Efektywny Python. 59 sposobów na lepszy kod

gruber

źródło okładki: google

Radek | 2017-11-01
Przeczytana: październik 2017

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Na pewno nie można odmówić autorowi ogromnej wiedzy i doświadczenia, pomysł na formę świetny, ale wykonanie dalekie od ideału.

Najpierw plusy. Podział na "sposoby" w miarę niezależne, ale pogrupowane tematycznie to strzał w dziesiątkę. Podkreślanie różnic między Pythonem 2 i 3 tam gdzie jest to konieczne - super. Dobór tematów bardzo dobry, choć wiadomo, że wszystkim dogodzić się nie da na 232 stronach. Szczególnie przypadły mi do gustu rozdziały o metaklasach, współbieżności, dekoratorach i menedżerach kontekstu. Chwali się, że autor bardzo podkreśla wagę przejrzystości kodu, która nie jest równoznaczna ze zwięzłością. Pokazuje korzyści i pułapki związane z wykorzystaniem generatorów.

Momentami autor się za bardzo zapędzał - opisywał metody zbyt zawiłe, których wprowadzenie w życie spowodowałoby lincz ze strony współpracowników ;) Chyba zapomniał czasem o tym, że prostota też jest ważnym czynnikiem wpływającym na przejrzystość...

macias | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Jest kilka mankamentów -- wydawca znowu potraktował druk po macoszemu i dostajemy kody programów o grubości pajęczego włosa (bez jakichkolwiek wyróżnień, poza komentarzami), niektóre przykładowe programy autor rozbudował ponad miarę omawianego problemu. Kilka reguł jest oczywistych (np. dokumentuj kod).

To jednak detale, grunt, że z prezentowanego materiału można się nauczyć konkretów i to nie wydając majątku. Autor traktuje czytelnika serio, więc dostajemy rzeczową książkę. Przydatna rzecz, polecam.

gruber | 2017-05-22
Przeczytana: 04 kwietnia 2017