Scorpion

Wydawnictwo: Open Road
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
Nina

Nick Curry aka Skorpion, kontraktowy agent CIA, otrzymuje od swojego oficera prowadzącego, Boba Harrisa, polecenie odnalezienia Kelly, córki kongresmana Ormonta, uprowadzonej i sprzedanej saudyjskiemu księciu, przyrodniemu bratu króla Arabii Saudyjskiej. Okazuje się, że książe przygotowuje zamach na brata, w czym pomagają mu Rosjanie, pragnący zająć miejsce Ameryki w Arabii. Czy zatem misja Skorpiona ma zupełnie inny cel i znaczenie niż mu początkowo wmawiano? Kto w tej grze okaże się przeciwnikiem, a kto sprzymierzeńcem? Jak wykorzysta Skorpion w tej rozgrywce swoje życiowe doświadczenia, dzieciństwo spędzone wśród Beduinów, Wietnam i szkolenie na Farmie CIA?

źródło opisu: Nina

źródło okładki: Open Road Integrated Media Inc.

Nina | 2017-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Pierwsze wydanie Skorpiona ukazało się w 1985 roku i od razu zyskało znaczny rozgłos. Rzeczywiście, jest w tej powieści coś z atmosfery, z jednej strony, Fredericka Forsytha, z drugiej, Johna le Carré. A więc, wartka akcja, ale też zaduma nad dziwnymi zrządzeniami losu oraz, przede wszystkim, bezsilność wobec gier, gierek i rozmaitych interesów wpływających na działania ludzi. Także tych, zdawałoby się, profesjonalnie i psychicznie przygotowanych do wypełniania swoich ról. Małemu Nickowi przydomek Skorpion nadał jego mądry beduiński opiekun, Sheikh Zaid, a arabska przypowieść o skorpionie i żabie jest niejako motywem przewodnim powieści. Opis dzieciństwa Nicka na pustyni, jego rozmowy z Zaidem uważam zresztą za jeden z najciekawszych wątków książki. Za to szczegółowe, do bólu, opisy akcji, w których Skorpion bierze udział chwilami mnie irytowały.

Pomiędzy wydaniem Skorpiona, a ukazaniem się kolejnej w cyklu, Zdrady Skorpiona, upłynęło 27 lat. Nigdzie nie znalazłam komentarza...

książek: 2036
lutek | 2017-11-14