Ag2S

Pierwsza część bestsellerowej serii o Zawrociu – sugestywna, klimatyczna powieść, która uwiodła czytelników. Ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy! Tego lata, w Zawrociu to powieść o wyprawie w nieznane i pełną tajemnic przeszłość rodzinną. Matylda, mieszkanka warszawskiego blokowiska, pracująca na co dzień w teatrze, dostaje niespodziewanie w spadku po mało znanej babce malowniczy dom na...

Ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy!

Tego lata, w Zawrociu to powieść o wyprawie w nieznane i pełną tajemnic przeszłość rodzinną. Matylda, mieszkanka warszawskiego blokowiska, pracująca na co dzień w teatrze, dostaje niespodziewanie w spadku po mało znanej babce malowniczy dom na prowincji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie inni kandydaci na spadkobierców, choćby dwoje ukochanych wnuków babki. Dlaczego ja? – zastanawia się Matylda. By odpowiedzieć na to pytanie, musi poznać nie tylko tych, których babka pominęła, ale przede wszystkim osobę, która ją wybrała. Jak to zrobić, gdy widziało się babkę Aleksandrę raz w życiu i ma się wokół siebie same zagadki, te z przeszłości i teraźniejszości? Czy Matyldzie uda się odgadnąć motywacje ekscentrycznej i niezwykłej kobiety, która podarowała jej Zawrocie, oraz ułożyć się z krewnymi i pokochać dom na prowincji?
Tego lata, w Zawrociu to magiczna opowieść o lecie, szukaniu własnych korzeni i przede wszystkim o urodzie życia. To powieść, która udowadnia, że przeszłość może być równie fascynująca jak teraźniejszość.
Dwie kobiety, stara i młoda, dwie mentalności, dwa charaktery, spotkanie, które odmienia na zawsze. A do tego czarny fortepian, muzyka i skrywane namiętności, które targają bohaterami powieści.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4350/T...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4350/T...»

Opinie czytelników (2067)
allison | 2017-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2017

Powieść Hanny Kowalewskiej „Tego lata, w Zawrociu” przeczytałam pierwszy raz dziesięć lat temu. Teraz wróciłam do niej z wielkim sentymentem dzięki nowemu wydaniu.
Moje odczucia nie zmieniły się – książka niezmiennie robi na mnie pozytywne wrażenie, wywołując wzruszenia dzięki treści i jedynemu w swoim rodzaju klimatowi.

Główną bohaterką jest młoda kobieta, która dostaje w spadku po babce dom z wielkim, malowniczym ogrodem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Matylda widziała babcię tylko raz w życiu i ma świadomość, że nie była przez nią lubiana.
Przyjazd do Zawrocia wywołuje w spadkobierczyni wspomnienia, a znalezione zapiski babki i dziadka odsłaniają wiele prawd o przeszłości, w której nie brakuje rodzinnych tajemnic.
Matylda konfrontuje swoje życie z niektórymi perypetiami babki, dzięki czemu przeszłość przeplata się w ciekawy sposób z teraźniejszością.
Sytuacja zagęszcza się i komplikuje, gdy na horyzoncie pojawiają się inni członkowie rodziny – ciotka i...

Tatiasza Aleksiej | 2017-02-11

Przeczytałam z przyjemnością... chwilami szło niełatwo...
Matylda, główna bohaterka dostaje spadek, którego się nie spodziewała. Tajemnice przeszłości, babka uważana za starą wiedźmę i dziwaczkę...

Nina | 2017-01-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 17 stycznia 2017

To jest to, co ja nazywam literaturą piękną. Bo to piękna książka jest :) Czyta się niespiesznie, delektuje językiem, smakuje kunszt pisarski autorki. Przez tę książkę nie da się przelecieć, nie da się niczego pominąć, wszystko czemuś służy, a jeśli coś ominiesz, musisz wrócić, by cała reszta miała sens.
Pokochałam Zawrocie, Matylda mnie bardzo zaintrygowała, a babka Aleksandra - no cóż... Stara, złośliwa wiedźma, a taka ludzka przecież. Można ją albo kochać albo nienawidzić, mimo że już nie żyje, że nie może się bronić. Ja pokochałam :)
Dzięki Bogu jestem szczęśliwą posiadaczką całego cyklu, więc za chwilę biorę się za kolejne części.

Matylda to mieszkanka Warszawskiego blokowiska w Warszawie,pracuje w teatrze
Dostaje w spadku odziedziczony po mało znanej babce mały malowniczy dom na prowincji.
Nic nie było by tak już nic dziwnego,że o to ubiegają się inni kandydaci.
To magiczne,piękne miejsce,urocze "Zawrocie",gdzie z główną bohaterką Matyldą wiele wspaniałych przygód przeżywał,historia rodzinna,tajemnica w rodzinie ktoś ukrywa.
Czy Matyldzie uda się odgadnąć zagadki i tajemnice ekscentrycznej babki?

Historia cudowna,mądra,polubiłam od początku Matyldę to wspaniała,miła,wyjątkowa,sympatyczna bohaterka,styl pisarki Pani Hanny Kowalewskiej ciekawy,pięknie pisze swe powieści.
Urzekła mnie,pod wielkim zachwytem jestem,spełniła moje oczekiwania ta piękna książka,oderwać się ani na chwilę nie mogłam od powieści.
Tak pochłonięta byłam nią pochłonęłam natychmiast sprawnie mi szło czytanie,napisana cudownie książka.
Nic dodać,nic ująć piękna książka i wyjątkowe,niesamowite Zawrocie....w tym niezwykłym miejscu byłam nie...

mroźny_poranek | 2016-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2016

Spadek, którego Matylda miała nie otrzymać po śmierci babki, a który otrzymała. Wbrew wszystkim i wszystkiemu. Wbrew samej babce Aleksandry.
To on właśnie stał się kością niezgody w jej rodzinie.
W tym momencie zaczęło pojawiać się więcej pytań niż odpowiedzi.
Niewygodnych odpowiedzi i niewygodnych pytań.

Książka "Tego lata, w Zawrociu" to monolog, jaki prowadzi główna bohaterka Matylda z nieżyjącą już babką Aleksandrą.
Nie potrafi zrozumieć, dlaczego to właśnie jej babka przepisała majątek, chociaż wcale nie żywiła do niej żadnych uczuć.
Napisana pięknym językiem, pozwala przenieść się w Zawrocie i zasmakować tamtejszej natury.
Wciągająca, uczuciowa, pełna skrajnych emocji.
Polecam.

Izabela Pycio | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Cudowna opowieść, tak czule, z wyczuciem, pięknie napisana. Bardzo mocno i głęboko przemówiła do mojej wyobraźni. Autorka spokojnie i z wielkim wyczuciem tworzy poetycki nastrój towarzyszący czytelnikowi przez całą książkę. Z dużym wzruszeniem i napięciem odkrywałam tajemnice przeszłości rodziny Matyldy. Książkę nie należy czytać pośpiesznie, warto ulec jej klimatowi. Często tak mało wiemy o innych, nawet tych najbliższych, z łatwością osądzamy i wydajemy opinie, nie słuchając co mają nam do powiedzenia, nie zauważamy czego sami nie chcą przed nami zdradzić.

bookendorfina.blogspot.com

Magda | 2012-03-18
Przeczytana: marzec 2012

Książka zachwyca językiem. Piękna poetycka proza - niespotykana we współczesnej literaturze. Pomysł także ciekawy. Rodzinna historia, tajemnica- to coś, co lubię najbardziej. Już nie mogę się doczekać następnych części...

Gosik62 | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Nie jest to łatwa lektura, ale mimo to, nie można się od niej oderwać. Książka napisana w formie monologu Matyldy z nieżyjącą babką Aleksandrą. Matylda stara się rozwikłać rodzinne tajemnice, a przede wszystkim dowiedzieć się dlaczego właśnie jej przypadła w spadku posiadłość Zawrocie. Dużo mądrych przemyśleń, trochę psychologii. Z pewnością sięgnę po następną część serii.

Jakoś tak wyszło że w mojej kolejce do czytania , stojącej karnie i grzecznie na półce tym razem znalazła się rodzinna historia . Jest to historia swojska , polska która mnie zachwyciła . Rzecz cała zaczyna się w lecie . Przepięknie pachnąca przyroda i niespodzianka jaką otrzymała Matylda Malinowska - Just od swojej nieznanej babki . Mianowicie otrzymała od niej w spadku piękną posiadłość - Zawrocie . Cała rodzina Matyldy , to znaczy matka , ojczym , przyrodnia siostra i różne ciotki i kuzyni są strasznie zdziwieni tą decyzją babki nie mniej niż sama Matylda . Co niektórzy twierdzą nawet że babka zrobiła to celowo , aby wszystkich ze sobą poróżnić i że już słyszą jej koszmarny chichot zza grobu . Matylda też nie wie co o tym myśleć , ale zamiast spekulować próbuje dowiedzieć się skąd ten babki pomysł aby jej oddać Zawrocie , no i w ogóle czegokolwiek o babce , której nigdy przecież na oczy nie widziała . Książka obfituje w dużo różnych ciekawych zdarzeń i świetnie przedstawionych...

vandenesse | 2012-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 marca 2012

Dla mnie ta książka powiała niezwykłą świeżością - zupełnie inna od dotychczas czytanych przez mnie powieści polskich.

Matylda dostaje w spadku po babce dom w malowniczej miejscowości. Tam musi rozliczyć się z przeszłością - swoją oraz swojej rodziny. A rodzina okazuje się pełna wypaczonych charakterów, plujących jadem, złością - ogólnie nieciekawe osobniki.
Powieść do pewnego momentu biegnie sobie spokojnym torem, trochę nierealnym, powiedziałabym, że takim trochę zamglonym, aż tu nagle zaskakuje mnie dialog pomiędzy dwójką bohaterów - Pawłem a Anną - tak jakby nagły powrót ze świata snów do brutalnej rzeczywistości - dużo wulgarnej bezsilności, złości. Od tego momentu akcja jakby szybciej się toczy, sytuacja zaczyna się wyjaśniać, gra z przeszłością pomału dobiega końca.

Ogólnie świetny pomysł na powieść - tajemnice z przeszłości zawsze mnie ciekawiły a jak dochodzą do tego tak wyraziste postaci, jak w tym przypadku babka Matyldy - stara wariatka, dziwaczka, pełna sekretów -...

zobacz kolejne z 2057