Włochy wielokulturowe. Regionalizmy - mniejszości - migracje

Cykl: Societas (tom 72)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Celem autorów tej monografii jest wprowadzenie Czytelnika w meandry włoskiej kultury w jej różnych odmianach. Książka przedstawia zróżnicowanie etniczne i bogactwo językowe Półwyspu Apenińskiego zarówno w ujęciu historycznym, jak i w odniesieniu do współczesności. Jest w niej mowa o tradycyjnym podziale na dwie Italie, północną i południową, o skutkach nie do końca udanego włoskiego zjednoczenia, o tendencjach separatystycznych i projekcie stworzenia Padanii. Opisane są także regiony przygraniczne, z ich mikrospołecznościami żyjącymi w alpejskich dolinach. Tereny te stanowią swoiste laboratoria mediacji pomiędzy przedstawicielami różnych światów kulturowych. Osobna część monografii dotyczy zjawiska imigracji, która konsekwentnie zmienia włoski krajobraz społeczno-kulturowy. Rozważania nad włoską wielokulturowością zamyka rozdział na temat pokolenia „nowych Włochów”, dzieci imigrantów, wzrastających na styku różnych kulturowych wpływów i wyznaczających kształt przyszłego społeczeństwa Italii.

Książka Włochy wielokulturowe. Regionalizmy, mniejszości, migracje skierowana jest do wszystkich zainteresowanych tą mozaikową, wielobarwną, wielopoziomową strukturą, o której myślimy, mówiąc o współczesnych Włoszech.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=125566

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=125566