Julita i huśtawki

Okładka książki Julita i huśtawki
Hanna Kowalewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
388 str. 6 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2017-05-11
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
388
Czas czytania
6 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308063347
Tagi:
proza polska powieść obyczajowa
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
445 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
604
602

Na półkach:

Koli jest pisarzem i pracuje nad nową książką. Skupia się ona wokół jego miłości i grupy jej znajomych. Jest jak skrawki z życia, kadr po kadrze, niczym kolekcja mniejszych i większych wydarzeń związanych z Metką. Pisarz powraca w rodzinne strony, do miasteczka, w którym każda z ulic przywołuje wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości. Z nich składa się cała opowieść, która porywa w podróż do charakterystycznych i pełnych absurdów czasów.

Hanna Kowalewska – autorka wielu powieści, dramatów i scenariuszy filmowych, poetka. W jej dorobku literackim znajduje się między innymi seria o Zawrociu, czy „Tam, gdzie nie sięga już cień” oraz tomiki wierszy i zbiory opowiadań. W wolnych chwilach fotografuje i maluje.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarki okazało się mocno intrygujące. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to powieść z gatunku lekkich i na krótko goszczących w pamięci. Czyta się ją wolniej, lecz dostarcza tematów do przemyśleń i kreśli obraz czasów, które być może teraz ciężko sobie wyobrazić. Czasów pochodów pierwszomajowych, pustych półek sklepowych, kolejek, oranżady, saturatorów z wodą sodową.

Pisarka przedstawia okres PRL-u na bazie losów Metki i jej otoczenia, poczynając od lat dzieciństwa, a kończąc współcześnie, co jeszcze bardziej zaostrza kontrast. W czasie opowieści nakreślone zostały przemiany zachodzące w kraju oraz wydarzenia mające wpływ na życie każdego. Do tego dochodzi przekrój społeczeństwa obrazujący rodziny o różnym systemie wartości, stopniu zamożności i nastawieniu do życia. W jakim stopniu doświadczenia z najmłodszych lat mogą wpływać na to, kim jesteśmy? Czy można to zmienić, czy los jest nieuchronny?

Grono bohaterów tworzą charakterystyczne i z wprawą nakreślone postacie i mam na myśli zarówno te główne jak i drugoplanowe. Ich zachowania wzbudzają różne emocje i często też brak akceptacji, niechęć i złość. Tak jest chociażby w przypadku Owsiuna i jego stosunku do żony i syna, czy też skomplikowanych relacji Anny i Karoliny – matki i córki. Metce także nie jest łatwo mimo, że z pozoru wygląda to inaczej. Czasem piękna otoczka może skrywać wiele brudu niewidocznego na pierwszy rzut oka. Każda z postaci boryka się z innymi problemami, które odciskają piętno na ich życiu, Trudne czasy, skomplikowane relacje międzyludzkie, błędne wybory, porażki i sukcesy, poczucie bezsilności i triumfu – pełna kontrastów mozaika, która na długo pozostaje w pamięci.

Mocną stroną powieści jest rozpiętość tematów, które porusza. Tematów, o których niełatwo pisać, kontrowersyjnych. Wśród nich jest depresja, alkoholizm, anoreksja, przemoc psychiczna i fizyczna, porzucenie, zdrada, utrata bliskiej osoby. Jest też miejsce na pierwsze przyjaźnie i miłości, bezinteresowność i ciepło. Są również anioły. W skrócie jaśniejsze i ciemniejsze strony życia, które spajają się w historiach poszczególnych bohaterów. Autorka poruszyła też ważny temat, jakim jest patrzenie na człowieka przez pryzmat jego pochodzenia i wpływu wychowania na dalsze życie. W trakcie lektury obserwuje się, jak z biegiem lat zmieniają się bohaterowie i jak kształtują się ich charaktery.

„Julita i huśtawki” to mocna lektura obrazująca okres PRL-u oraz poruszająca wiele ważnych tematów. Nie jest to książka dla każdego, ale pozostawia trwały ślad w pamięci i daje wiele powodów do refleksji. To książka niebanalna i treściwa, z wyraźną nutą ironii i nadzieniem absurdów.

http://ksiazki-moj-maly-swiat.blog.pl/2017/06/19/julita-i-hustawki-hanna-kowalewska/

Koli jest pisarzem i pracuje nad nową książką. Skupia się ona wokół jego miłości i grupy jej znajomych. Jest jak skrawki z życia, kadr po kadrze, niczym kolekcja mniejszych i większych wydarzeń związanych z Metką. Pisarz powraca w rodzinne strony, do miasteczka, w którym każda z ulic przywołuje wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości. Z nich składa się cała opowieść, która...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    571
  • Chcę przeczytać
    351
  • Posiadam
    93
  • Ulubione
    33
  • Literatura polska
    7
  • 2012
    7
  • 2011
    6
  • Literatura polska
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Z biblioteki
    4

Cytaty

Więcej
Hanna Kowalewska Julita i huśtawki Zobacz więcej
Hanna Kowalewska Julita i huśtawki Zobacz więcej
Hanna Kowalewska Julita i huśtawki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także