Itinerarium Romanum (1750)
Elevander

W Archiwum OO. Franciszkanów reformatów w Krakowie przechowuje się kilka obszernych relacji z podróży polskich reformatów na kapituły generalne w XVIII w. Relacje te stanowią ważne źródła historyczne do badań nad historią zakonu, ale też szerzej - nad kulturą staropolską. W niniejszym wydawnictwie przedstawiany diariusz podróży franciszkanina reformata Stanisława Dominika Kleczewskiego (1714-1776) ze Lwowa, który dokumentuje jego wyprawę z 1750 r. na kapitułę do Rzymu. Podróż tę rozpoczął w początkach grudnia 1749 r., a do Rzymu przybył w początkach maja 1750 r. W diariuszu znajdziemy szereg interesujących danych o pokonywaniu tej długiej drogi przez wiele krajów Europy: Śląsk, Morawy, Austrię i Italię. Autor okazuje się ciekawym świata spektatorem opisującym kolejno mijane miasta i oglądane krajobrazy. Obecnie drukowany jest oryginalny tekst łaciński odczytany z rękopisu z XVIII w. i polskie tłumaczenie z szerokimi objaśnieniami oraz wstęp z przedstawieniem innych jeszcze dokonań Stanisława Kleczewskiego. Jest to już piąty tom serii Peregrinationes Sarmatarum.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=34908

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=34908