. Ich przygody to połączenie detektywistycznej intrygi, młodzieńczej energii i niezapomnianych wrażeń, które pozostają z nami na wiele bezcennych godzin. Z każdym kolejnym tomem, historia Lily i jej przyjaciół nabiera rumieńców i zaskakuje nas nie tylko swoją nieprzewidywalnością i kreatywnością, ale i nieodpartym urokiem osobistym, który przyciąga do siebie zarówno tych małych, jak i dużych czytelników.

Jack Door jest słynnym złodziejem, znanym również jako Walet Karo. Iluzjonista i sztukmistrz specjalizuje się w ucieczkach i kiedy nadarza się okazja, Jack ucieka z więzienia i zmierza do Brackenbridge. Pragnie Księżycowego medalionu, który jest kluczem do zdobycia Diamentu Krwawego Księżyca. Na jego drodze stają jednak Robert, Lilly i Malkin, którzy krzyżują mu plany. Przeszłość Roberta powoli wychodzi na jaw, a rodzinne sekrety nie tylko szokują, ale i przerażają! Czy i tym razem trójka przyjaciół wyjdzie cało z opresji?

Peter Bunzl stworzył niezwykły świat, który jest bardzo ciekawy. Dziewiętnastowieczna Anglia, w której mechanika wiedzie prym. Mechanimale, to mechaniczne zwierzęta. Mechanikony, to mechaniczni ludzie, a hybrydy to ludzie z elementami mechanicznymi. Oczywiście jest dużo więcej zmian, a wynalazki urozmaicają ten świat. Ojciec Lily jest słynnym konstruktorem, którego zdolności ściągają na nich niepożądaną uwagę. Wszystko to wpływa na klimat tej powieści, który jest po prostu wyjątkowy.

Głównymi bohaterami są Lily, Robert i Malkin. Wszechwiedzący narrator relacjonuje wydarzenia dotyczące bezpośrednio trójki przyjaciół. Lily i Robert przyjaźnią się i ta przyjaźń jest bezinteresowna, z prawdziwą przyjemnością spoglądałam na łączącą ich relację. Bardzo sympatyczni bohaterowie. W tej części pojawiają się nowe postaci i każdy z nich ma coś w sobie, co sprawia, że jest bardzo charakterystyczny i łatwo zapada w pamięci.

Główny wątek, to walka o Księżycowy Medalion i wszystko sprowadza się do tego tematu i zagadki, którą bohaterowie starają się rozwikłać. Jednak nie to wzbudziło moje największe zainteresowanie. Robert czuje się samotny, tęskni za ojcem i pragnie odnaleźć matkę, której nie widział od lat. Ten wątek okazał się najbardziej burzliwy i wzbudził dużo emocji. Przyznaję, że chwilami byłam zła, bo nie rozumiałam postępowania matki Roberta i choć miała swoje powody, to dla nie były one niewystarczające. Młodzi czytelnicy poznając losy chłopca, zauważą jego tęsknotę i próby poradzenia sobie ze stratą, i może dzięki temu sami docenią to, co mają wokół siebie?

Jeśli miałabym się czegoś doczepić, to tego, że bohaterowie mają po trzynaście lat, a beztrosko przemierzają Londyn i nieustannie pakują się w niebezpieczne sytuacje. Jest to trochę naciągane, jednak, kiedy przymknie się na to oko, to całość jest bardzo przyjemna w odbiorze. Choć z drugiej strony, w dziewiętnastym wieku, dzieci miały więcej swobody i z pewnością były bardziej samodzielne.

„Księżycowy medalion” to powieść przede wszystkim przygodowa, jednak znajdziecie w niej również zagadki kryminalne i elementy magii, co tworzy mieszankę wybuchową. Zawrotna akcja nie pozwala oderwać się od lektury, a nieoczekiwane zwroty akcji, wprawią Was w osłupienie. Jak najbardziej polecam dzieciom i młodszej młodzieży! 7/10

Fajna książka. Krótkie rozdziały, szybko się czyta. Polecam.

Fajna książka. Krótkie rozdziały, szybko się czyta. Polecam.

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2019