Problematyka kultury politycznej, będąca treścią niniejszego tomu, stanowi wielowątkową, wielowarstwową i trudną do jednoznacznego określenia materię. Utkana jest, jak możemy zaobserwować, z elementów przynależnych różnym wymiarom i porządkom: społecznemu, gospodarczemu, ideologicznemu, religijnemu, językowemu etc. Wieloraka wariantowość owych porządków, powstająca na skutek ich wzajemnego przenikania, kompilacji, (częściowego lub całkowitego) łączenia, czyni badaną przestrzeń kultury politycznej jeszcze bardziej skomplikowaną, trudną i umykającą próbom wspólnego, ujednoliconego opisu. Nie znaczy to jednak, że należy porzucić wysiłki zmierzające ku (z)rozumieniu tytułowego fenomenu.

Zamieszczone w niniejszym zbiorze teksty, odnosząc się do różnych kręgów kulturowych oraz obszarów geograficznych, ukazują, w jaki sposób kultura polityczna może być praktykowana, realizowana, doświadczana i przeżywana. Będąc pochodną głęboko zakorzenionych wartości, odsłania fundamenty konstytuujące życie zbiorowe wspólnoty. Wskazuje na respektowane normy, preferowane postawy, cenione lub nieaprobowane zachowania, uległość bądź opór wobec wygłaszanych komunikatów, wypowiedzi, słownych i wizualnych form perswazji. Reakcje odbiorców na te same lub podobne treści pozostają w mniejszym lub większym stopniu odmienne, warunkowane kulturą, w tym usankcjonowanymi „rytuałami” wypracowanymi na drodze zbiorowego i jednostkowego doświadczenia. Niejednakowe kody kulturowe sprzyjają różnorodności rozumienia, interpretacji i w konsekwencji reakcji na to, co zachodzi na scenie politycznej: lokalnej, regionalnej, narodowej czy światowej.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=124909

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=124909