Historia Paragwaju

Wydawnictwo: Biblioteka Iberyjska
historia
ArtZ72

W przeszłości każdego narodu są wielkie momenty, które później definiują jego tożsamość. Paragwaj jednak wielokrotnie znajdował się w sytuacjach, w których byt tego państwa był zagrożony, a w jednym przypadku stanął wręcz w obliczu demograficznej katastrofy. Za każdym razem Paragwajczykom udało się jednak pokonać istniejące problemy i wszystkie te wielkie momenty w ich historii nie były w stanie złamać ducha paragwajskiego narodu, a jedynie hartowały jego tożsamość. Paragwaj padł też ofiarą izolacji naukowej. Nie ma bowiem zbyt wielu prac poświęconych temu państwu. Latynoamerykaniści z całego świata chętniej sięgają po inne kraje Ameryki Południowej, które silniej przyciągają uwagę badaczy. Zwłaszcza w Polsce praktycznie nie ma na ten temat bardziej pogłębionych prac, oprócz dosłownie kilku tłumaczeń dzieł zagranicznych autorów. Uznałem więc, że bardzo ciekawym dla mnie doświadczeniem będzie przybliżenie polskiemu Czytelnikowi historii kraju, który tak głęboko zapadł w moim sercu. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z braków przygotowanej przeze mnie pracy. Skupiam się w niej bowiem jedynie na przedstawieniu historii politycznej Paragwaju, pomijając inne, równie interesujące kwestie. Trudno by mi było jednak w sposób fachowy opisać zagadnienia związane choćby z rozwojem kulturowym tego państwa. Pomijając je z bólem serca, jednocześnie wierzę, że kiedyś także one doczekają się rzetelnego opracowania.

źródło opisu: http://bibliotekaiberyjska.pl

źródło okładki: http://bibliotekaiberyjska.pl