„Księżycowy Medalion” – wspaniała podróż po mrocznym i zagadkowym Londynie

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.05.2019

Na rynku ukazał się właśnie „Księżycowy Medalion”, drugi tom bardzo dobrze przyjętej młodzieżowej serii przygodowej autorstwa Petera Bunzla. Książki oryginalnie ukazują się w Wielkiej Brytanii nakładem wydawnictwa Usborne i bardzo szybko zdobyły sobie wiernych czytelników w wielu krajach. Pierwszy tom trylogii, „Nakręceni”, został wydany w Polsce w ubiegłym roku. Wydawcą Petere Bunzla jest Akapit Press.

„Księżycowy Medalion” – wspaniała podróż po mrocznym i zagadkowym Londynie

Powieści są porównywane klimatem do Harry’ego Pottera, ale oprócz fantastycznego świata pełnego niespodzianek i zwrotów akcji mamy tutaj do czynienia również z wątkiem detektywistycznym, który prowadzi przez niesamowity świat zagadkowego Londynu.

Pierwszy tom serii spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, co widać wyraźnie na blogach czytelniczych i w recenzjach:

Książka brytyjskiego autora udanie łączy wątki detektywistyczne, sensacyjne, fantastyczne, przygodowe, nie zapominając o wiarygodnej psychologicznie kreacji bohaterów. W Lily Hartman, fajterce, która mimo przeciwności losu ciągle wierzy w swoją szczęśliwą gwiazdę, niejeden młody człowiek znajdzie bratnią duszę, podobnie jak w nieco niepewnym siebie, ale uparcie walczącym z własnymi słabościami Robercie. www.poczytajdziecku.pl

 Jako weteranka detektywistycznych powieści nie sądziłam, że jeszcze jakaś książka jest w stanie mnie zaskoczyć, tak jak stało się to w przypadku „Nakręconych”, dosłownie wkręcili mnie w swój świat. www.ksiazkimojapasja4.blogspot.com

 

Na swojej stronie internetowej Peter Bunzl podkreśla, że zainteresowanie pisaniem dla młodzieży miało swój początek w fascynacji światem animacji – Peter pracował w studiu zajmującym się tworzeniem filmów animowanych i reklam. Widać to bardzo wyraźnie na kartach „Księżycowego Medalionu”, gdzie każda rzecz ma dokładnie określone miejsce i rolę, a narracja jest niezwykle plastyczna.

Niebagatelny wpływ na wyobraźnię autora miała jego mama, która zajmowała się zawodowo tworzeniem kostiumów do filmów fabularnych. Autor z dumą podkreśla, że miał okazję być na planie takich filmów, jak „James Bond”. Peter Bunzl jest także dwukrotnym laureatem nagrody BAFTA – wyróżnienia przyznawanego przez Brytyjską Akademię Filmową dla najlepszego filmu animowanego.

Powieść oprócz warstwy przygodowej i detektywistycznej wyróżnia się także bardzo bogatym i wyrafinowanym słownictwem – nie bez przyczyny na końcu każdego tomu można znaleźć specjalny słowniczek tłumaczący co trudniejsze terminy. Ten piękny i bogaty język to również zasługa polskiego tłumaczenia, które w pełni oddaje wyjątkowość oryginału.

A jakim opisem zachęca nas sam wydawca?

Nad Lily i Robertem znów gromadzą się czarne chmury, kiedy na scenę wkracza przestępca doskonały – słynny sztukmistrz Jack Door, nazywany Waletem Karo.

Jack, specjalizujący się w spektakularnych ucieczkach, wydostaje się z więzienia w Pentonville i zmierza prosto do Brackenbridge. Zbieg poszukuje tajemniczego księżycowego medalionu, ale to niejedyna rzecz, jakiej pragnie.

Mroczne sekrety z przeszłości Roberta sprowadzają na niego wielkie niebezpieczeństwo. Iluzjonista wciąga go w okrutną rozgrywkę, a czasu jest coraz mniej. Lily i Malkin muszą znaleźć sposób, aby pokrzyżować plany Jacka, zanim w talii na stole pojawi się ostatnia, zabójcza karta...

Chyba nie pozostaje nic innego, jak tylko przekonać się, czy ta powieść przemówi również do was.

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 31.05.2019 11:57
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post