Europa. Dzieje kultury

Tłumaczenie: Robert Bartłod
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Europa: A Cultural History
AniaZ

Peter Rietbergen przedstawia dzieje kultury europejskiej od początków społeczeństwa rolniczego w Afryce i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego siedemnaście stuleci przed Chrystusem po kulturę masową końca XX wieku. Ukazuje, jak napływające na nasz kontynent różnorodne kulturowo, językowo i etnicznie ludy wykształciły w toku dziejów unikalne poczucie wspólnoty duchowej i materialnej...

Ukazuje, jak napływające na nasz kontynent różnorodne kulturowo, językowo i etnicznie ludy wykształciły w toku dziejów unikalne poczucie wspólnoty duchowej i materialnej Europejczyków.

Barwnie opisuje życie ludzi w różnych okresach historii, ich wędrówki walki, wierzenia, postrzeganie człowieka i świata, rozwój produkcji, komunikacji, konsumpcji.

Autor szczególną uwagę zwraca na wzajemne oddziaływanie kultur Europy i innych części świata oraz na skutki europejskich podbojów. Książkę wzbogacają obszerne cytaty od kodeksu Hammurabiego po teksty piosenek Iron Maiden i Stinga.

Peter Riebergen jest profesorem historii kultury na Uniwersytecie Katolickim w Nijmegen w Holandii.

źródło opisu: Książka i Wiedza 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie