Moda kobieca w okupowanej Polsce

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
Moda kobieca, Joanna Mruk
sztuka
PepsiCola

Uliczne łapanki, wywózki na roboty przymusowe, egzekucje. Ciągły strach i niepewność. Tak wyglądała okupacyjna rzeczywistość. W ekstremalnie trudnych warunkach Polki na przekór okupantom chciały godnie żyć. Zadbany wygląd i ubrania dawały im siłę, pomagały nie okazać słabości. Pasek zrobiony ze starego kapelusza, buty ze sznurka, filcowe broszki, strój kąpielowy z kilku jedwabnych chustek. To...

Pasek zrobiony ze starego kapelusza, buty ze sznurka, filcowe broszki, strój kąpielowy z kilku jedwabnych chustek. To tylko kilka przykładów rzeczy, które Polki potrafiły same wykonać w domu. Dzisiaj te pomysłowe rozwiązania mogłyby zainspirować niejedną elegantkę.
Moda kobieca w okupowanej Polsce to niezwykła opowieść, na którą składają się historie kobiet, przemiany dotyczące mody i trudna codzienność w wojennych warunkach. Sztuka robienia „czegoś z niczego” przetrwała, kiedy dostęp do modnych i oryginalnych ubrań był wciąż ograniczony, Polki nieraz przekazywały ją sobie z pokolenia na pokolenie…

źródło opisu: https://www.km.com.pl

źródło okładki: https://www.km.com.pl

lolipop13 | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Książka "Moda kobieca w okupowanej Polsce" jest wygodnym kompendium wiedzy o ubiorze tego okresu. Autorka wykorzystuje archiwalne materiały ze szkoły krawieckiej swojej babci z lat wojennych, co jest dodatkowym walorem publikacji. Tekst został wzbogacony materiałami ilustracyjnymi (rysunki, wycinki z prasy z epoki, zdjęcia archiwalne), dzięki czemu łatwiej wyobrazić sobie, jak wyglądały ówczesne ulice Warszawy czy Krakowa. Trochę szkoda, że nie ma kolorowych ilustracji z epoki.

Autorka przedstawia w książce realia życia w okupowanej stolicy i ich wpływ na modę, co jest szczególnie ciekawe, gdyż zwykle relacje wojenne nie skupiają za dużo uwagi na konsekwencjach wojny uderzających w życie cywilów poza frontami walk.

Warto sięgnąć po tę książkę, bo jest to rzetelnie przygotowana publikacja o naprawdę ciekawej tematyce.

Weronika | 2017-12-28
Joanna1969 | 2017-09-16