Między elitą a półświatkiem. Życie codzienne w przedwojennej Polsce

Wydawnictwo: Carta Blanca
978-83-7705-205-1
historyczna
nauznyka

Świat, który zniknął wraz z wybuchem II wojny światowej, wciąż pozostaje we wspomnieniach naszych rodziców, dziadków i pradziadków, na kliszach fotograficznych i filmowych, w pierwszych audycjach radiowych oraz w pamiętnikach i dokumentach. Otacza go aura mitu – wydaje się, że były to czasy trudne, ale wspaniałe, a ludzie żyli wtedy honorowo i z fantazją, dumni z odradzającego się kraju i pełni nadziei na przyszłość.
Zdjęcia, które prezentujemy ukazują zwykłych ludzi – podczas zakupów, spaceru, w biurze czy szkole, na wakacjach, w teatrze, na tańcach. To podróż w czasie, dzięki której można na chwilę zajrzeć do Polski sprzed lat.

moda, kultura, sport
dzieciństwo, edukacja
praca, bieda i bezrobocie
spędzanie wolnego czasu, podróże
święta państwowe i rocznicowe
arystokracja, politycy, zwykli ludzi

źródło opisu: http://www.cartablanca.pl/produkty/321/miedzy-elit...(?)

źródło okładki: http://www.cartablanca.pl/inc/images/big/prod321img1352289586.jpg

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3442

Jak w rodzinnych albumach…

Kuracjuszki u wód, turyści w modnej Bukowinie Tatrzańskiej, plażowicze w Juracie, ale też furmanka chłopska na drodze do podkrakowskiej wsi czy tabor cygański. Pogrzeby wielkich ludzi i inauguracje roku akademickiego, uczniowskie pokazy gimnastyczne i dzieci z nianiami na krakowskich Plantach. Podrzutki w żłobkach i słynne morderczynie, straż pożarna w akcji i żniwa we wsi, artyści przy pracy, w kawiarniach i biedacy wokół domów, procesje Bożego Ciała i handel na bazarach…. Obrazki rodzajowe z każdej dziedziny życia Polaków XX-lecia międzywojennego. Taki materiał gromadzi wydany przez wydawnictwo carta blanca album „Między elitą a półświatkiem. Życie codzienne w przedwojennej Polsce”.

Skąd materiał? Narodowe Archiwum Cyfrowe (skądinąd warte popularyzacji) przekopał Bartłomiej Kaczorowski. Zdjęcia pogrupował w bloki tematyczne: w kręgu rodziny, życie duchowe, sprawy życia codziennego, kultura wyższa i masowa, polskie biedy, państwo i obywatel. Każdy blok opatrzony jest interesującym wstępem oraz dodatkowo jest jeszcze wewnętrznie uporządkowany, np. polskie biedy to m.in. afery kryminalne, jak i klęski żywiołowe. Nie ukrywam, choć trochę się skompromituję publicznie, że najciekawsze, gdy sięgałam po tytuł, wydawało mi się to, co najbliżej półświatka jednak. Jako osoba żądna sensacji odczułam lekki niedosyt: za mało kryminału, za mało! Kto inny jednak może mniej prosty wewnętrznie usatysfakcjonowany będzie, wszak dzięki zdjęciom i sprawy polityczne zobaczy przez pryzmat oka fotografa w wymiarze państwowym, np. obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, jak i społecznym, gdy małe dzieci pomagają usypać kopiec na cześć Marszałka. Można prześledzić modę XX-lecia, w wersji bardziej oficjalnej: stroje balowe, wizytowe, ale i modę ulicy i plażową (te dansingi nadwiślańskie!). Można głową pokiwać nad stanem polskich dróg (okazja do refleksji ponad epokami), dzieciom pokazać zabawki ich rówieśników sprzed lat, młodzieży lekcje wychowania fizycznego (pewnie by głośno protestowała). Zdjęcia pozwalają też zobaczyć Polskę lat 20. i 30., jej architekturę i pejzaż. Jest o czym rozmawiać. Już na samym początku natrafimy na przykład na informację o Towarzystwie Opieki nad Opuszczonymi Niemowlętami i Podrzutkami im. Dzieciątka Jezus - co za nazwa!

Zdjęcia (czarno-białe oczywiście lub w sepii) stanowią przebogaty materiał kulturowy. Niekiedy komentarze pod nimi przywodzą na myśl wypowiedzi lektora Polskiej Kroniki Filmowej, co dodaje specyficznego uroku tym fotografiom. Kto dziś z zainteresowaniem nie ogląda tego materiału, będącego – tak jak album – odbiciem rzeczywistości, której już nie ma fizycznie, ale trwa w pamięci?

Polecam album do wielokrotnej lektury, daje dużo przyjemności i satysfakcji, tym bardziej, że jak zwykle wydawnictwo zadbało o stronę estetyczną książki.

Justyna Radomińska

Anita | 2016-04-15
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Cudowne fotografie! Tekstu niewiele, tylko tyle, by wyjaśnić zasadność umieszczenia ich w książce. W jednym miejscu życie codzienne niemal całej Polski. Polecam :)

Lawendowa | 2015-04-04
Na półkach: Przeczytane, Projekt2015

Ten album to moje najlepiej wydane 25 zł ! Za taką śmieszną cenę w moim domku mam pamiątkę z czasów, które nie wrócą, ale jak fascynują! :) Album podoba się wszystkim domownikom - nie wspominając już o starszym pokoleniu, które patrzy na zdjęcia z łezką w oku. Nagle przypomina się im tyle historii z dzieciństwa. Polecam, polecam !

| 2012-11-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012

Ostatnio nastąpił wysyp literatury o dwudziestoleciu międzywojennym. W obliczu takiego szczęścia mój portfel bardzo ucierpiał, ale nie mogłam przejść obojętnie obok tych wszystkich książek, które patrzyły na mnie i wołały ‘kup mnie’. Tak trafił w moje ręce album Bartłomieja Kaczorowskiego „Między elitą a półświatkiem. Życie codzienne w przedwojennej Polsce”.

Kolejna pięknie wydana pozycja przedstawiająca Polskę okresu międzywojennego. Jednak nie znajdziecie tu dużo tekstu, za to mnóstwo zdjęć zrobionych w różnych momentach polskiej historii, pokazujących ludzi przy codziennych zajęciach, w pracy, w domu, na wakacjach.

Album podzielony jest na sześć rozdziałów: „W kręgu rodziny”, „Życie duchowe”, „Sprawy życia codziennego”, „Kultura wyższa i masowa”, „Polskie biedy”, „Państwo i obywatel”. Każdy z nich zawiera zdjęcia zrobione w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, w różnych miastach i czasem na wsiach Polski i dotyczące danej tematyki.

„W kręgu rodziny” to zbiór...

Slawek Michorzewski | 2015-03-19

Ciężko napisać, że przeczytałem, bo tak na serio ta książka to album, w którym znalazło się kilkaset zdjęć z Międzywojnia. Obejrzałem każde zdjęcie siedząc nad książką z wielką lupą w ręku. Polecam wszystkim,(zwłaszcza szczęśliwym posiadaczom lupy)ponieważ ta książka to swoisty wehikuł czasu. Nie ma już tamtego świata, a ludzie którzy znaleźli się na zdjęciach dawno nie żyją. Najbardziej szokujący był dla mnie ogrom postępu jakie za sanacji poczyniono rozwijając infrastrukturę w miastach oraz na polu edukacji dzieci i młodzieży. Automaty z kanapkami za 50gr zburzyły mój świat... :) Jeszcze raz polecam.

Magdalena | 2018-01-12
Anielka | 2017-03-01