Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (25), Czerwiec 2017

Wydawnictwo: Agora SA
20833881
czasopisma
EIGHT

OD REDAKCJI ♦ Czemu pisarze są jak dzieci PLOTKI Z WYŻSZEJ PÓŁKI ♦ Misie świata ♦ Plotki FELIETON ♦ W tym numerze nie pisze się, że... ♦ Słuchaj, dziecko, właśnie wykopałeś człowieka ♦ Trup, prusaki i dres ♦ Dziwne przypadki Artura Drzazgi. Powrót ♦ Wycieczka KSIĄŻKI POLECAJĄ ♦ Patrick Melrose: nic takiego. Zła wiadomość. Jakaś nadzieja ♦ Całe życie ♦ Gorące mleko ♦ Kolej podziemna ♦ Jak...

OD REDAKCJI ♦ Czemu pisarze są jak dzieci
PLOTKI Z WYŻSZEJ PÓŁKI ♦ Misie świata ♦ Plotki
KSIĄŻKI POLECAJĄ ♦ Patrick Melrose: nic takiego. Zła wiadomość. Jakaś nadzieja ♦ Całe życie ♦ Gorące mleko ♦ Kolej podziemna ♦ Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu ♦ Egzorcyzmy księdza Wojciecha ♦ Głośniej niż śnieg ♦ Miasto w ogniu
TEKSTY ♦ Self-made Mróz ♦ Nie zabijajcie nas tym kryminałem ♦ Polskie serce seryjnego antysemity ♦ Jak analog uratuje nam cywilizację ♦ Więcej czytania, mniej działania dostojne panie i zacni panowie ♦ Brakująca kość penisa ♦ Dobranoc albo śmierć ♦ Aleksander Wielki ♦ Z ołówkiem na ptaki niebieskie ♦ Największy plusk świata ♦ Jak Ania trafiła pod halogenową żarówkę
WYWIAD ♦ Nostradamusie, wejdź na Pudelka ♦ Snapchat się przyda ♦ Niebezpieczny spacer po miękkim dywanie
ESEJ ♦ Co tak naprawdę robi pisarz, kiedy pisze
NOWOŚCI ♦ Przyjęcie dla motyli / dołek jest do kopania ♦ Wilki z Nowego Meksyku ♦ Polityka. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą) ♦ Ryba na drzewie ♦ Śpij, króliczku ♦ Czerwony Kapturek ♦ Książka do zrobienia ♦ Wyśnione miejsca ♦ Never never ♦ Głębia challengera ♦ Mogło być inaczej. Prawdziwa historia rodziców, którzy zrobili wszystko, by ocalić córkę ♦ Opowieść podręcznej ♦ Lśnij, morze Edenu ♦ Fafarułej, czyli pastylki z pomarańczy ♦ Urodzić dziecko ♦ Sznurówki ♦ Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową ♦ Święte prawo ♦ Księgarnie ♦ Tam ♦ Foucault w Warszawie ♦ Dziwny człowiek. Grzmijcie, fanfary zwycięstwa! ♦ Kluczowy świadek ♦ Pociąg z Wenecji ♦ Poszukiwany Tony Veitch ♦ Osiemnaście stopni poniżej zera
CO CZYTA ŚWIAT ♦ Francja: Marine Le Pen? A kto to taki? ♦ Turcja: zapomnijcie o Pamuku ♦ Niemcy: samotność cudownego dziecka
KWESTIONARIUSZ ♦ Donald Tusk

8,67 (3 ocen i opinii)
Krew
Bartosz Szczygielski

7,49 (35 ocen i opinii)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Norman Davies

Dmitry Glukhovsky

7,64 (94 ocen i opinii)
allison | 2017-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2017

Ten numer "Książek" przeczytałam od deski do deski. Zaczęłam tradycyjnie od recenzji, bo taki mam nawyk i - oczywiście - zaraz odezwał się we mnie czytelniczy potwór, który powtarzał "Chcę to przeczytać!":)

Z większych tekstów szczególnie zainteresowały mnie:
- artykuły o: Michale Mrozie i jego książkach, Kornelu Makuszyńskim - w świetle biografii pióra Mariusza Urbanka
- rozmowa z Jakubem Żulczykiem, przede wszystkim poświęcona jego najnowszej powieści "Wzgórze psów" (ale nie tylko)
- wywiady z Georgem Saundersem, z Ianem McEwanem i Jonathanem Foerem
- tekst Moniki Piątkowskiej, która opowiada o tym, jak pisała książkę "Prus. Śledztwo biograficzne"
- artykuł Adama Wajraka, który nigdy mnie nie zawiódł i tym razem również pasjonująco opowiada o ilustratorach przedstawiających las i zwierzęta
- barwnie napisany przez Katarzynę Wężyk artykuł o Ani z Zielonego Wzgórza, jej różnych obliczach, interpretacjach książki i adaptacjach filmowych oraz o życiu Lucy Maud Montgomery
-...

książek: 1964
kryptonite | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

W tym numerze KSIĄŻEK warte lektury są następujące teksty:
- artykuł na temat naszego współczesnego Kraszewskiego, czyli Remigiusza Mroza (pod wpływem tego teksu poszłam do biblioteki i zarezerwowałam do wypożyczenia powieść autorstwa tego pana. Rzeczywiście, trzeba czekać ;-));
- tekst o rozwoju kryminałów na przestrzeni lat;
- kolejne opowiadania z cyklu 'Opowieść Nie-dzielna', rewelacyjnie komentowane przez Mariusza Szczygła;
- tekst o zwykłym-niezwykłym Bolesławie Prusie/Aleksandrze Głowackim;
- artykuł na temat 'Ani z Zielonego Wzgórza' - zarówno o powieści, autorce, filmie, a przede wszystkim o najnowszym serialu produkcji Netflixa;
- recenzje Juliusza Kurkiewicza i Natalii Szostak.

A co z 'Kwestionariuszem KSIĄŻEK', tak zawsze chwalonym przeze mnie w każdej opinii? Mam do niego mieszane uczucia. Polityk, co prawda, też może czytać mnóstwo książek, ale jakoś to jest czasopismo o literaturze, a nie o polityce, prawda?
Właśnie za tą małą rzecz obniżam ocenę całości. Mimo to na...

AleksandraMaria | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017