Historia Paragwaju

Historia Paragwaju nie jest dobrze znana w naszym kraju. Jest to jeden z najsłabiej opracowanych przez polskich historyków krajów Ameryki Południowej. Nawet tłumaczeń autorów obcojęzycznych które to tłumaczenia są dostępne na naszym rynku jest bardzo mało (Sam poza opisywanym dziełem znam na ten temat tylko starą książkę francuskiego autora Lugona Clovisa o redukcjach paragwajskich ale jest to już dzieło wiekowe a jest jeszcze książka pewnego sowieckiego autora o dyktaturze Jose Gaspara de Francii, którego to dzieła nie czytałem) Praca profesora Gawryckiego jest bodaj pierwszym pełnym polskim opracowaniem dziejów tego kraju a jest to historia arcyciekawa i naprawdę tragiczna: W czasach kolonialnych Paragwaj był bowiem krainą słynnych jezuickich redukcji dla Indian Guarani a potem historia tego kraju była naznaczona rządami dyktatur, licznych wojen domowych i co najmniej dwoma wojnami z państwami sąsiednimi przy czym pierwsza z tych wojen czyli wojna trójprzymierza (Albo wojna paragwajska) skończyła się dla tego kraju całkowitą ruinę i unicestwieniem nawet 2/3 ludności (Historycy do dziś toczą spory na temat paragwajskich strat wojennych ale nie ulega wątpliwości że ludzkie straty Paragwaju należą do największych jakie kiedykolwiek poniósł jakikolwiek kraj w dowolnej wojnie) Z czystym sumieniem polecam to dzieło jeżeli ktoś szuka wiedzy historycznej niedostępnej w podręcznikach szkolnych a na ogół pomijanej nawet na studiach historycznych.

• Paragwaj
  • Historia powszechna